Erasmus – czy wyjazd na pół roku to jedyna możliwość dla studentów?

Obecnie wymiany studenckie stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok coraz więcej studentów decyduje się na wzięcie w nich udziału i wyrusza studiować za granicą. Wyjazd na pół roku wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, na które nie każdy jest gotów. Jednak program Erasmus + to nie tylko długoterminowe wymiany. To również szansa uczestnictwo w krótkich — na przykład tygodniowych — projektach za granicą. Oto kilka wskazówek, jak udać się na taką wymianę i czym ona właściwe jest.

Erasmus – kilka słów, czym właściwie jest

Program Erasmus + większości zapewne kojarzy się z wymianą, podczas której studenci, czy też uczniowie szkół średnich udają się na określony czas na wymianę zagraniczną. Wszystko to opiera się o porozumienie pomiędzy uczelnią czy polską szkołą a inną partnerską jednostką zlokalizowaną w dowolnym państwie Europejskim.

Oczywiście takie wymiany z roku na rok odbywają się i cieszą dużym zainteresowaniem. Jednak nie jest to jedyna możliwość wyjazdu w ramach popularnego programu unijnego. Dużo mniej popularne są wspominane już wyjazdy na projekty krótkoterminowe. Jest to alternatywa dla osób, które chcą podróżować, ale z jakiegoś powodu nie są przekonane do decyzji o wyprowadzce z kraju na dłuższy okres.

Charakterystyka krótkoterminowych, młodzieżowych wymian w ramach Erasmus +

Wymiany krótkoterminowe, jak można wnioskować po nazwie, przeważnie trwają od kilku dni do nawet kilku tygodni. Z reguły dzielą się one na dwie kategorie: dla młodzieży poniżej 18 roku życia oraz dla grupy w przedziale od 18 do 26 lat. Dodatkowo każda z wymian ma ściśle określone kraje dedykowane. To znaczy, że uczestniczyć w niej mogą tylko osoby pochodzące z konkretnych krajów. Organizator wskazuje na samym początku państwa, z których chętni mogą aplikować. Przeważnie jest ich kilka – z każdego wybierana jest równa liczba uczestników. W związku z tym wraz z nami przebywać tam będzie kilkoro innych osób, które także pochodzą z naszego kraju.

Podczas takiej wymiany uczestnicy realizują określony na samym początku projekt, o pewnym zakresie tematycznym. Projekty mogą dotyczyć tematyki związanej z nauką, zdrowiem, ale także ze sportem. Zakres jest tak szeroki, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Realizacja opiera się na odbywaniu dziennie kilku sesji warsztatowych, po których następuje czas wolny.

Warunki uczestnictwa – co jest potrzebne, aby udać się na wymianę?

Jak wspomniano – należy spełnić warunek określony przez organizatora tj. znajdować się w podanej grupie wiekowej oraz pochodzić z państwa, dla którego określona wymiana jest dedykowana. Co natomiast z kosztami? Uczestnictwo w wymianie jest nieodpłatne – przez cały okres projektu zakwaterowanie wraz z wyżywieniem zapewniają nam organizatorzy. Czasem zdarzyć się może, że organizacja pobiera niewielkiej wysokości opłatę wpisową, aby uniknąć przedwczesnej rezygnacji.

Jedynym początkowym kosztem, z jakim należy się liczyć, jest zakup biletów. Wydatek ten jest jednak zwracany po zakończonej wymianie. Każdy uczestnik we własnym zakresie musi zorganizować transport w miejsce docelowe oraz uzyskać jego akceptacje. Po zakupie biletów zachowuje dowód zakupu, aby organizatorzy mogli zwrócić mu poniesione koszty. 

W jaki sposób można znaleźć wymianę i na nią aplikować?

Skoro wiadomo, czym są wymiany krótkoterminowe, należy wspomnieć o tym, w jaki sposób na nie aplikować. Wiele polskich, jak i zagranicznych fundacji lub organizacji zajmuję się ogłaszaniem takowych wymian. Wykorzystują do tego w największym stopniu media społecznościowe – Facebooka oraz Instagrama. Bardzo popularne są różnego rodzaju grupy – czy to tylko dla Polskiej młodzieży, czy takie o zasięgu międzynarodowym.

Na takich właśnie grupach organizatorzy najczęściej umieszczają posty o nadchodzącej wymianie wraz z infopackiem i formularzem aplikacyjnym. Sam formularz jest bardzo krótki. Jedynym wymogiem jest uzupełnienie podstawowych informacji o sobie. Dodatkowo napisaniu kilku zdań o swojej motywacji do wzięcia udziału w projekcie i doświadczeniach. Następny kro to weryfikacja, po której wybrane osoby otrzymują mailowo wiadomość zwrotną o zakwalifikowaniu.

Korzyści z programów Erasmus +

Możliwości, jakie obecnie posiadamy, są ogromne. Jednak, co właściwie daje młodemu człowiekowi tego typu wymiana? Przede wszystkim – znajomości. Jest to świetna okazja na poznanie znajomych, a nawet nawiązanie długotrwałych przyjaźni z innymi młodymi ludźmi, pochodzącymi z różnych stron Europy. Kolejną znaczną zaletą jest przełamanie wszelkich barier komunikacyjnych. Nie łatwo jest bowiem przełamać blokadę językową. Takie programy dają szanse na znaczne poprawienie swoich umiejętności zarówno językowych, jak i personalnych, które pozwolą na otworzenie się na komunikacje i dialog z drugim człowiekiem.

Na koniec warto też wspomnieć o tak zwanym Youth Pass – dokumencie potwierdzającym uczestnictwo w projekcie o randze międzynarodowej. Dla młodych ludzi jest to ciekawa możliwość na uzupełnienie swojego CV. Wpis o uczestnictwie w wielokulturowych wymianach może się okazać bardzo atrakcyjny dla przyszłego potencjalnego pracodawcy.

„Wymiana w ramach Erasmusa, dała mi bardzo dużo. Przede wszystkim poznałam wspaniałych ludzi i zyskałam niepowtarzalne wspomnienia. Otworzyłam się na poznawanie nowych rzeczy i zdobywanie doświadczenia. W pewnym stopniu przekroczyłam swoje dotychczasowe bariery. Polecam serdecznie każdemu wzięcie udziału. ”

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –>  https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/