Akademickie Podsumowanie Tygodnia #9

Informacje z kraju

Wybory prezydenckie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w minioną środę podczas konferencji prasowej poinformowała o nowym terminie wyborów prezydenckich, który został wyznaczony na 28 czerwca. Głosowanie ma odbyć się za pomocą metody mieszanej. Głos będzie można oddać zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Do 13 czerwca można zgłaszać się do Konsulatów RP aby głosować korespondencyjnie za granicą, a do 16 czerwca należy zgłosić komisarzowi wyborczemu (za pośrednictwem urzędu gminy) zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 26 czerwca należy zgłosić chęć przystąpienia do głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych wyborców, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem wyborów.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Informacje z UAMu

Nowe narzędzie internetowe pomocne w projektowaniu leków przeciw COVID-19

Prof. UAM Mariusz Jaskólski, stworzył międzynarodowy zespół złożony z czołowych biologów strukturalnych, który podjął się weryfikacji struktur białek wirusa COVID-19. W efekcie pracy zespołu powstało narzędzie internetowe dające badaczom łatwy podgląd postępu w pracach nad lekami przeciw wirusowi oraz przystępną prezentację oceny jakości poszczególnych modeli.

O szczegółach można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej UAM.

Studium Językowe UAM otwiera zapisy na wakacyjne kursy online

W ofercie są kursy języka: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i francuskiego. Zapisy rozpoczynają się 4 czerwca. Zajęcia odbywać będą się od poniedziałku do piątku, w grupach 4-5 osobowych, online.

Do udziału w kursach wymagany jest dostęp do Internetu oraz komputer z mikrofonem i kamerą.

Szczegóły dostępne na stronie Studium Językowego UAM.

Informacje z Poznania

Zawieszone składanie projektów do PBO 2021

Możliwość składania projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 zostało czasowo zawieszone. Wojewoda wielkopolski wydał orzeczenie o nieważności uchwały Rady Miasta dotyczącej zasad i trybu PBO 2021. To rozstrzygnięcie uniemożliwia dalszą realizację programu.

Wśród zastrzeżeń wojewody m.in zakwestionowano podział zasad PBO na rozdziały wskazując, że podstawową jednostką redakcyjną uchwały powinien być paragraf, wskazano, że wzór formularza zgłoszeniowego projektu oraz listy poparcia, pomimo ich technicznej funkcji, powinny być przyjęte uchwałą Rady Miasta, a nie Zarządzeniem Prezydenta. Wojewoda nakazał też usunąć z uchwały rozdziały dotyczące realizacji projektów, monitoringu i ewaluacji PBO oraz usunąć z zasad PBO obowiązek podawania przez wnioskodawcę adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu, a w przypadku głosujących numeru PESEL.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową Miasta Poznania.

  1. Od dziś otwarta Palmiarnia Poznańska

Obiekt będzie dostępny dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Gościom udostępnione zostaną wszystkie pawilony, jednak zwiedzający muszą zastosować się do wymogów sanitarnych. Każda osoba musi mieć maseczkę lub przyłbicę, a na terenie Palmiarni może znajdować się maksymalnie 150 osób. Cały obiekt będzie także odkażany zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. 

To już wszystko co przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu Akademickiego Podsumowania Tygodnia. Nagranie dostępne jest na naszym fanpage na Facebooku.