Mieszkając w Poznaniu, nawet podczas wszechogarniających remontów trudno przeoczyć budynek Centrum Szyfrów Enigma. Niektórym może on się wydawać tak doskonale znajomy, jakby to multimedialne muzeum było na mapie miasta od zawsze. Co ciekawe jednak zostało ono udostępnione zwiedzającym niespełna rok temu! Z okazji pierwszych urodzin pracownicy postanowili zorganizować niezwykle ciekawą atrakcję.
Szyfry do Poznania to wciągająca gra miejska, w której będziecie mieli okazję przenieść się w czasie. Co prawda będzie to podróż w wyobraźni oraz wirtualnej, smartfonowej rzeczywistości, jednak zdecydowanie warto się w nią wybrać! Udział jest całkowicie darmowy. Jedynym, niezbędnym narzędziem, jakie trzeba mieć ze sobą, jest telefon z dostępem do internetu i geolokalizacji.
Enigma? Przecież to już było!
Z pewnością nie każdy jest zapalonym fanem historii. Możliwe, że nawet mniejsze grono postrzega siebie jako pasjonatów nauk ścisłych. Jednak niezależnie od zainteresowań, wieku, czy płci poznanie opowieści o szyfrach i sławnych kryptologach, wydaje się wręcz obowiązkowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: nie wiemy, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby nie ludzie, którzy stali za rozwiązaniem zagadki niemieckiej maszyny szyfrującej!
Dzięki Centrum Szyfrów i proponowanej przez nich atrakcji można natomiast poznać przeszłe zdarzenia od zaplecza, wczuwając się w panujący wówczas klimat, a także poczuć dreszczyk emocji!
Zabawa w historię, a może historią
Nie od dzisiaj wiadomo, że najłatwiej zapamiętywać różne rzeczy w korelacji z emocjami, doznaniami oraz skojarzeniami. Dlatego pomysł gry miejskiej, w której wcielamy się w pomocnika grupy poznańskich kryptologów, wydaje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nauka poprzez zabawę sprawdzi się w tym przypadku również u dorosłych. Zagadki i zadania, które czekają na uczestników, są różnorodne i ciekawe. Nie brak tutaj treningów pamięci, garści ciekawostek i oczywiście odszyfrowywania wiadomości. Stopień trudności zadań jest bardzo zróżnicowany, choć zdecydowanie wszystkie wymagają wysiłku umysłowego i chwili skupienia.
Gra miejska Szyfry do Poznania będzie jednak nie tylko okazją do rozruszania szarych komórek. Zdecydowanie da się przy niej zmęczyć również czysto fizycznie, ponieważ do przejścia jest około 5 kilometrów. Jednak spokojnie. Dystans pokonuje się sprawnie i praktycznie niezauważenie. Fabuła jest bowiem na tyle wciągająca, że o upływie czasu i przebytej odległości przypomina jedynie licznik aplikacji. Ten jest jednak na tyle nienachalny, że może okazać się, że dopiero kończąc grę, uświadomicie sobie, która jest godzina oraz ile kroków wykonaliście.
Zdrowa szczypta rywalizacji
Centrum Szyfrów Enigma, a dokładniej organizatorzy planowanej na sobotę 24 września gry miejskiej zadbali również o poczucie współzawodnictwa wśród uczestników. Podczas całej rozgrywki możemy śledzić ile osób/zespołów uczestniczy w zabawie. Jednocześnie praktycznie każde zadanie jest punktowane, a punkty są zliczane. Zatem od wiedzy, sprytu i dokładności zależy, jak wiele punktów zdobędą uczestnicy.
Jeśli natomiast po rozwiązaniu wszystkich zagadek oraz przebyciu trasy pozostanie wam jeszcze nieco energii, to warto zajrzeć również do wnętrza muzeum szyfrów. W Centrum Szyfrów czeka bowiem mnóstwo niezwykle ciekawych sal tematycznych. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że po wejściu na wystawę zwiedzający czują się niemal, jak po skorzystaniu z wehikułu czasu. Zatem naprawdę warto!
Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/