„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski Autor grafiki: Jakub Siedlecki
„Śliski interes”
„Śliski interes” to książka dziennikarza radiowo-telewizyjnego oraz wykładowcy UAM w Poznaniu, Ryszarda Ćwirleja. Jest to kryminał, który doskonale wpisał się w potrzeby literackiego rynku, łącząc w sobie specyfikę typowego kryminału z nietypową lekkością pióra i wszechobecnym humorem.
Akcja kryminału rozgrywa się w grudniu w 1983 roku w Poznaniu. Ryszard Ćwirlej kreuje postać policjanta Teofila Olkiewicza, który w przypadkowy sposób zostaje prowadzącym śledztwo w sprawie morderstwa. W przewrotny sposób policjant łączy sprawę z kradzieżą zwłok na jednym z poznańskich cmentarzy. Jednocześnie partner z pracy Olkiewicza, Mirosław Brodziak, dowiaduje się o kłopotach przyjaciela Grubińskiego. Ten prowadzi nielegalne interesy, ale mimo ryzyka policjant decyduje się mu pomóc..
Jaką cenę za to poniesie i jaki związek będzie to miało z ciałem znalezionym przez Olkiewicza? Odpowiedź przyniesie lektura tej książki. A warto po nią sięgnąć, by nie tylko rozwiązać zagadkę, ale także poznać nową formę kryminału stworzoną przez Ryszarda Ćwirleja.
“Kobiety i władza. Manifest”
Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College w Cambridge i redaktorką działu klasycznego w tygodniku „The Times Literary Supplement”. Napisała m.in.: SPQR: Historia starożytnego Rzymu, bestseller Pompeje. Życie rzymskiego miasta, Partenon a także Kobiety i władza. Manifest.
To książka, która porusza problem dyskryminacji kobiet w przestrzeni publicznej. Mary Beard przede wszystkim analizuje i pokazuje, jak historia traktuje silne kobiety. Autorka, jako filolożka klasyczna, doszukuje się wzorców w starożytności. Zaczyna od wersów Odysei i historii ówczesnych znanych i mniej znanych kobiet takich, jak np. Meduza, by na końcu przeanalizować memy internetowe z Hillary Clinton i Donaldem Trumpem. Beard bada kulturowe czynniki uprzedzenia do kobiet, kwestię ich głosu w sferze publicznej oraz kulturowe postawy wobec relacji łączących kobiety z władzą.
Tytułowy manifest znajduje odzwierciedlenie w tekście i jest silnym kobiecym głosem, który ma nas skłonić do wspólnej dyskusji i próby znalezienia najlepszego rozwiązania tego problemu.