Ciekawe fyrtle wokół Poznania – #Południe

Każdy znajdzie coś dla siebie

Większość mieszkańców Poznania lepiej zna miejscowości i tereny położone na północ czy zachód miasta, a fakty są takie, że wyznaczając linię przez środek miasta w obu kierunkach do granic województwa, to południe jest obszarowo większe i bardziej zaludnione. No dobrze, ale czy w najbliżej okolicy stolicy Wielkopolski, a dokładnie na południe za Luboniem jest co zobaczyć? Jeszcze jak!

Szreniawa

Kierując się z Ronda Kaponiera w kierunku Górczyna i dalej przez Komorniki drogą krajową nr 5, zobaczycie po lewej stronie malutką miejscowość, w której siedzibę ma „Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego”. Dawniej była to część pobliskiego Rosnówka. Za sprawą rodziny Bierbaumów i wybudowanego w tym miejscu dużego majątki ziemskiego, teren ten nazywano Marienbergiem. W 1920 roku, gdy majątek wykupił Józef Glabisz osada na chwilę została Marzeninem, by koniec końców stać się Szreniawą.

Otwarcie placówki miało miejsce 29 grudnia 1964 roku, a zarządzeniem nr 85 Ministra Rolnictwa z dnia 2 kwietnia 1975 r. Muzeum otrzymało status muzeum narodowego. Teren placówki jest ogromny i liczy około 80 tysięcy m2. W kilkunastu budynkach kompleksu można zobaczyć setki, jak nie tysiące przeróżnych eksponatów w tym: narzędzia i maszyny rolnicze, transport i komunikację, sztukę ludową, rzemiosło wiejskie, eksponaty weterynaryjne, eksponaty przetwórstwa i przemysłu rolno – spożywczego, wozy strażackie, a nawet samoloty. Nie sposób wymienić nawet ułamka kolekcji zgromadzonej w Szreniawie. W skład zbiorów wchodzi także filmoteka, biblioteka i archiwa. Warto zaplanować sobie cały dzień w tym fantastycznym miejscu. Nieopodal muzeum w lesie zaraza za muzeum znajduje się również okazałe mauzoleum rodziny Bierbaumów.

Zaniemyśl

Każdy dobrze zna Kórnik i jego atrakcje, ale nie każdy wie, że jadąc jedynie 12 kilometrów dalej na południe wzdłuż jeziora Bnińskiego znajduje się Zaniemyśl. Miejscowość ta, dawniej będąca miastem posiada jedną z najciekawszych w naszym regionie wysp. Wyspa Edwarda, bo o niej mowa leży pośrodku Jeziora Raczyńskiego, a łączy ją z lądem ciekawy konstrukcyjnie most pontonowy położony na tafli wody. Ten maleńki 3 hektarowy kawałek ziemi ma za sobą bardzo tragiczną historię związaną z Edwardem Raczyńskim, którą polecam Wam odnaleźć, Dzisiaj to ośrodek turystyczny z parkiem i gastronomią. Na wyspie są również miejsca noclegowe, a „szczęśliwcy” mogą ponoć spotkać ducha Edwarda, spacerującego po okolicy.

Bitwa morska w Wielkopolsce!? Co roku do Zaniemyśla nad tamtejszą plażę przy Jeziorze Raczyńskim ściągają ze wszystkich stron turyści, by podziwiać bitwę statków, która nosi nazwę „Zaniemyskie Bitwy Morskie” i sięga tradycją czasów właśnie Edwarda Raczyńskiego, który już w roku 1819 organizował na akwenie bitwy łodzi. Bez obaw, kule armatnie zastąpiono wodą, więc można śmiało dopingować i robić zdjęcia, a po wszystkim posłuchać koncertów gwiazd w Amfiteatrze położonym przy plaży.

Do Zaniemyśla można się dostać w nieco inny sposób niż autobusem czy samochodem. W okolicy funkcjonuje Średzka Kolej Powiatowa, która kursuje zabytkowym taborem właśnie do tej urokliwej miejscowości! Jedna z ostatnich takich linii wąskotorowych w naszym regionie cieszy się niesłabnącą popularnością. Niedawno zakończył się remont wiaduktu kolejki, nad linią normalnotorową relacji Poznań – Kluczbork, który kosztował ponad ćwierć miliona złotych. To dowód na popularność trasy i dbałość powiatu o historyczne połączenie.

Raj dla dzieci i dorosłych w Trzebawiu

Masz rodzeństwo, które się nudzi? Twoje dzieci przesiadują za długo przed komputerem? Chcesz poczuć się, jak dawniej? Nieco dalej niż Szreniawa, ale również przy drodze krajowej nr 5, mieści się „Deli Park”. Miejsce to jest parkiem rozrywki dla każdego, a oprócz samej rozrywki proponuje swoim gościom naukę poprzez zabawę. Prehistoryczne zwierzęta, interaktywne place zabaw, park miniatur, mini zoo w tym alpaki, mini park linowy, czy pierwsza w Polsce „Podniebna Eko-Wioska” to tylko nieliczne z wielu fantastycznych atrakcji tego miejsca. Nie ważne, w jakiej porze roku odwiedzicie Deli Park, zawsze coś się dzieje! Zimą iluminacje świąteczne, latem gry i zabawy, a do tego ogromny teren, wypełniony po brzegi przeróżną ekspozycją. Poza tym na terenie obiektu znajduje się „DELI Cafe&Bar”, sklep z pamiątkami, a dla tych, którym nie wystarczy dnia na zabawę również „Hotelu Delicjusz”.