Dzień Kół Naukowych [RELACJA]

14 kwietnia bieżącego roku na Wydziale Chemii UAM odbył się Dzień Kół Naukowych. Na uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu działa ponad dwieście zarejestrowanych kół naukowych i organizacji studenckich. Na wydarzeniu uczestnicy mogli zapoznać się z aż trzydziestoma dziewięcioma z nich!

Studiowanie to nie tylko zajęcia!

Samorząd Studentów Wydziału Chemii UAM już po raz drugi organizuje Dzień Kół Naukowych. Jak wiemy głównym celem udania się na studia jest zdobycie wiedzy i  kompetencji przydatnych w przyszłym życiu zawodowym. O tym, co czeka na żaków oprócz wykładów i zajęć opowiedziała główna koordynatorka wydarzenia Dominika Kółeczko:

„Koła naukowe i organizacje studenckie są środowiskiem, gdzie pasjonaci nauki mogą rozwijać swoje zainteresowania, dzielić się swoimi pomysłami i rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach. To właśnie tutaj młodzi ludzie mają szanse na rozwój i jednocześnie mogą poznawać osoby o podobnych zainteresowaniach z którymi mogą stworzyć niesamowite projekty, innowacje i pomysły.”

Organizatorzy podkreślali cel wydarzenia jakim jest przekonanie uczestników, że to właśnie koła naukowe i organizacje studenckie są miejscem na rozwój pasji i danych zdolności.

Do wyboru, do koloru

Liczba organizacji, które wystawiły się na wydarzeniu pozwoliła uczestnikom zapoznać się z przeróżną ofertą działania naukowego jak i prospołecznego. Koła naukowe pomimo swojej nazwy skupiają się także na innych aspektach działania, jak na przykład podróżowanie.  Oliwia Kapuścińska – członkini Koła Naukowego Geografów UAM imienia Stanisława Pawłowskiego zdradziła, że koło co roku organizuje kilka wyjazdów po Polsce oraz zagranicznych wypraw naukowych. W ramach dwunastu działających sekcji wyróżnić można tę, która specjalizuje się w eksplorowaniu jaskiń. Członkinie organizacji przygotowały prototypowy model jaskini, przez który mogli przejść uczestnicy:

„Dużo osób się na początku boi, ale później przechodzi. Mniejszy odsetek ludzi jest w stanie legalnie iść do jaskini, zobaczyć jak to jest w środku i tak dalej. Nie jest to może idealna imitacja, ale jest to taka namiastka, że może ktoś się zainteresuje, zobaczy, że mu się to podoba, to może przyjść, podpytać i dalej w to brnąć.”

Kolejną działalnością, która udowadnia, że koła wykraczają poza sferę czysto naukową jest Groznawcze Koło Naukowe „Gekon”. Oprócz popularyzowania wiedzy branży gier wideo i wykonywania badań naukowych na ten temat, wychodzi z bardziej nietypowymi inicjatywami:

„Niedługo planujemy turniej w Just Dance, więc wystarczy umieć tańczyć, żeby do nas przyjść i wziąć udział w wydarzeniu.  Poza tym zamierzamy zbudować Collegium Maius w Minecrafcie.”

Podejmujmy ważne kwestie

Koła naukowe i organizacje studenckie to nie tylko nauka i rozwijanie swoich zainteresowań. Część organizacji skupia się na działalności prospołecznej. Przykładem jest Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”, pomagające osobom z niepełnosprawnościami. O celu ich działalności opowiedziała jego członkini – Klaudia Kopeć:

„My jesteśmy organizacją, która idzie na wprost do osób z niepełnosprawnościami do których na co dzień jest ciężko dotrzeć, bo często są to osoby niepewne siebie, które nie chcą wychodzić do innych. To, że my tak działamy i wiemy, że coraz więcej osób wyciągamy z domu i oni jeżdżą na nasze wyjazdy, spotykają się z nami, to jest naprawdę świetna sprawa.”

Część z kół zdecydowała się na kreatywną prezentację stanowiska, tak jak członkinie Koła Naukowego Fizyków „Fusion”, które przybyły na wydarzenie w strojach słynnych naukowców. Nie była to jednak decyzja podjęta jedynie przez kwestię przyciągania uwagi, o czym opowiedziała mi Marietta Koźlarek:

 „Chcemy pokazywać, że połączenie różnych dziedzin jest jak najbardziej wskazane. Zdecydowaliśmy się na połączenie historii i fizyki, ponieważ zauważyliśmy problem, że w szkołach ani na lekcjach historii ani na lekcjach fizyki nie mówi się za dużo o naukowcach.”

A co poza stoiskami?

Uczestnicy mogli wziąć udział również w szkoleniach i quizach. Ponadto członkowie Naukowego Koła Chemików oraz Naukowego Koła Fizyków FUSION wykonali pokazy chemiczno-fizyczne. Nie możemy zapomnieć o wszystkich kołach i organizacjach studenckich, które zostały docenione w konkursach. Kategorię prospołeczną wygrało Naukowe Koło Logopedyczne „FiloLOG”, natomiast w kategorii naukowej nagrodzone zostało Studenckie Koło Naukowe „Errno”. A jak uczestnicy oceniają wydarzenie? O to zapytałam Adama Tura z Europejskiego Forum Studentów AEGEE- Poznań:

„Jest bardzo oficjalnie, bardzo elegancko. My już jesteśmy któryś raz na tego typu wydarzeniu i tam czasami w innych miejscach był problem, żeby stół nam dali, a tu jeszcze częstują ciastkami, jedzeniem i to za darmo! A wiadomo, że za darmo to uczciwa cena (śmiech). Przyznaję, że jestem pod dużym wrażeniem.”

Dzień Kół Naukowych pokazał, że okres życia jakim jest studiowanie nie musi kończyć się w salach wykładowych. Różnorodne stoiska, szkolenia, pokazy oraz docenienie działalności obecnych na wydarzeniu instytucji, ale co najważniejsze możliwość dowiedzenia się ich o działaniu bezpośrednio od członków. Liczę na kolejne edycje wydarzenia oraz na rozprzestrzenienie wiedzy o tym, że studiowanie to więcej niż wykłady i egzaminy.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –>  https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/