Dark & Glitch – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 31.01.2018

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


Teoria Wielkiego Serialu będzie krążyć wokół tematu dreszczowców, czy prawie horrorów. Zaczniemy od pierwszej niemieckiej produkcji Netflixa, czyli Dark. Swoją premierę miał nie tak dawno, jednak od razu szturmem zdobył ogromną widownię. Cała historia opowiada o miasteczku Winden – przez niektórych nazywanym przeklętym. 33 lata temu zaginął Mads – nastolatek, którego nikomu nie udało się odnaleźć. Teraz, po 33 latach jeden nastolatek znów znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a po nim jeszcze następni. Czy tym razem policjantom uda się wyjaśnić zagadkowe zniknięcia oraz o co chodzi z cyklem 33 lat? Czyżby czas nie był linią prostą, ale pętlą, która lubi się powtarzać?
Pilotażowy odcinek zaczyna się cytatem:

„Granica między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością jest tylko uporczywą iluzją” ~ Albert Einstein.

Później ktoś opowiada dalej:

Wierzymy, że czas jest linearny. Od zawsze przemija jednakowo. Jednak granica między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością jest iluzją.Wczoraj, dziś i jutro nie następują po sobie, a są połączone na kole wieczności. Wszystko jest połączone.

Twórcami serialu są Baran bo Odar, Jantje Friese. W głównych rolach wystąpili: Oliver MasucciKaroline EichhornJördis TriebelLouis Hofmann,Maja Schöne, Stephan Kampwirth oraz Daan Lennard Liebrenz.

Jako drugi serial wybrałem Glitch. Tym razem jest to australijska produkcja z 2015 roku. Powstała dzięki współpracy stacji ABC oraz platformy Netflix. Na razie doczekał się 2 sezonów po 6 odcinków. Pilotażowy odcinek obejrzało ponad 500 tysięcy widzów, jednak już przy drugim odcinku ich ilość spadła 400 tys., a później do 300 tys., co zaważyło na decyzji o zakończeniu emisji serialu. Jako że kręcimy się wokół dreszczowców, to myślę, że i ta opowieść wpisze się w ten klimat. Historia rozpoczyna się, gdy z grobów wychodzą zmartwychwstali. I od razu uprzedzę, nie są to zombie, a w pełni zdrowi ludzie, który także nie rozumieją, co się stało, dlaczego wrócili i w jaki sposób im się to udało. Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie szukać z nimi policjant James, który postanowi im pomóc i rozwiązać tajemnice ich powrotu. Historię stworzyli Tony Ayres Louise Fox. Aktorzy, którzy zagrali w tym serialu to m.in.: Patrick BrammallGenevieve O’ReillyEmma BoothEmily BarclayNed Dennehy czy Sean Keenan.

Odsłuch: