Prowadzący: Bartosz Łojewski, Michał Król
Realizacja: Adrianna Czarnota
We współczesnym świecie technologia spotyka nas na każdym kroku. W postaci nowego telefonu, głupiego gadżetu lub aplikacji na smartfona. I to właśnie aplikacje były głównym tematem naszej rozmowy.
Nasze technologiczne dywagacje rozpoczęliśmy od krótkiego podsumowania konferencji Xiaomi, która odbyła się 14.11.2019 roku. W trakcie tej konferencji Xiaomi przedstawiło kilka nowości, m. in. walizki, oczyszczacz powietrza oraz dwa smartfony smartfony Xiaomi Mi Note 10 oraz Xiaomi Redmi Note 8T.
Pierwszy ze smartfonów posiada główny obiektyw o rozdzielczości 108 Mpix, 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci masowej lub 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci masowej w wersji PRO. Wyposażony jest w baterię o pojemności 5260 mAh. Jest to kontynuacja serii Xiaomi Mi Note.
Drugi ze smartfonów – Redmi Note 8T jest następcą Redmi Note 8. Posiada on aparat o rozdzielczości 48 Mpix, 4 GB pamięci RAM oraz do 128 GB pamięci masowej. Poruszyliśmy również temat trendu składanych smartfonów, ponieważ Xiaomi pokazało patent na składany telefon. Kolejną informacją była zapowiedź obsługi sieci 5G we wszystkich smartfonach Xiaomi wartych więcej niż 250 euro. Ostatnią informacją był komunikat o tym, że Xiaomi jest trzecim największym sprzedawcą smartfonów w Polsce.
Kolejnym tematem były gadżety – te mniej i bardziej przydatne. Pierwszym z nich była czapka z wyświetlaczem LED za 100 dolarów. Na ekranie można wyświetlić do 6 wiadomości do 256 znaków każda. Następnym z nich zostało smart-gniazdko. Pozwala ono zarządzać działaniem z poziomu aplikacji na smartfona. Kolejnym omawianym gadżetem był BatteryPal – smart-kabel do telefonu. Jest to polski projekt z Kickstartera, który po połączeniu z telefonem za pomocą aplikacji pozwala zarządzać ładowaniem telefonu, na przykład ustawić ładowanie tak, aby telefon naładował się do 100% tuż przed naszym wstaniem. Ostatnim gadżetem została elektroniczna folia bąbelkowa, która każde sto ściśnięć nagradza zabawnym odgłosem.
Na koniec przeszliśmy do głównego tematu – aplikacji ułatwiających życie. Pierwszą z nich jest aplikacja Twój Telefon, która pozwala zsynchronizować telefon z komputerem. Jest to aplikacja firmy Microsoft. Za jej pomocą można synchronizować powiadomienia, smsy, zdjęcia, wykonywać połączenia głosowe oraz pozwala przesyłać linki do stron internetowych między telefonem i komputerem. Odpowiedzią na zostały dwie aplikacje – notatnik i kalendarz. Mimo, że banalne i oczywiste, to jak najbardziej ułatwiające życie. Następną propozycją została aplikacja Splitwise, aplikacja ułatwiająca dzielenie kosztów ze znajomymi w trakcie wyjść bądź wyjazdów.
Aplikacja MobileMPK to propozycja dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. Jest to rozkład jazdy, który dodatkowo posiada opcję wyszukiwania najbliższego przystanku na mapie, sprawdzenia połączeń wymagających przesiadki oraz, co najważniejsze, pozwala na bieżąco monitorować opóźnienia.
Kontynuując temat komunikacji zaproponowaliśmy aplikacje Bolt i Uber. Aplikacje wszystkim znane i przez nas polecane. Jest to tańsza i wygodniejsza alternatywa dla taksówek. Idąc dalej przeszliśmy do e-walletów, a dokładnie do aplikacji Revolut. Pozwala ona na wymianę walut szybko, wygodnie i z niskim spreadem. Jej główną wadą jest mała wartość wypłat bez prowizji – jedynie 200 euro lub ekwiwalent w innej walucie. Revolut zainspirował wiele podobnych aplikacji do powstania.
Kończąc podróże i wracając do kraju omówiliśmy dwie aplikacje rządowe – eObywatel i RSO. Pierwsza z nich pozwala na przechowywanie dokumentów takich jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy legitymacja w formie elektronicznej oraz obsługiwanie profilu zaufanego. Druga wyświetla komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania.
Naszymi następnymi propozycjami zostały wszelkie aplikacje sklepów – w szczególności Żappka i Mój Carrefour. Na zakończenie – aplikacja SleepTimer, która pozwala na ustawienie wyłącznika w aplikacjach streamujących media.