„W pogoni za książką”-1

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizatorzy: Jan Dachtera, Marcin Gorący

,,Tatuażysta z Auschwitz”

Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa Heather Morris to ostatnio bardzo popularna lektura, stąd też nie mogło jej zabraknąć w naszym bloku literackim „W pogoni za książką”.

Niezwykle ciekawa jest sama historia jej powstania. Pochodząca z Australii Heather Morris pewnego dnia spotyka starszego mężczyznę, który, jak sam twierdzi „ma do opowiedzenia pewną historię”. Tym mężczyzną jest Lale Sokołow, człowiek, który przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym. To właśnie jego wspomnienia stanowią podstawę tej poruszającej powieści. 

Akcja „Tatuażysty z Auschwitz” rozpoczyna się w 1942 roku, kiedy bohater w wieku 26 lat trafia do obozu zagłady. Autorka niezwykle szczegółowo opisuje podróż do Auschwitz oraz sam pobyt w tym miejscu. Przedstawia Lalego jako człowieka bardzo zdeterminowanego, gotowego walczyć o każdy dzień życia. Pokazuje, jak Sokołow wykonuje wiele zawodów, zapewniających mu uprzywilejowaną pozycję i zwiększone racje żywnościowe. Jednak akcja nabiera tempa w momencie, kiedy zostaje on tytułowym tatuażystą. Wówczas poznaje dziewczynę o imieniu Gita, która całkowicie odmienia jego dotychczasowe życie. Bohater zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, a ich uczucie z każdym dniem coraz bardziej dojrzewa. Bohaterom udaje się przeżyć, a po wyjściu z Auschwitz odnajdują się i postanawiają spędzić ze sobą resztę życia.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Ta lektura to nie tylko świadectwo przerażających zbrodni nazistowskich. To przede wszystkim książka o sile miłości. Uczucia, które pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie życia i staje się jego sensem. To pozycja, którą powinno się znać, by wiedzieć, że nawet w najczarniejszej rzeczywistości można odnaleźć nadzieję i pokonać trudności.

,,Behawiorysta”

Remigiusz Mróz jest 31-letnim prawnikiem, mającym na swoim koncie około 30 publikacji. Wiele osób zastanawia się, jak to jest możliwe pisać tak wiele i z takimi efektami. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmiemy w tej sprawie, w naszym bloku nie mogło zabraknąć rozmowy o jednej z jego książek.

Behawiorysta” to niezwykły kryminał, który niejednemu wywróci świat do góry nogami. Tytułowym bohaterem jest specjalista od ludzkich zachowań, były prokurator Gerard Edling, który został dyscyplinarnie zwolniony ze służby. Podobno jest również człowiekiem, umiejącym rozwiązać każdą sprawę. Jego przeciwnikiem staje się zamachowiec, który przygotował dla internautów Koncert Krwi. Właśnie w tym momencie zaczyna się gra między zwierzyną a myśliwym. Czytelnik również zostaje wciągnięty w tę grę pozorów. Kto jest kim? Kogo uratujesz? Kto będzie musiał zginąć?

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Z każdą kolejną stroną pojawia się coraz więcej niespodziewanych wydarzeń oraz nowych emocji. Przeczytanie ,,Behawiorysty” poskutkuje odkryciem szokującej prawdy o samym sobie, a także zrozumieniem tego, jak ważne jest bycie człowiekiem dla drugiego człowieka.