The 100 & 3% – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 28.02.2018

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Paweł Grendysa


Seriale dla młodzieży od zawsze cieszą się największą popularnością, podobnie jak produkcje o tematyce fantastycznej. Co wydarzy się, gdy połączymy obydwa gatunki? Powstaną takie tytuły jak The 100 oraz 3%, które dzisiaj postaram się omówić. Pierwsza z produkcji opowiada o grupie ludzi, która żyje na stacji kosmicznej, gdyż Ziemia została wyniszczona w wyniku wojny nuklearnej. Po wielu latach spędzonych w przestrzeni, na stacji zaczynają kończyć się zapasy, a władze muszą znaleźć wyjście z tej sytuacji. Postanawiają wysłać tytułową setkę młodych ludzi na Ziemię, by sprawdzili, czy da się tam wrócić i uniknąć śmierci w męczarniach. Wybór śmiałków jest nieprzypadkowy, wcześniej skazano ich za popełnienie przestępstwa, a podróż na planetę ma być dla nich odkupieniem win lub uśmierceniem, czyli wykonaniem kary za wyrządzone zło. Twórcą serialu jest Jason Rothenberg, wcześniej odpowiedzialny za takie tytuły jak: Searchers czy Body Politic. W głównych rolach wystąpili: Eliza TaylorPaige TurcoThomas McDonellBob MorleyMarie AvgeropoulosDevon BostickLindsey Morgan.

3% to brazylijska produkcja Netflixa, która premierę miała 25 listopada 2015 roku. Twórcą jest Pedro Aguilera. Cała historia zaczyna się słowami:

Świat jest podzielony na dwie strony: obfitą i ubogą, dzieli je proces selekcji. W wieku 20 lat każdy dostaje szansę by dostać się na lepszą stronę. Wybrani stanowią 3% społeczeństwa i nigdy nie wracają. Rok 104.

W wyniku wielu konfliktów, wojen i katastrof świat podzielono, a serial opowiada o procesie, w wyniku którego tylko mały odsetek społeczeństwa może się dostać do grupy wybranych, którzy będą mogli całą resztę życia spędzić w bogactwie i luksusie. Takie odgórne podziały nie podobają się grupie rebeliantów, która zdecyduje się wniknąć w struktury władzy i zniszczyć ją od środka. W serialu możecie zobaczyć takich aktorów jak: João MiguelBianca ComparatoMel FronckowiakMichel GomesVaneza OliveiraRodolfo ValenteViviane Porto oraz Zezé Motta.

Odsłuch: