Et je m’envole, vole, vole… — Czy można odlecieć na punkcie Indili?

Pamiętacie ją jeszcze? Równo 10 lat temu, 13 listopada 2013 roku świat ujrzał Indilę. Choć wcześniej ukrywała się jako kompozytorka tekstów dla innych wykonawców, to tego dnia objawiła swój wokalny talent. Jej debiutancki przebój Dernière Danse przyniósł jej uznanie na całym świecie. Właśnie z tej okazji w ramach prezentacji wybitnych biografii ze świata kultury warto skupić się na tym kim jest Indila i jaka jest jej twórczość.

Indila jako „Dziecko świata”

Indila, a właściwie Adila Sedraïa urodziła się 26 czerwca 1984 roku w Paryżu. Choć jest rodowitą Francuzką, ma korzenie indyjsko-algiersko-kambodżańsko-egipskie. Właśnie z tego względu nazwała siebie „dzieckiem świata”. Dom Indili tętnił muzyką, niekiedy tą amatorską, kiedy młoda gwiazda wraz ze swoimi siostrami uderzała w różne rzeczy, udając perkusję. Dużą rolę odgrywał też śpiew, za sprawą babci Adili, która śpiewała na weselach. Sama Adila zaczęła śpiewać gdy była jeszcze nastolatką.

Indila w tradycyjnym indyjskim stroju
źródło: pinterest.com

Pseudonim artystyczny francuskiej piosenkarki wziął się z jej zamiłowania do Indii. Jak sama mówiła, w młodości oglądała z rodziną seriale indyjskie, rozkoszowała się indyjską kuchnią, odkrywała poezję tego kraju i słuchała indyjskiej muzyki, w której zakochała się od pierwszego dźwięku.

Jej miłość do muzyki ponownie rozkwitła w 2007 roku, kiedy poznała producenta muzycznego Skalpovicha. Był on dla niej przepustką do świata słów i dźwięków. Wreszcie od 2009 roku zajęła się pisaniem tekstów dla takich artystów jak Matt Pokora czy Nessbeal. Zaczęła też stawiać swoje pierwsze kroki na scenie. W 2010 roku wystąpiła u boku rapera Soprano w jego utworze Hiro, rok później zaśpiewała z innym raperem, Rohffem w piosence Thug Mariage. Natomiast w 2012 roku jej współpraca z raperem Youssouphą, zakończyła się powstaniem singla Dreamin’.

Mini World Indili

Jednakże to w 2013 roku Indila zdobyła uznanie na całym świecie. Zaczęło się od niewinnego Dernière Danse (pol. ostatni taniec). Bardzo rytmiczna i nastrojowa piosenka nie tylko urzeka swoim brzmieniem, ale i słowami. Oddajmy głos samej Indili, aby lepiej zrozumieć znaczenie tego utworu:

W tej piosence odnajdujemy dwie skrajności: łagodność i cierpienie, ale przede wszystkim jest to historia o miłości. Piosenka mówi o cierpieniu związanym z utratą bliskiej osoby, cierpieniu, które zawsze jest w nas i nas nie opuszcza. Druga interpretacja dotyczy natomiast bardziej społeczeństwa. Bardzo wiele osób czuje się obecnie wyłączonymi ze świata, samotnymi.

Indila w wywiadzie dla JazzSoul.pl

Debiutancki utwór francuskiej artystki bardzo szybko zdobył światowe uznanie. Znalazł się na 2. miejscu na liście Top 200 Singles we Francji oraz na 14. miejscu na liście Singles Top 75 w Szwajcarii. Sam teledysk doczekał się też ponad 550 milionów wyświetleń. Dodatkowo ostatni taniec został okrzyknięty przebojem roku 2014 radia RMF FM w Polsce. Natomiast cały album Mini World zdobył nagrodę w ramach rankingu Bestsellery Empiku w 2014 roku. Ponadto we Francji krążek ten w trzy tygodnie stał się najlepiej sprzedającym się albumem (sprzedano w tym okresie ponad 660 tysięcy egzemplarzy).

źródło: youtube.com
Que d’espérance
Sur ce chemin en ton absence
J’ai beau trimer, sans toi ma vie n’est qu’un décor qui brille,
Vide de sens
Nic tylko nadzieja…
Na drodze twojej nieobecności

Staram się jak mogę, ale bez ciebie
Jestem tylko piękną dekoracją pozbawioną sensu
źródło: tekstowo.pl

Łagodność, cierpienie, nostalgia. Taka właśnie jest muzyka Indili, pełna autentycznych emocji. Koi, otula ciepłem i zrozumieniem, ale też niekiedy prowadzi do łez, zazwyczaj tych ukazujących wzruszenie. Przenoszące nas do Paryża teledyski utworów dodają też szczególnego znaczenia dla jej twórczości. Warto też wspomnieć o wpływach wschodnich występujących w utworach Adili — słyszymy tutaj połączenie muzyki klasycznej i Bollywoodu.

Skromność piosenkarki nie pozwala jej jednak odczuwać sławy spowodowanej swoją twórczością. Gdy pytana była o sukces, jaki odnosi dzięki swoim piosenkom, niejako odpędza od siebie uwagę świata:

Jeżeli zamykamy oczy, jeżeli posłuchamy któreś z moich piosenek to nie patrzymy na mnie przez te 3-4 minuty, tylko na pewne wspomnienia, na emocje które w nas są. Pewne emocje uruchamiają się w momencie, w którym słuchamy muzyki. Dla mnie liczy się to, żeby muzyka pomagała, żebyśmy mogli coś przeżyć nawet kiedy ja jestem wycofana.

Indila dla „Dzień Dobry TVN”, 2019, źródło: dziendobry.tvn.pl

Dernière Danse to tylko jedna z wielu piosenek, które znalazły się w debiutanckim albumie artystki, o wymownej nazwie Mini World. Zapytana o znaczenie tego tytułu Indila odpowiada:

Nawet jeśli wszyscy dzielimy wielki świat, to i tak każdy z nas żyje w swoim, małym. I to jest właśnie mój mały świat.

Indila dla „Dzień Dobry TVN”, 2014, źródło: dziendobry.tvn.pl

Piosenki w Mini World

okładka albumu Mini World autorstwa Indili
źródło: amazon.pl

Pośród innych piosenek wspomniany album tworzą takie utwory jak: Tourner dans le vide, S.O.S. Comme un bateau, Ego, oraz Love Story. Zajrzyjmy do wyjątkowych słów tych piosenek:

Aidez-moi tout s’effondre
puisqu’il n’est plus là
Sais-tu mon bel amour,
mon beau soldat…
Que tu me fais
Tourner dans le vide, vide
Pomóżcie mi wszystko się rozpada,
skoro już go nie ma
Czy wiesz, moja piękna miłości,
mój piękny żołnierzu, że
Sprawiasz, że
Obracam się w pustce, pustce
Tourner Dans Le Vide, źródło: tekstowo.pl

Laissez-moi y croire
Laissez-moi dire
Qu’on peut changer l’histoire
Si c’est vrai qu’on est libre
Qu’on peut s’envoler
Qu’on me délivre
Je sens que je vais étouffer
Dans ce mini mini mini world
Pozwól mi uwierzyć
Pozwól mi powiedzieć, że możemy zmienić historię
Jeśli prawdą jest, że jesteśmy wolni że możemy odlecieć
Uwolnij mnie
Mam wrażenie że się zadławię
W tym mini mini mini świecie
Mini World, źródło: tekstowo.pl

Libère ton esprit
Écoute chanter le monde
Pourquoi passer sa vie
A courir après une ombre
Juste une pâle copie
Une voix qui t’entraîne
Et petit à petit
Elle prend ton oxygène
Uwolnij swój umysł,
posłuchaj pieśni świata
Po co spędzać swoje życie w pogoni za cieniem
To tylko blada kopia
głosu, który cię pociąga
i stopniowo
odbiera ci tlen
Ego, źródło: tekstowo.pl

Cisza…

Została przełamana po 5 latach. Fani Indili po debiutanckim małym świecie musieli czekać na powrót swojej idolki kilka lat. Ten okres był dla piosenkarki czasem, gdy potrzebowała skupić się na sobie. Sama uważa, że muzyka to dźwięk i cisza — tak więc po dźwięku, jaki nastąpił w chwili jej debiutu, trzeba było dać sobie i fanom czas na milczenie.

źródło: youtube.com

W 2019 roku Indila powróciła z piosenką Parle à ta tête. Piosenka prowokuje odbiorcę do refleksji, dlaczego ludzie żyją na świecie, jaką mają rolę. Przesłaniem utworu jest to, że każdy z nas może znaleźć swoją drogę, swoje powołanie. Połączenie dźwięków i słów można porównać do karuzeli. Takiej samej, jaka rządzi też zawirowaniami w naszym życiu.

Moi, je veux vivre que mon coeur brulle
Je sentirais exister
Souffrir, pleurer, danser
Aimer à en crever
Paris, Athènes, Venis Arène, Moscow à tes cotés
Les temps ne vaut que du jour où il nous est compté
Chcę żyć, czując jak me serce płonie.
Poczuć istnienie,
cierpienie, płacz, taniec.
Kochać na śmierć,
Paryż, Ateny, Wenecja, Harlem, Moskwa u twego boku.
Czas nie jest wart tylko tego dnia, który był ulotny.
źródło: tekstowo.pl

Indila i Polska

Indila cieszy się sporą popularnością również w Polsce. Zapytana o wspomnienia z Polski w jednym z wywiadów dla porannego programu „Dzień Dobry TVN” powiedziała:

Zachowałam cudowne wspomnienia z Polski. […] byłam bardzo zdziwiona, bo publiczność polska była bardzo grzeczna, bardzo miła. […] kiedy śpiewałam na scenie, odkryłam, ale mówię bardzo szczerze, odkryłam publiczność, jakiej nigdzie indziej nie znalazłam. Bardzo otwartą, pełną serdeczności. I to zostało we mnie.

Indila dla „Dzień Dobry TVN”, 2019, źródło: dziendobry.tvn.pl
źródło: youtube.com

Indila okazjonalnie pojawiała się w Polsce. Jednym z pierwszych takich występów był udział w finale 8. edycji programu muzycznego „Must Be The Music”. Ciekawostką jest również to, że w jednym z wydań porannego programu „Dzień Dobry TVN” wykonała Parle à ta tête śpiewając ją a capella. Całą piosenkę natomiast zaśpiewała w 10. sezonie polskiej edycji programu „The Voice”. Francuska piosenkarka miała być również gwiazdą Spring Love Festiwal w 2015 roku. Ostatecznie jednak z uwagi na problemy zdrowotne Indili odwołano ten festiwal.

Jak to się stało, że jej utwory znalazły uznanie w naszym kraju? Nad tym również Adila zastanawiała się w innym wywiadzie dla popularnego programu śniadaniowego:

Do dziś tego nie rozumiem, jestem zdziwiona co Wam się podoba w tych piosenkach, w tym albumie, bo przecież nie rozumiecie słów.

Indila dla „Dzień Dobry TVN”, 2014, źródło: dziendobry.tvn.pl

W tej rozmowie wspomina również, że muzyka jest tym, czym się dzielimy, tym co nas wszystkich łączy. Właściwie nie brzmienia utworów Indili sprawiają, że można odlecieć na jej punkcie, jak ona odlatuje w Dernière Danse

Co dalej z Indilą?

Indila i Amir
Indila i Amir, źródło: newsrnd.com

Indila to taka gwiazda muzyczna, która pojawia się i znika. Jako, że ceni sobie prywatność, raczej trudno dowiedzieć się co się z nią dzieje. Być może zaskoczy nas jeszcze kiedyś swoim nowym singlem bądź albumem, lub nigdy nie wróci na scenę. Jednakże po Parle à ta tête w 2021 roku wystąpiła gościnnie w piosence Carrousel u boku innego francuskiego wykonawcy, Amira. Na początku tegoż roku Indila pojawiła się w także w utworze Roi 2 cœurna wokalistki Zaho.

Bez względu na to czy Indila jeszcze wróci na scenę, można powiedzieć, cytując Horacego, że wybudowała pomnik twarlszy niż ze spiżu. Bowiem ej twórczość zapisała się na kartach historii muzyki.

Osobiście odkryłem Indilę dopiero nie dawno, dzięki playliście w moim miejscu pracy (do czego wstyd jest się przyznać). I choć minęło 10 lat od Dernière Danse, a być może niektórym Indila się już przejadła i mogli o niej zapomnieć, to uważam, że nadal można odlecieć na jej punkcie.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/