Projekt „Akademia Kompetencji Przyszłości”

Kompetencje przyszłości to temat, który jest na językach wielu naukowców. Na jakie umiejętności będzie zapotrzebowanie w przyszłości? W jakie kompetencje inwestować swój czas? Czy zdolności, które posiada człowiek, będą mogły być zastąpione przez roboty? To pytania, przed którymi stoi ludzkość, dlatego warto już teraz rozmyślać nad tym, jakie kompetencje posiąść już teraz, aby w przyszłości znaleźć zatrudnienie. Właśnie dlatego powstała Akademia Kompetencji Przyszłości i w poniższej rozmowie z Łukaszem Płuciennikiem- Rzecznikiem Prasowym Koła Naukowego Polityki Ekonomicznej i Społecznej można dowiedzieć się nieco więcej o tym wydarzeniu.

Skąd pomysł na realizację projektu „Akademia Kompetencji Przyszłości”?

Niezależnie od tego czy chcemy, czy też nie, świat pędzi do przodu. A my jak gazela musimy być gotowi do biegu gdy wstanie nowy dzień. Ta filozoficzna metafora odnosi się do wyzwań, jakie stoją przed nami. Projekt „Akademia Kompetencji Przyszłości” ma za zadanie odpowiedzieć na jedne z najważniejszych pytań, które stawia sobie zapewne każdy z nas. Jakie kompetencje są dziś najistotniejsze na rynku pracy? W jakim kierunku powinny się rozwijać młode osoby, by osiągnąć sukces zawodowy? To tylko niektóre pytania, na jakie chcemy odpowiedzieć. Skąd więc ten pomysł? Myślę, że z potrzeby i chęci, oraz z tego, że widzimy, jak wiele się od nas wymaga, a jak niewiele tłumaczy.

 Do kogo skierowany jest projekt, kto może wziąć w nim udział?

Projekt jest skierowany do studentów zainteresowanych poszerzaniem swoich miękkich kompetencji, wiedzy na temat rynku pracy, zmian w gospodarce i przyszłych wymagań, jakie będą stawiane na drodze do sukcesu. Udział mogą wziąć studenci zarówno II i III roku studiów licencjackich oraz I i II roku studiów magisterskich  z wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zgłoszenia można przesyłać do 13 października za pomocą deklaracji dostępnych na stronie facebook’owej koła: https://www.facebook.com/knpeis przesyłanych.

Jak będzie przebiegała realizacja projektu?

Realizacja projektu zakłada osiemdziesiąt 45-minutowych jednostek dydaktycznych, połowa zajęć odbędzie się na wyjeździe szkoleniowym bezpłatnym dla studentów, z kolei pozostała część będzie mieć miejsce w wybrane soboty na WNPID. Zajęcia będą realizowane przez ekspertów z Uniwersytetu Jutra oraz dydaktyków z naszego wydziału co pozwoli poznać ich poza zwyczajnymi zajęciami 😉

Czego uczestnicy mogą się spodziewać?

Przede wszystkim licznych warsztatów i szkoleń, które mają w sposób nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny podejść do omawianych zagadnień.  Poza rozwojem szeroko pojętych soft skills każdy student podczas projektu zyska możliwość, poznania innych uczestników, wymiany doświadczeń i oczywiście integracji również z dydaktykami projektu. Uczestnictwo w projekcie zostanie potwierdzone certyfikatem jako przydatny wpis do CV. Jesteśmy młodym dynamicznie rozwijającym się zespołem.

Czy pandemiczna rzeczywistość utrudniła organizację takiego wydarzenia?

Organizacja wydarzenia podczas pandemii wymaga podjęcia odpowiednich kroków sanitarnych dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników projektu. Tym samym dodaje to kolejny nakład pracy przy tworzeniu eventu, jednak nie na tyle, by zniechęcić organizatorów 😉

 W jaki sposób można zachęcić naszych odbiorców do wzięcia udziału w projekcie?

W szkole średniej miałem nauczyciela z nietuzinkowym podejściem do nauczania. Otóż nie karał on za nieobecności, nie wymagał uczenia się, z zajęć na zajęcia. Był, można powiedzieć, niezwykle „Lajtowy”. Jednak zajęcia prowadził on z niezwykłą pasją i pomysłem. Uważa on, że nauka powinna być z wyboru, nie z przymusu. Dzięki temu każdy mógł wybrać, czy chce skorzystać z możliwości, czy raczej nie. Czuję, że z naszym projektem jest podobnie, to wydarzenie jest możliwością na skorzystanie.

Gdzie można śledzić Waszą działalność?

Oczywiście na nieawaryjnym już Facebooku, YouTube, a niedługo na Instagramie! Tam też będziemy udostępniać relacje z przebiegu projektu, gorąco jak w sierpniowym tramwaju zapraszamy do obserwowania!

https://www.facebook.com/knpeis

https://www.youtube.com/channel/UCot5SC-4f2pjg_kp6LYLE8w