Wielki żużel wraca do Poznania! [ZAPOWIEDŹ]

Już w najbliższą niedzielę, 15 maja o godzinie 14:00, na stadionie żużlowym POSiR na Golęcinie odbędzie się premierowa odsłona Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu. W stolicy Wielkopolski zawitają gwiazdy światowego żużla.

Enea European Team Speedway Championship
Źródło: Polska Agencja Prasowa

Enea European Team Speedway Championship po raz pierwszy pojawi się tego dnia na europejskiej mapie żużlowej, a udział w mistrzostwach wezmą reprezentacje czterech państw. Oprócz Polaków na torze pojawią się również reprezentacje Danii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że ekipy z wszystkich krajów potraktowały te zawody bardzo poważnie i przyjadą w praktycznie najmocniejszych składach. Jedynym wielkim nieobecnym tych zawodów będzie 3-krotny mistrz świata, reprezentant Zjednoczonego Królestwa Tai Woffinden. Rywalizacji na pewno nie będzie brakować, ponieważ zawodnicy w wielu wywiadach podkreślali, że brakuje im starego systemu rozgrywania mistrzostw drużynowych. Stęsknieni za tą formułą z pewnością pokażą się z jak najlepszej strony.

W przeddzień zawodów na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się zaś 2. runda Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Aż 10 zawodników, którzy przybędą do Poznania w niedzielę, będzie brało udział także w tych zawodach, więc dla wielu z nich będzie to okazja do rewanżu za poprzedni turniej.

Mistrzostwa drużynowe odbywać się będą na zasadach dobrze znanych dla wszystkich kibiców żużla. Formuła przewiduje 20 wyścigów, w każdym z nich udział weźmie jeden z reprezentantów każdej drużyny, z których następnie zostaną wyłonieni medaliści tegorocznych rozgrywek Enea European Team Speedway Championship. Finał rozgrywek w stolicy Wielkopolski ma charakter premierowy. W kolejnych latach organizatorzy przewidują już eliminacje, z których zostaną wyłonieni finaliści tych zawodów, a udział w decydującej rozgrywce będzie miał zapewniony tylko gospodarz. Jak wiadomo, przyszłoroczny finał na pewno nie odbędzie się w Polsce.

Składy

Reprezentacja Danii:

1. Leon Madsen

2. Patrick Hansen

3. Anders Thomsen

4. Mikkel Michelsen

5. Frederik Jakobsen

Reprezentacja Szwecji:

1. Jacob Thorssell

2. Fredrik Lindgren

3. Pontus Aspgren

4. Oliver Berntzon

5. Kim Nilsson

Reprezentacja Polski:

1. Patryk Dudek

2. Janusz Kołodziej

3. Maciej Janowski

4. Bartosz Zmarzlik

5. Kacper Woryna

Reprezentacja Wielkiej Brytanii:

1. Robert Lambert

2. Daniel Bewley

3. Adam Ellis

4. Chris Harris

5. Tom Brennan

Na stronach internetowych bilety.speedwayevents.pl oraz ebilet.pl trwa sprzedaż wejściówek na zawody. Transmisję telewizyjną z mistrzostw przeprowadzi stacja TVP Sport. Początek o godzinie 13:35.

Jakub Czapski

***

Po więcej ciekawych tekstów ze świata sportu zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/sport/.