The Game Awards zapewniło nam sporą dawkę wrażeń oraz nieprzespaną noc. Do kogo zatem w tym roku powędrowały statuetki? Oto zestawienie najważniejszych nagród minionego wydarzenia.
The Game Awards — analogia Oscarów w branży gier wideo
Podczas tegorocznej gali nagród pojawiło się ponad 30 kategorii, to najwięcej w historii TGA. W każdej z nich rywalizowało ze sobą po pięć produkcji. Zwycięzcy zostali wyłonieni za pośrednictwem głosów jury (90%) oraz społeczeństwa przez oficjalną stronę wydarzenia, a także przez serwer Discord (10%), które mogło wskazywać swoje typy. Taka różnica w sile głosów, wynika oczywiście z możliwości przekupstwa ze strony twórców, jak i tworzenia botów do fałszowania wyników. Rok 2022 pod względem sondażu przebił poprzedni o ponad 130%, oddano ponad 55 milionów głosów.
Najwięcej nominacji, bo aż jedenaście, miał God of War: Ragnarok, a sam wydawca, Sony, posiadał ich na swoim koncie dwadzieścia jeden. Produkcja opowiadająca historię Kratosa była największym zwycięzcą tegorocznej gali. Zdobyła łącznie sześć nagród: za muzykę, narrację, udźwiękowienie, dostępność oraz najlepszy występ aktorski. Ostatnia z wymienionych nagród wpadła w ręce Christophera Judge’a, który użyczał swojego głosu protagoniście. Wszystko to zostało również okraszone pięknym występem na żywo Hoziera, w utworze z gry Blood Upon the Snow autorstwa Bear McCreary’a.
Gry z najwyższej półki
Za grę roku, pomimo mniejszej ilości nominacji, uznano Elden Ring od studia FromSoftware. Co nie powinno nikogo dziwić. Ta produkcja potrafiła naprawdę zachwycić wielu graczy, mimo iż jest to typowy souls-like. Japońskie dzieło zebrało również nagrody w trzech innych kategoriach: najlepsze RPG, najlepsza reżyseria i najlepszy kierunek artystyczny.
Wartym uwagi jest również zwycięzca statuetek za najlepszy debiut oraz grę niezależną, czyli koci Stray od BlueTwelve Studio. Plebiscyt o adaptację roku także przykuł uwagę wielu oglądających. Mianowicie, serialowa ekranizacja Arcane ze świata League of Legends otrzymała swoją nagrodę, pokonując przy tym między innymi Cyberpunk: Edgerunners, natomiast As Dusk Falls trzymając jeszcze każdego w emocjonalnym uścisku, odebrał laur za grę zaangażowaną społecznie.
Przy sondażu dla najlepszej gry mobilnej, wielu fanów ucieszyło się ze zwycięstwa MARVEL SNAP, która szybko podbiła serca graczy. Natomiast Riot Games czwarty raz z rzędu wyszedł na prowadzenie z walki o najlepszą produkcję e-sportową, jednak tym razem, po raz pierwszy był to Valorant. Zostając przy rozgrywce wieloosobowej, warto zaznaczyć, iż nagrodę za najlepszy multiplayer otrzymał Splatoon 3.
Zwycięzcami odrębnych kategorii byli: Bayonetta 3 (najlepsza gra akcji), Multiversus (najlepsza bijatyka), Mario + Rabbids Sparks of Hope (najlepsza strategia), Gran Turismo 7 (najlepsza gra sportowa lub wyścigowa), Kirby and the Forgotten Land (najlepsza gra familijna), Final Fantasy XIV (najlepiej rozwijana gra oraz najlepsze wsparcie społeczności), Moss: Book II (najlepsza gra VR lub AR), The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (najbardziej wyczekiwana gra). Pomniejsze kategorie, jak na przykład najlepszy e-sportowiec roku można zobaczyć na oficjalnej stronie imprezy.
Przewidywalny rok 2022, ale nadal nie taki zły
Podczas TGA 2022 nie uświadczyliśmy wielu zaskoczeń, może jedynie poza nagrodą dla produkcji, która otrzymała najwięcej głosów, w stu procentach od graczy, bez wpływu jury. W kategorii „Głos graczy” wygrał Genshin Impact, pokonując Elden Ring czy też God of War: Ragnarok. Spekulacje,co do autentyczności sondażu, są jak najbardziej na miejscu, ponieważ pojawiło się bardzo dużo głosów od sztucznie wygenerowanych kont.
Ten rok nie był obfity w superprodukcje, jednak pojawiły się perełki, którym nagrody należały się bez dwóch zdań. Za pasem już 2023 rok a wraz z nim kolejne, nowe dzieła. Zapowiedzi niektórych z nich pojawiły się na tegorocznej edycji i nie ma co ukrywać, jest na co czekać. Na podsumowanie całej gali oraz nadchodzących premier zapraszamy na naszą audycję w czwartek 15 grudnia o godzinie 21:00 na stronie Radia Meteor.
Autor: Dominik Pardyak