Autostop – Drogowskaz

Drogowskaz – 01.03.2018

Prowadzi: Justyna Andrzejak, Paulina Sieradzan

Realizuje: Jakub Gołaski

 

Czy mama ostrzegała cię kiedyś aby nie chodzić nigdzie z obcymi?
A co powiesz na jazdę autostopem? Przecież to niebezpieczne?

Dla mnie autostop to nie tylko forma taniego transportu. To również przygoda, która daje możliwość poznania niezwykłych ludzi i odkrycia miejsc do których nie dotarlibyśmy z biurem podróży.

Czy wiedziałeś, że…  w Polsce od końca lat 50-tych XX wieku można było nabyć imienną książeczkę autostopowicza, która była swego rodzaju promocją autostopu? Miała ona formę małego zeszyciku a na okładce nadrukowany był czerwony okrąg na białym tle. Było to znakiem rozpoznawczym autostopowiczów i miało ułatwić zatrzymywanie kierowców, którzy również mogli czerpać korzyści z zabierania podróżnych. Każdy pasażer w zamian za podwózkę dawał kierowcy kupon znajdujący się w książeczce z wypisaną na nim odpowiednią ilością kilometrów. Kierowca, który zdobył ich odpowiednią ilość, mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, w tym nawet syrenki. „Akcja autostop” cieszyła się dużą popularnością do końca lat 70-tych.

Dzisiaj nie mamy już książeczek autostopowych, nie ma też punktów, które można by zbierać. A mimo to autostop zyskuje coraz większą popularność, a życzliwość napotkanych ludzi nie raz potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Jeśli jesteś ciekaw jak zacząć podróżowanie autostopem i z czym to się w ogóle je. Albo po prostu ciekawi cię czy autostop rzeczywiście jest taki straszny to zapraszam do posłuchania  tego odcinka.