Dla wszystkich wielbicieli nauki oraz sztuki, które idą ze sobą od zawsze w parze, powstał Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. W tym roku obchodzona będzie już XXIV edycja tego wydarzenia. W poniższej rozmowie z Alicją Szałą (Koordynatorką w Biurze Festiwalu) oraz Anną Młynarczyk (Dyrektorką Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki) można dowiedzieć się nieco więcej na temat tegorocznych obchodów festiwalu.
To już kolejna odsłona Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jednak ktoś jeszcze mógł o nim nie słyszeć. Czym charakteryzuje się to wydarzenie?
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to coroczne, kilkudniowe wydarzenie organizowane przy współpracy łącznie ośmiu poznańskich uczelni i ośrodków nauki, które ma na celu przybliżyć uczestnikom świat sztuki i nauki i zachęcić do dalszych odkryć w tych obszarach. Podczas Festiwalu, w budynkach uczelni oraz na terenie instytucji współorganizujących Festiwal, odbywają się liczne warsztaty, wykłady, koncerty, wystawy, gry, a także inne imprezy poświęcone popularyzacji nauki i sztuki.
Podczas tych wydarzeń uczestnicy mają okazję usłyszeć ciekawostki z różnych dziedzin nauki, obserwować świat przez mikroskop i teleskop, sprawdzić się w roli pisarza lub kamerzysty, dodatkowo zwiedzić nieznane im dotąd miejsca, spotkać się z niezwykłymi osobami, oraz znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Wydarzenia kierowane są do wszystkich, którzy chcą zgłębić wiedzę o świecie, dowiedzieć się czegoś nowego i przy okazji ciekawie spędzić czas. Tematy dostosowywane są do różnego wieku uczestników – są wydarzenia dla dzieci przedszkolnych, szkolnych, nastolatków i studentów, a także dla dorosłych i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, niekiedy wymaga wcześniejszej rejestracji z powodu ograniczonej ilości miejsc.
Jak będzie obchodzony w tym roku Festiwal? Czy pandemiczna rzeczywistość utrudniła organizację?
W tym roku, przez wzgląd na pandemię, Festiwal będzie miał formę hybrydową. Część wydarzeń będzie odbywać się tradycyjnie, na żywo, a część online. Forma wydarzeń przypisana jest do konkretnych dni festiwalowych i tak w dniach 8, 9 i 10 listopada wydarzenia odbywać się będą online, natomiast w dniach 15,16,17,18 – stacjonarnie lub w formie wydarzeń online w czasie rzeczywistym. 19 listopada będzie zakończenie z podsumowaniem Festiwalu- również online.
Czego mogą spodziewać się uczestnicy Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki? Jakie będą czekały atrakcję?
Na uczestników czeka blisko czterysta wydarzeń związanych z nauką i sztuką. Wiedza przekazywana będzie w formie warsztatów, prezentacji, gier, wykładów, wycieczek itp. Tematyka wydarzeń sięgać będzie aż osiemnastu kategorii, wśród których znajdą się takie dziedziny jak: nauki społeczne, muzyka i sztuka, prawo, nauki techniczne, geografia, chemia, fizyka i astronomia, matematyka i informatyka, medycyna i zdrowi, kultura fizyczna, biologia, leśnictwo-rolnictwo-weterynaria, języki obce, kultura i religia i inne. Przykładowe wydarzenia:
- Skąd się bierze zło?
Czym jest, czy się zmienia…i czy można je wykorzenić? FILM
- A teraz (nie)poważnie o herosach
Który z herosów był płaksą, a który kłamczuchem? W jaki sposób sandały pomagały w zostaniu herosem? Czy Tezeusz miał dobrą pamięć? – Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o antycznych herosach, ale baliście się zapytać… WYKŁAD ONLINE
- Oliwki w ziołach czy wieprz w kapuście?
Przy wiejskim stole u Horacego i jego staropolskich naśladowców. WYKŁAD ONLINE
- Cyfrowe narkotyki
YouTube, Tiktok, Instagram…czyli prosty przepis na uzależnienie. WYKŁAD
- Kometa od kuchni
Jak zbudować kometę z suchego lodu i co dzięki temu możemy zaobserwować? WARSZTAT ŁĄCZONY Z LABORATORIAMI
- American Dream
Co różni polski system prawny od tego, który obowiązuje w Ameryce? PODCAST
- Our Discussion
Weź udział w 60-minutowej debacie, w której rozmawia się o wszystkim! SPOTKANIE ONLINE
- Lewitująca kolejka!
Czym jest nadprzewodnictwo i jak działa kolejka magnetyczna? POKAZ ONLINE
- Jak pisać, żeby Cię czytano?
ABC dziennikarstwa prasowego. WARSZTATY
- Założymy się?
Lotto, mecze, gry karciane… – dlaczego budzą tyle emocji? PREZENTACJA ONLINE
- Osobliwe ciecze!
Przekonaj się, czym są ciecze superlepkie, a jakie właściwości ma ciecz magnetyczna. WYDARZENIA WARSZTATOWE ONLINE
- Ze sztuczną inteligencją za pan brat
Czyli o tym, jak sztuczna inteligencja zawitała do wszystkich dziedzin naszego życia. WYKŁAD ONLINE
Gdzie można śledzić informację dotyczące wydarzenia?
Wydarzenia można śledzić na naszym profilu Facebookowym https://www.facebook.com/PFNiS, na którym również regularnie informujemy o nadchodzących wydarzeniach oraz na naszej stronie internetowej https://festiwal.amu.edu.pl/, na której niebawem pojawi się pełen program festiwalowy.
Katarzyna Idzik
Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/