„SILENT LOVE” na OFF Cinema

 „Rzeczywistość w porównaniu ze światem fikcji jest ciekawsza, bardziej wieloznaczna. Za pomocą dokumentu mogę pokazać rzeczy prawdziwe. I pozostanę przy tym”.  Te słowa polskiego reżysera Pawła Kędzierskigo bardzo dobrze opisują misję, jaką niesie festiwal filmów dokumentalnych OFF Cinema. W poprzednim tygodniu już po raz 26, odbył się w poznańskim Centrum Kultury Zamek. W repertuarze znalazł się film Silent Love.

Plakat filmu "Silent Love" przedstawiający dwie kobiety i chłopca narysowanych kredkami.
Źródło: Facebook.com

Fani kina w tym roku mieli okazję zobaczyć 50 produkcji w 8 kategoriach tematycznych, ale nie tylko. Mogli również wziąć udział w licznych i inspirujących spotkaniach z twórcami filmów.

Festiwal rozpoczęła produkcja Marka Kozakiewicza pt. Silent Love 18 października o godzinie 11. Film ten został nagrodzony na tegorocznej edycji Millenium Docs Against Gravity. Seans posiadał tłumaczenie w języku angielskim, a dnia 20 października był również tłumaczony na język migowy, dzięki czemu był łatwiejszy w odbiorze dla osób niesłyszących.

O czym jest Silent Love?

Jest to historia 35-letniej Agnieszki oraz jej nastoletniego brata. Kobieta po śmierci matki porzuca dotychczasowe życie za granicą i stara się o prawa do opieki nad bratem. Mierzy się z wychowaniem nastolatka, jednocześnie ukrywając swoją orientację seksualną i długoletnią relację z Mają. Mimo tego próbuje ze wszystkich sił zastąpić bratu rodziców i stworzyć rodzinę. Zapewnić komfort i jak najlepsze warunki życia w domu w jednej z małych, polskich wsi.

Źródło: wysokieobcasy.pl

Cicha miłość w Ojczyźnie           

Silent love pokazuje proces tworzenia się niekonwencjonalnej rodziny. Rodziny pełnej miłości, wsparcia, ale też co ważne przyjaźni. Miłości cierpliwej, wymagającej poświeceń oraz odwagi. Dla Majki i Agnieszki nie jest łatwym wrócić po latach życia w Niemczech, w dużym mieście do małej polskiej wsi. Przez co muszą na co dzień mierzyć się z jej mentalnością, zmienić swoje życie o 180 stopni. Stanąć w roli rodziców. Wrócić do Polski, w której w wielu gminach ustanawiane są „strefy wolne od LGBT”. Wymaga to od nich przełamania strachu, poświęcenia, ogromnej odwagi i wytrwania.

Silent Love może komuś otworzy oczy na to, że tacy ludzie, jak my, mogą budować rodziny (…) My też możemy być rodzicami. Takie jest nasze przesłanie” –  tak w wywiadzie dla portalu NOIZZ komentuje film główna bohaterka.

Zwiastun

Cicha miłość jest niejako głosem wielu tysięcy osób, które chcąc zakładać rodziny w ojczystym kraju, muszą się mierzyć się z wieloma trudnościami. Takimi jak lęki przed byciem sobą, pokazywanie siebie, strach przed kochaniem. Dodatkowo podkreśla ogromny problem naszego kraju, który często zmusza osoby homoseksualne do wyjazdu. Jego celem jest znalezienie akceptacji społecznej, równych praw i szacunku do ich miłości. Do miłości, do której każdy człowiek na świecie powinien mieć prawo.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura