Postanowienia na nowy rok 2023

Przywitanie nowego roku to okazja na podjęcie postanowień. fot. Jorgen Kesseler, flickr.com

Rok 2023 będzie twoim rokiem! Zrzucisz osiem kilogramów, zaczniesz chodzić na siłownię, będziesz trzymać się wykupionej diety, przygotujesz się sumiennie do sesji i raz w tygodniu będziesz wychodzić na spacer. Brzmi znajomo, ale też nierealnie? Dlaczego postanowienia noworoczne tak trudno jest nam wcielić w życie?

Co roku w okolicach Sylwestra wszyscy spotykamy się z tym samym problemem. Od 1 stycznia odczuwamy silną potrzebę zmiany dotychczasowych nawyków, dbania o zdrowie czy zmiany nieinteresującej nas pracy. Zagadnienie jest o tyle uniwersalne, że fraza „new year’s resolutions” jest jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych w okolicach sylwestra.  Po grudniowym czasie zadumy przychodzi Nowy Rok i powtarzająca się tylko raz w roku okoliczność do zaczęcia roku inaczej niż poprzedniego.

W sondzie przeprowadzonej wśród studentów znalazły się różne opinie na temat skuteczności i sensowności postanowień noworocznych.

„można je realizować z dnia na dzień”

„Dla mnie jedyne ryzyko jest takie, że one nie zostaną zrealizowane. Nowy Rok jest datą dosyć symboliczną, nie oznacza nic więcej jak kolejny dzień. Na początku roku wszyscy zastanawiamy się, co można byłoby wnieść lepszego na nowy rok. Może coś ulepszyć? Coś rozwinąć w sobie? Najczęściej dotyczy to właśnie pracy nad sobą. Natomiast jednak wiąże się z tym, że te postanowienia nie zostaną realizowane, dlatego że człowieka przytłacza długi czas. Ta perspektywa tego, że postanowienie jest na nowy rok i rzeczywiście trzeba konsekwentnie coś realizować. Wydaje mi się, że po prostu ona jest zbyt olbrzymia. Gdyby postanowieniem było, że tylko zacznę coś robić, to wydaje mi się to mniej przytłaczające i łatwiejsze do spełnienia.”

Z tą opinią, że 1 stycznia jest jedynie symbolem, a nie koniecznym determinantem działania, zgadza się następny ankietowany.

„Jeżeli chodzi o same postanowienia, to można je realizować z dnia na dzień. Tak naprawdę to, czy zrobimy coś 1 stycznia, czy 2 stycznia wcale jakoś nie zaważy na jakości tego działania. Na przykład, kiedy pójdziemy na siłownie, bo jest to częsty motyw. Wydaje mi się, że od Nowego Roku ludzie chętniej chodzą na siłownię.”

Najważniejsza jest motywacja

Rokrocznie siłownie w styczniu przeżywają boom, a sprzedaż karnetów jest jedną z wyższych w całym roku. Stąd niektóre z sieci siłowni stosują zachętę, abyśmy po pierwszych kilku tygodniach nie zatrzymywali się w naszym postanowieniu i wykupili karnet z góry np. na trzy lub sześć miesięcy w lepszej cenie. Wśród odpowiedzi uczestników ankiety często pojawiały się jednak głosy o braku postanowień noworocznych spowodowanych słabą wolą i brakiem motywacji do działania.

„Ja osobiście postanowień noworocznych nie mam, bo nie jestem w stanie się zmusić do ich realizacji, ale jeśli jest ktoś w stanie się zmusić, jest tak zdeterminowany, no to myślę, że jest to dobry pomysł”.

„Nie mam takiego wyznaczonego dokładnie czasu na zmiany, jeśli chce coś zrobić w swoim życiu na plus, to zawsze jest ten czas. Niezależnie od miesiąca, roku, dnia tygodnia i tak dalej, ale ogólnie ja to robię”.

Ważnym, wskazywanym w tej wypowiedzi elementem jest nie tylko motywacja, co czas, w którym rozpoczniemy zmianę. Nowy Rok jest tu bardzo dobrym pretekstem do refleksji i motywatorem.

Najpopularniejsze postanowienia na nadchodzący rok

Najczęstsze postanowienia noworoczne dotyczą pracy nad samym sobą i stoją w kontrze do grudniowego czasu troski o bliźnich i pomocy innym. Od stycznia chcemy zająć się sobą, swoją sylwetką, zdrowiem i samopoczuciem. Na szczytach rankingów popularności postanowień możemy znaleźć rokroczną trójkę faworytów:

  • Rzucenie palenia
  • Zmiana diety na zdrowszą
  • Uprawianie sportu

Te trzy punkty odnoszą się bezpośrednio do poprawy stylu życia, naszego samopoczucia i zadowolenia z samych siebie. To najczęstsze, ale i najtrudniejsze w wytrwaniu postanowienia. Całe szczęście, że możemy je sobie postanawiać wielokrotnie. Inne postanowienia wskazywane przez respondentów to:

  • Nauka nowego języka obcego
  • Rozpoczęcie innych kursów doszkalających
  • Oszczędności pieniędzy na konkretny cel
  • Podróże marzeń i wyjazdy wakacyjne
  • Zmiana pracy na bardziej satysfakcjonującą
  • Ograniczenie słodyczy
  • Nadrobienie nieprzeczytanych książek
  • Rozpoczęcie nowego hobby
  • Skok ze spadochronem

Przejście z jednego etapu do drugiego

Dlaczego postanowienia noworoczne dotyczą przede wszystkim nas samych, skupiają się na pracy nad samym sobą, odpowiada nam studentka psychologii:

„Nowy Rok jest dla nas metaforycznym przejściem z jednego etapu do drugiego, zastanawiamy się nad tym, co my zrobiliśmy w poprzednim roku i co możemy poprawić i wykonać lepiej. Nasz mózg nie jest w stanie dokładnie zapamiętać wszystkich naszych lat, jedynie około ostatnich 6 miesięcy życia, wiec rok jest dobrym czasem w głowie, który możemy wspominać i odpowiednio kategoryzować. Myślimy, kim chcielibyśmy się stać, a dokąd udało nam się dojść w ostatnim roku, który pamiętamy. Nie mamy wpływu na zachowania otoczenia, ale mamy wpływ na nasze własne zachowania i sposoby myślenia, więc skupiamy się na sobie podczas tworzenia postanowień noworocznych.”

Według statystyk opublikowanych w czasopiśmie Journal of Clinical Psychology Uniwersytetu Scrantona, 92 procent ludzi nie udaje się zrealizować swoich postanowień noworocznych. Nawet jedna trzecia rezygnuje już po miesiącu, a ponad połowa w ciągu sześciu miesięcy.

Ważne jest, aby mieć pewność siebie oraz pozytywne nastawienie w tworzeniu postanowień. Każdemu zdarza się spadek motywacji, mimo to należy dążyć do zadanego przez siebie celu. Warto jest mieć też konkretną strategię w postanowieniu i odsunąć rzeczy, które nas rozpraszają. Powinno to też być konkretne postanowienie, by łatwo można było zaplanować konkretne kroki jego osiągnięcia. Postanowień powinno być tylko kilka, a nie kilkanaście, ponieważ lepiej zrobić mniej, ale doprowadzić je do końca.

Autor tekstu: Michał Zadroga

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –>  https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/