Wyniki 68. OKFA [Relacja]

68. OKFA dobiegła końca, dlatego czas na przedstawienie wyników Konkursu. Kto zdobył Grand Prix w trzech głównych kategoriach? To i wiele innych znajdziecie poniżej!

OKFA

68. OKFA – składy jurorskie

Na tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA obradowały dwa składy jurorskie. Pierwszy – profesjonalny, składał się z Krzysztofa Majchrzaka (przewodniczący), Marii Zmarz-Koczanowicz, Piotra Domalewskiego, Łukasza Maciejewskiego oraz Łukasza Grzegorzka. To właśnie oni przyznali nagrody w trzech głównych kategoriach. A drugie jury, to jury młodych, które przyznało tylko jedną nagrodę. W składzie jury młodych znalazła się trójka studentów Filmoznawstwa i kultury mediów UAM. Byli to Paulina Zinger, Jakub Ratajczyk oraz Jan Brzozowski. Wyniki znajdziecie poniżej.

Kategoria – film amatorski

Grand Prix im. Stanisława Pulsa powędrowało do filmu Ten obrazek jest bardzo ładny w reżyserii Jakuba Ciosińskiego

Nagroda Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie dla filmu Dziura w reżyserii Piotra Kaźmierczaka

Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wyróżnienie dla filmu Wild Boys w reżyserii Michała Stenzla

Kategoria – film niezależny:

Grand Prix im. Witolda Kona zostało przyznane filmowi Papierosy w reżyserii Mai Markowskiej

Nagroda Prezydenta Miasta Konina dla filmu C`est la vie w reżyserii Jacka Olejnika, Rafała Sankiewicza, Wojciecha Sankiewicza, Bartosza Terlickiego

Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Wyróżnienie dla filmu Wizyta w reżyserii Mateusza Jarmulskiego

Kategoria – film studencki:

Grand Prix otrzymał film Uwięziona w reżyserii Piotra Bielińskiego

Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla filmu Poczekalnia w reżyserii Aleksandry Folczak

Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Wyróżnienie dla filmu MILO w reżyserii Nadii Szymańskiej

Werdykt Jury Młodych

Nagrodę Jury Młodych – „Za nadzwyczajne walory estetyczne i umiejętną kompensację treści, za fascynującą grę ze słowiańską tradycją literacką i kulturową, za fantastyczne zakończenie – dosłownie i w przenośni” – przyznano filmowi Romans Wschodni w reżyserii Anny Jasińskiej

Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego od Stowarzyszenia FILMFORUM

Reżyseria – Piotr Bieliński Uwięziona

Scenariusz – Maja Markowska Papierosy

Zdjęcia – Nadia Szymańska MILO

Montaż – Jakub Ciosiński Ten obrazek jest bardzo ładny

Aktorka – Marta Kurzak Tramwaj

Aktor – Jakub Gąsior Bez

Film Dokumentalny – Jakub Ciosiński Ten obrazek jest bardzo ładny

Film Animowany – Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, Bartosz Terlicki C`est la vie

Inne nagrody

Srebrny Medal UNICA – Światowej Unii Filmu Niezależnego – patrona honorowego OKFA – powędrował do filmu Masza autorstwa Krzysztofa Chodorowskiego. To nagroda dla filmu, który podkreśla solidarność między narodami, grupami społecznymi czy też pojedynczymi ludźmi.

Nagrodę Specjalną Federacji Niezależnych Twórców Filmowych – partnera honorowego OKFA – otrzymał Piotr Kaźmierczak, jako najmłodszy autor filmu konkursowego pt. Dziura.

fot. Maciej Sypniewski / źródło: Facebook Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA

Jak było?

Wydarzenie rozpoczęło się 11 czerwca, chwilę po godzinie 19:00. Frekwencja dopisała, ponieważ cała sala kinowa Domu Kultury Oskard została wypełniona ludźmi. Gala rozdania nagród została poprowadzona przez Łukasza Maciejewskiego, podobnie jak wydarzenia towarzyszące podczas 68. OKFA. Organizatorzy oraz prowadzący zapewnili wieczór pełen emocji. Oprócz samego wręczenia nagród, na zakończenie całego wydarzenia mogliśmy wysłuchać koncertu Kaśki Sochackiej. Z pewnością było to wyjątkowe zwieńczenie Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych. Konin jest miejscem godnym odwiedzenia, ponieważ organizuje najstarszy konkurs filmowy w Polsce.

Jeśli nie mogliście uczestniczyć w 68. OKFA, to z pewnością powinniście to naprawić w przyszłym roku, ponieważ jest to emocjonujące filmowe wydarzenie. Podsumowując, nie może was zabraknąć na 69. OKFA w Koninie! Z pewnością poprzeczka zostanie zawieszona jeszcze wyżej, czy to w aspekcie organizacji konkursu czy samych produkcji.

Ze względu na niesamowite walory artystyczne oraz otrzymane nagrody, będziecie mogli zapoznać się z naszym wywiadem z reżyserami filmów konkursowych. Dlatego już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj –

meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/