Na platformie Netflix można znaleźć ciekawą pozycję filmową science-fiction z 1997 roku w reżyserii Andrew Niccol: ,,Gattaca – Szok przyszłości”. Film posiada świetną obsadę. W głównych rolach wystąpili między innymi Ethan Hawke, Uma Thurman oraz Jude Law. Za zdjęcia był odpowiedzialny Polak – Sławomir Idziak. Czy znakomici aktorzy i aktorki zagrali w równie fascynującym filmie?
Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Gattace. W filmie świat przedstawiony jest pełen manipulacji genetycznych, a naturalne zapłodnienie stało się w nim rzadkością. Postęp cywilizacyjny umożliwił ludziom zaprogramowanie genetyczne swoich dzieci. Tuż po narodzinach bada się DNA każdego dziecka, w celu wykrycia uzdolnień, ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób oraz oszacowania spodziewanej daty śmierci.
Do pracy w Gattace predysponują spełniające kryteria i normy wyniki badań, a osiągnięcia już niekoniecznie. Człowiek, który wypadnie gorzej w badaniach, stanowi podklasę i jest określany nieważnym (in-valid). Nieważni nie mogą liczyć na dobrą posadę czy uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Są dyskryminowani, z czasem coraz bardziej jawnie.
Główny bohater filmu – Vincent Anton Freeman (Ethan Hawke) został poczęty tradycyjną drogą – poprzez naturalne zapłodnienie. Jego badania poporodowe wykazały między innymi wadę serca i prognozowały mu śmierć w wieku 30 lat. Od dziecka wielkim marzeniem Vincenta była podróż w kosmos. Jednak jego zaplecze genetyczne przekreślało jego szansę w oczach społeczeństwa. Vincent nie poddaje się bez walki. Czy uda mu się spełnić swoje marzenie i osiągnąć sukces w dyskryminującym go społeczeństwie?
Potrzeba kontroli opanowała ludzkość
Film pokazuje bardzo pesymistyczną perspektywę naszej przyszłości. Wizję społeczeństwa, które próbuje kontrolować rzeczywistość i oszukać naturę. Mieszkańcy korzystają z pomocy lekarzy, którzy usuwają z płodów niekorzystne cechy, takie jak krótkowzroczność, nadwrażliwość czy skłonności do przemocy, alkoholizmu, otyłości. Tym samym nic nie pozostawia się naturze, fatum czy przypadkowi. Mało tego, segreguje ono ludzi na klasy, odbiera nadzieję nieważnym na osiągnięcie czegokolwiek i dyskryminuje ich naukowo. Vincent mógł ćwiczyć i uczyć się do upadłego, nawet najlepszy wynik bez próbki krwi zostałby zignorowany. Postrzegano go jako gorszego od reszty przez inne geny.
O niepoddawaniu się
,,Gattaca” to piękna historia o walce o swoje marzenia i pokonywaniu życiowych trudności. Życie Vincenta jest ciągłą walką. Otoczenie bezustannie podcina mu skrzydła. Jednak nadchodzi moment, gdy bierze on los w swoje ręce i przestaje zgadzać się na takie traktowanie. Dalej musi walczyć o pozycję, szacunek innych i o prawo do spełniania swoich marzeń. Główny bohater jest postacią, która nie daje za wygraną i z uporem walczy o marzenia.
Namiętna historia miłosna
W filmie nie zabrakło wątku miłosnego. Dlatego że Vincent poznaje na swojej trudnej drodze Irene ( Uma Thurman), w której szybko się zakochuje, i to z wzajemnością. Ich uczucie jest wystawiane na próby, ale mimo to zakochani trzymają się razem. Oboje sprawiają wrażenie nie do końca szczęśliwych w przygnębiającej, sterylnej i nastawionej na sukces rzeczywistości Gattaci. Historia ich miłości pokazuje, jak ludzie potrafią się wspierać i akceptować pomimo własnych niedoskonałości.
,,Gattaca” – film warty obejrzenia!
Dobra gra aktorska i cała oprawa filmu sprawia, że ogląda się go bardzo przyjemnie. Poza tym historia i przekaz może podnosić na duchu. W końcu każdy napotyka na swojej drodze trudności, a nasze życie bywa walką. Film jest również wizualnie zachwycający, pełen pięknych kadrów. To zasługa polskiego artysty Sławomira Idziaka. Natomiast muzyką zajął się Michael Nyman, a kostiumami Colleen Atwood. Zachęcam do obejrzenia Gattaci!
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura
Zuzanna Turkiewicz