Wielka Gala WNPiD 2023 [RELACJA]

We wtorek, to jest 30.05, studenci i studentki Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa mieli okazję, aby wziąć udział w ósmej edycji wydarzenia. To Rada Samorządu Studentów organizuje Galę i składa się z dwóch części. Jak wyglądała tegoroczna Wielka Gala?

Uroczystość wręczenia nagród oraz afterparty

Pierwsza część, czyli część oficjalna to przede wszystkim uroczystość wręczenia nagród dla pracowników Wydziału oraz wykładowców, którzy uzyskali największą liczbę głosów od studentów. Wśród nominowanych zostali wybrani zwycięzcy w ośmiu kategoriach: Największy Pasjonat, Legendarny Zespół, Niezastąpiony Zespół Kobiecy, Najlepszy Doktorant, Najbardziej Wymagający Producent, Najzabawniejszy Artysta, Ikona Stylu oraz Najlepszy Dydaktyk. Tę część uświetniły występy muzyczne Ani Przybylak oraz Sebastiana Pawlaczyka i stand-up Szymona Łątkowskiego. Nie zabrakło również licytacji charytatywnych dla Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej „Nasz Dom” oraz licytacji na rzecz koncertu, który jest wyrazem wsparcia dla Ukrainy. Następnie, drugą część stanowiło afterparty w rytm muzyki z lat dwutysięcznych, serwowanej przez DJa: Olgierda Kwiatkowskiego.

Tytułem wstępu...

Wielka Gala została uroczyście otworzona przez Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM: prof. Dr hab. Andrzeja Stelmacha:

,, Witam serdecznie studentki i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Witam to, co najlepsze mnie w życiu spotkało poza żoną i rodziną. Jesteście Państwo naszą dumą i radością. Dziękuję za ogromną aktywność, zaangażowanie i wybitne osiągnięcia w nauce, dziękuję za całokształt. Bardzo dziękuję, że wybraliście ten Wydział. Za to, że znajdujecie czas i energię oraz za to, że macie ochotę by aktywnie uczestniczyć w życiu Uniwersytetu, a naszego Wydziału w szczególności… Trzeba się uczyć, pracować z sukcesami, a pomiędzy tymi trudami dobrze jest się trochę rozerwać i temu służy Wielka Gala WNPiD. Niniejszym tę Galę otwieram!”

Dziekan podziękował również wszystkim ważnym gościom za przybycie. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Samorządu Studentów WNPiD UAM: Agnieszka Markocka:

,,Szanowny Dziekanie, drodzy Prodziekani, drodzy zaproszeni goście oraz wszystkie osoby zgromadzone tutaj na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Jesteśmy dzisiaj po to, aby po prawie całym roku akademickim podziękować tym wszystkim, którzy poświęcali nam swój czas, wyznaczali drogę oraz stanowili inspirację. Tą Galą chcemy podziękować za wsparcie, rozmowy i za każdą sekundę, którą poświęcacie nam, studentom. Czas spędzony tutaj, w tych murach, to nie tylko przepiękne doświadczenie, wielki zaszczyt, ale także nowe przyjaźnie. Przyjaźnie nawiązywane na lata. Nie pozostaje mi nic innego niż powiedzieć dziękuję. Bawcie się pięknie i bezpiecznie. Dziękuję!”

Pierwsi zwycięzcy

Wszyscy z zapartym tchem czekali na wyniki głosowania. W tym roku największym pasjonatem na uczelni został okrzyknięty Dr Duda. Czy wygrana go zaskoczyła?:

,,Przyznaję, że jestem zaskoczony, jeszcze w tej kategorii nie byłem nigdy nominowany. Cieszę się ze zwycięstwa i z tego, że statuetka dołączy do tych z ubiegłych lat. Dziękuję też studentom i studentkom, którzy na mnie głosowali. Myślę, że to jest też poniekąd powiązane z formą prowadzenia zajęć przeze mnie. To znaczy, staram się uatrakcyjniać te zajęcia między innymi różnymi ciekawostkami z życia. Staram się nie tylko prowadzić monotonnie wykład, ale też dodawać różne informacje dodatkowe, w formie przerywnika. Przypuszczam, że dzięki temu studentki i studenci zdecydowali, że akurat na mnie oddadzą głos”.

Nagrodę dla legendarnego zespołu otrzymały Panie sprzątające. Jedną z nich jest Pani Sylwia, która wzruszona podzieliła się swoimi wrażeniami:

,,Bardzo jestem wdzięczna studentom, że zostałam przez nich zauważona i doceniona. Bardzo się cieszę! Pierwszy raz w życiu mam okazję być na tak pięknej Gali, zorganizowanej przez studentów naszej uczelni.”

Statuetkę dla niezastąpionego zespołu kobiecego zdobyły Panie z Polikaktusa, które nie kryły wzruszenia:

,,Dziękujemy bardzo, jesteśmy wzruszone i pod ogromnym wrażeniem. Za takie wyróżnienie dziękujemy Wam z całego serca i kochamy Was!”

Dalsze wyniki głosowania

 Natomiast najlepszym doktorantem tego roku został magister Maciej Skrzypek. Z wielką skromnością opowiedział o swoich odczuciach po wygranej:

,,Ja nie lubię dostawać nagród, ponieważ uważam, że robię rzeczy, które nie wymagają nagradzania, ale jest to bardzo miłe. To znaczy, że moja aktywność i mój trud, a na doktoracie jest go wiele, są zauważone. Bardzo się cieszę, ale podkreślę jeszcze raz, że uważam, że nie zasłużyłem na tę nagrodę, jednak będę się z niej cieszył. I dziękuję wszystkim. Dziękuję mojej Pani promotor: profesor Joannie Rak, chciałbym, żeby to wybrzmiało. Bez niej na pewno by tej nagrody nie było. A także wszystkim moim kolegom i koleżankom, wszystkim osobom, z którymi już od prawie dziesięciu lat współpracuję na Wydziale. To ogromna przyjemność być tutaj. Ja od pierwszego roku studiów wiedziałem, że chcę być na doktoracie oraz zostać naukowcem, więc uznajmy, że jest to jeden z kroków, które musiałem poczynić. Dzisiejsza nagroda jest zwieńczeniem tego, w jakim kierunku zmierzam.”

Na najbardziej wymagającego wykładowcę został wybrany Dziekan Wydziału: prof. Dr hab. Andrzej Stelmach. Z kolei najzabawniejszym prowadzącym, bez większego zaskoczenia publiczności i na pewno nie po raz pierwszy, jest w tym roku nie kto inny, jak dr Norbert Gill. Ikoną stylu i szyku mianowano prof. UAM dr hab. Iwettę Andruszkiewicz – Panią dyrektor Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM. Pani profesor przy odbieraniu nagrody wygłosiła niezwykle uroczystą przemowę:

,,Szanowni Państwo bardzo dziękuję! To jest dla mnie zaszczyt, że mnie dostrzegacie, szanujecie i doceniacie. Dziękuję ekipie, z którą nagrywałam w piątek przez cztery godziny filmiki za to, że okazali mi dużo wyrozumiałości i cierpliwości. Brawa dla nich! Składam również podziękowania dla całego teamu, który przygotował to wielkie wydarzenie. Doceniam Waszą pracę i zaangażowanie. Szanowni Państwo, sukces dla każdego z nas oznacza zupełnie co innego… ale zawsze wiąże się z pracą, pasją i wytrwałością. Życzę Wam, żeby Wasze marzenia i Wasze pasje były dla Was drogowskazem, który doprowadzi Was do upragnionego celu. Dziękuję, życzę udanego wieczoru!”

Ostatnią nagrodę dla najlepszego dydaktyka otrzymał Prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz.

Jak studenci zareagowali na wyniki?

,,Wyniki mnie nie zaskoczyły, gdyż w gruncie rzeczy na wszystkie te osoby, które wygrały sam głosowałem.”

Nie tylko nagrodami człowiek żyje

Rozdanie nagród uświetniły występy muzyczne Sebastiana Pawlaczyka oraz Ani Przybylak. Czy artyści byli zadowoleni ze swoich występów? Czy udało się opanować stres?

,,Myślę, że jesteśmy zadowoleni. Zawsze można zrobić coś lepiej. Było trochę kłopotów technicznych, ale to już jest niezależne od nas. Myślę, że reakcja publiczności pokazała, że poszło nam całkiem nieźle. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało i, że spędzili miło ten czas” – Ania

,,Szczerze mówiąc, jestem z nas bardzo dumny. Jeśli chodzi o próby, to mieliśmy jedną półgodzinną, przed Wielką Galą, kiedy mogliśmy wszystko zaśpiewać. Stresu było od groma. Ja obudziłem się dziś z bolącym gardłem. To już jest druga Gala, podczas której moje gardło niedomagało, ale na szczęście wszystko się udało. Mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej i że kłopoty techniczne nie będą nam przeszkadzały”. – Sebastian

Nie można pominąć zabawnego stand-upu Szymona Łątkowskiego, który wszystkim poprawił humor. Licytacje również przebiegły pomyślnie i urozmaiciły wieczór. Wśród licytowanych przedmiotów oraz atrakcji znalazły się między innymi: koszulki Lecha, Warty i PSŻ, książka podpisana przez Donalda Tuska, konstytucja podpisana przez Marszałka Senatu RP: Tomasza Grodzkiego, kolacja z dr. Norbertem Gillem oraz Panią Dr Joanną Skrzypczyńską, wyjście do Nowego Zoo z oprowadzaniem oraz niezwykły obraz Igora Morskiego. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na kursy prawa jazdy dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom”. W rolę prowadzących wcielili się Oliwia Kwiatkowska oraz Igor Rogalski.

,,Oh baby when you talk like that, you make a woman go mad”

Wiemy, że Wielka Gala to nie tylko czas na wyróżeniania. Po emocjonującej części oficjalnej zabawę rozpoczął Pitbull. DJ stanął na wysokości zadania i rozruszał wszystkich zebranych. Nie zabrakło znanych wszystkim utworów Shakiry czy Rihanny. Widać było, że wszyscy się świetnie bawili, a także szykownie się prezentowali w sukniach i garniturach wieczorowych. Oprócz imprezy można było zrobić sobie zdjęcia w niecodziennej fotobudce: Spotlight Fotobudka 360 lub na ściance. Studenci i studentki WNPiD mogli przyprowadzić ze sobą również osoby towarzyszące, po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Na terenie imprezy obowiązywały limity osób, a wszystko przebiegło z zachowaniem zasad kultury osobistej. Z pewnością jest to kolejna edycja, którą urządzono z rozmachem. Koordynatorki Wielkiej Gali WNPiD 2023: Aleksandra Dalak oraz Oliwia Kwiatkowska z pewnością stanęły na wysokości zadania. Jakie są ich wrażenia po wydarzeniu?:

,,Podsumowując całe wydarzenie, jestem pod wrażeniem ogromu pracy i zaangażowania, jakie włożył każdy członek poszczególnego teamu. Zawsze powtarzam, że przy organizacji tego typu wydarzeń najważniejsi są ludzie i współpraca. I tu to wszystko zagrało. Niesamowicie się cieszę, że dostałam szansę współkoordynowania Wielkiej Gali, bo było to nie tylko wyzwanie, ale także szansa na poznanie i zintegrowanie się ze wspaniałymi ludźmi. Całość wyszła wręcz idealnie, a pozytywny feedback dociera do mnie do dziś, mimo upływu kilku dni.” – Oliwia Kwiatkowska

„Jeśli chodzi o moje prywatne odczucia i te bardziej osobiste, to bardzo się cieszyłam. W zeszłym roku świetnie się bawiłam, miałam szansę na rozmowy i tańce z innymi studentami, generalnie mogłam spędzić ten czas trochę luźniej. Teraz było więcej stresu i wszystko było dla mnie mocno emocjonalne. Bardzo się stresowałam, czy wszystko wyjdzie tak, jak założyliśmy. Mogę teraz śmiało powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona, ponieważ usłyszałam mnóstwo szczerych opinii i głosów zadowolenia. Mam bardzo pozytywne odczucia i cieszę się, że wszyscy się dobrze bawili. Jestem również bardzo wdzięczna ludziom, którzy pomagali nam w realizacji każdego najmniejszego zadania. Bez tego na pewno całość nie wyszłaby tak, jak chcieliśmy, a wydarzenie nie byłoby możliwe”. – Aleksandra Dalak

Transmisja części oficjalnej jest dostępna na Youtubie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Można ją znaleźć również na wydarzeniu facebookowym: Wielka Gala WNPiD 2023. Tegoroczna Gala nie zawiodła. Pozostaje nam czekać na kolejne edycje!

Relacje przygotowała Zuzanna Turkiewicz, a więcej ciekawych tekstów znajdziecie na meteor.amu.edu.pl.