Zapraszamy Was Akademickiego Podsumowania Tygodnia.
Specjalnie dla Was przez cały tydzień zbieraliśmy najświeższe informacje z kraju, naszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz z Poznania. Wyselekcjonowaliśmy najważniejsze i przedstawimy je Wam w dzisiejszym artykule!
Informacje z kraju
Projekt ustawy antyaborcyjnej trafi do komisji.
W środę posłowie zajmowali się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Projekt został złożony w Sejmie jesienią 2017 r. Projekt „Zatrzymaj aborcję” zakładał delegalizację aborcji w wypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Informacje z UAM
Przedstawiciele UAM w gronie CoRep Association of European Schools of Planning (AESOP).
Jest to stowarzyszenie założone w 1987 roku w Belgii. Organizacja zrzesza ponad 150 członków i jest jedyną reprezentacją szkół planowania w Europie W głosowaniu wzięło udział 6 z 7 uprawnionych wydziałów polskich uczelni. W kolejnej kadencji, Polskę jako przedstawiciele narodowi, reprezentować będą: prof.dr hab. Paweł Churski (UAM w Poznaniu) oraz dr Katarzyna Leśniewska – Napierała (Uniwersytet Łódzki). Na zastępców reprezentantów wybrane zostały: dr hab. inż. Adrianna Czarnecka (Politechnika Warszawska) oraz prof. UAM dr hab. Lidia Mierzejewska (UAM w Poznaniu).
Pracownicy UAM pomogą w badaniu próbek na obecność SARS-Cov-2.
Pracownicy, doktoranci i magistranci Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii (IBMiB) Wydziału Biologii UAM przyszli z pomocą w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów sprawdzanych pod kątem zakażenia tym wirusem. Pracownię analiz wirusologicznych zorganizował prof. dr hab. Krzysztof Książek – kierownik Uczelnianego Centrum Aparaturowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pracownicy i studenci pracują w systemie trzyzmianowym, izolują całkowity RNA z materiału pobranego od pacjentów, a potem wykonują test na obecność materiału genetycznego (RNA) wirusa. Są to techniki, którymi posługują się na co dzień w laboratoriach biologii molekularnej. Na każdej zmianie obecny jest wykwalifikowany diagnosta.
Informacje z Poznania
Kolejne prace na Garbarach.
20 kwietnia ruszy proces wymiany nawierzchni na prawym pasie pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Wielką, a ul. Wszystkich Świętych. Prace mają zakończyć się do piątku, 24 kwietnia. W tym czasie zerwana zostanie istniejąca, zniszczona nawierzchnia. Następnie zamontowane zostanie wzmocnienie i na nim będzie ułożona nowa warstwa ścieralna. Ponadto Zarząd Dróg Miejskich informuje, że w trakcie remontu kierowcy i rowerzyści będą się poruszali lewym pasem a w rejonie prac nie będzie możliwości parkowania. Wymiana nawierzchni jest wstępem do prawdziwej rewolucji na Garbarach. Jeszcze w tym roku m.in. znacznie wydłużony zostanie buspas, pojawią się również progi wyspowe i ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Volkswagen Poznań wznawia produkcję.
Od 27 kwietnia Volkswagen wznowi produkcję w swoich zakładach w Poznaniu, Swarzędzu oraz Wrześni. Z powodu epidemii koronawirusa przerwa w pracy zakładów wyniesie pięć tygodni. Wznowienie produkcji ma się odbywać etapami, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa dla pracowników.
Ponadto firma wypłaci wszystkim pracownikom stuprocentowe wynagrodzenie za 5-tygodniowy okres przerwy w produkcji. Jak informuje Jolanta Musielak – członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji, procesy produkcyjne zostaną zoptymalizowane, tempo pracy linii będzie dostosowane do nowych warunków, wszyscy pracownicy otrzymają maseczki ochronne oraz rękawiczki, wyłączone zostaną dotykowe czytniki rejestrujące czas pracy ERCP, we wszystkich obszarach będą bezwzględnie obowiązywały zarządzenia dotyczące minimalnych odstępów oraz podwyższonych norm higienicznych.
Kolejne zmiany i remonty na “trasie kórnickiej”.
Od połowy marca trwa remont trasy tramwajowej przez most św. Rocha – w ciągu ulic płk. Lewandowskiej i Dowbora-Muśnickiego wymieniane są zużyte szyny, a na skrzyżowaniu ulic Kórnicka i Jana Pawła II – napędy i części rozjazdu.
W nocy z piątku na sobotę (z 17 na 18 kwietnia) przywrócona zostanie stała organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Mostowej, co pozwoli na rozpoczęcie prac rozbiórkowych torowiska na łuku pomiędzy mostem św. Rocha a przystankiem tramwajowym Most św. Rocha. Od soboty (18 kwietnia) na swoje stałe trasy w tym rejonie powrócą autobusy linii nr 174, 176, 190 i 603, które po zatrzymaniu się na przystanku Most św. Rocha skręcą w ulicę Mostową.
W związku z powyższym remontem od 16 marca obowiązują zmiany w funkcjonowaniu transportu publicznego. Trasą od ul. Wrocławskiej przez most św. Rocha do węzła Kórnicka/Jana Pawła II nie kursują tramwaje. Zmienione zostały trasy linii numer: 5, 13 i 16.
Nagranie naszego serwisu dostępne jest także na Facebooku.