Akademickie Podsumowanie Tygodnia #6

Informacje z kraju

Trzeci etap odmrażania gospodarki

W środę rząd ogłosił przedostatni etap odmrażania polskiej gospodarki. Od poniedziałku będzie możliwość skorzystania z usług kosmetyczki czy fryzjera. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych. Przyjmowanie klientów może się odbywać po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni. 

Otwarte zostaną również restauracje i kawiarnie. Goście będą mogli zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu, dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika. Noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego będzie obowiązkowe. Goście restauracji będą mogą zdjąć maseczki, gdy zasiądą do stolika.

Od 18 maja będzie można  prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Wykaz wszystkich zmian jest dostępny na stronie www.gov.pl

Grand Press Photo 2020. Wybrano Zdjęcie Roku

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych lub agencjach fotograficznych. Zwycięskie zdjęcie tegorocznej edycji przedstawia lekarkę w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Fotografię wykonano 23 marca. Jej autorem jest Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego”. W rywalizacji pokonał 60 konkurentów. 

Informacje z UAM

Dzień Kandydata UAM online!

30 maja (sobota) na oficjalnym profilu uczelni na facebooku odbędzie się Dzień Kandydata UAM. Część główna wydarzenia odbędzie się w godzinach 10:00-13:00 na profilu uczelni na Facebooku. Będzie to prezentacja najważniejszych zagadnień dotyczących rekrutacji, studiowania, pomocy materialnej czy organizacji studenckich. Zaplanowana jest również specjalna część w języku angielskim dla kandydatów zagranicznych. Po godz. 13:00 Dzień Kandydata „przeniesie się” na profile FB poszczególnych wydziałów.
W planach są relacje live i filmy, a wszystko w swobodnej konwecji, która pozwoli kandydatom na bliższe poznanie przyszłego miejsca studiów. 

UAM organizował już Dzień Kandydata w 2018r. i 2019r. Wydarzenia odbywały się w październiku na terenie Kampusu Morasko. Teraz, gdy wszystkie spotkania “twarzą w twarz” zostały odwołane lub przeniesione do sieci, organizatorzy Dnia Kandydata uznali, że media społecznościowe będą dobrym miejscem, aby zaprezentować ofertę uczelni wszystkim zainteresowanym.

Informacje z Poznania

Poznańscy sędziowie rapują dla medyków

Od kilkunastu dni internet podbija akcja #hot16challenge2. To inicjatywa polskich raperów, którzy w ten sposób włączyli się w walkę z koronawirusem. Polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnej osoby, promując przy tym zbiórkę pieniędzy na wsparcie polskiej służby zdrowia. W zabawę zaangażowali się czołowi artyści kojarzeni z gatunkiem, jak Łona, Sokół, Pezet, Kękę czy Bisz i Dwa Sławy. Do akcji przyłączyły się także osoby spoza środowiska hiphopowego jak Dawid Podsiadło, Margaret, Artur Barciś, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, czy prof. Marcin Matczak z UW a nawet sam prezydent Andrzej Duda. 
Teraz przyszła kolej na polskich sędziów. W nagraniu wzięli udział sędziowie Marta Kożuchowska-Warywoda, Igor Tuleya oraz sędziowie z Poznania: Monika Frąckowiak i Bartłomiej Przymusiński.

„Dawali nam etaty, prezesów sekretarki. Prawdziwi sędziowie to ludzie z innej bajki. My, sługi demokracji – nie ma tu innej racji. Polityk nie będzie fundował nam kolacji”

Polscy sędziowie już od kilku tygodni zbierają pieniądze dla lekarzy z całej Polski. Do tej pory łącznie udało się im uzbierać ponad 600 tys. zł.

Stara Rzeźnia to już historia

Stara Rzeźnia to zespół poprzemysłowych budynków o łącznej powierzchni 5,5 h, który mieści się między ul. Garbary, Północną i Grochowe Łąki. Obecnie trwa wyburzanie niektórych budynków funkcjonujących w ramach kompleksu. 
Rzeźnia została otwarta 1 marca 1900. Zakład był rozbudowywany dwukrotnie – w latach 1906-1908 oraz po II wojnie światowej. W latach 90. XX wieku po założeniu spółki „Pozmeat” zakłady zostały przeniesione poza miasto. Od tego czasu budynki rzeźni były wykorzystywane tylko sporadycznie – często na potrzebę wydarzeń kulturalnych. 
Przez lata działała w tym miejscu również Giełda Staroci i Antyków. Ostatecznie handlowcy musieli wynieść się ze Starej Rzeźni – część przeniosła się do pawilonów na św. Michała – inni zdecydowali się działać na parkingu przy CH M1. 

Zakończenie remontu przy moście Św. Rocha i prace sieciowe na ul. Przybyszewskiego

W niedzielę, 17 maja 2020 r. zakończone zostaną prace torowe na trasie tramwajowej przez most św. Rocha. Od poniedziałku, 18 maja, od pierwszych kursów, tramwaje linii 5, 13 i 16 pojadą stałymi trasami. Przypominamy, że w związku z pracami na trasie nocnej linii tramwajowej 201, jej funkcjonowanie jest zawieszone do odwołania.
W miejsce linii 201 uruchomiona jest linia autobusowa „za tramwaj” T21.

Od poniedziałku rozpoczną się prace sieciowe na ul. Przybyszewskiego. Trasa tramwajowa wzdłuż tej ulicy zostaje na czas prac zamknięta. Zmieniona zostanie trasa linii 7, funkcjonować będzie linia 193.
Więcej informacji na stronie MPK Poznań.

Nagranie naszego serwisu dostępne jest także na Facebooku.