Bardzo klimatyczny gatunek, mocno niedoceniony. Ostatnimi czasami zrobiło się o nim trochę głośniej za sprawą viralowego trendu na TikToku, który polegał na nagrywaniu filmików do piosenki zespołu Molchat Doma. Jeśli chcecie odkryć piękny świat post-punku i coldwavu to zapraszam to zapoznania się z moim zupełnie subiektywnym zestawieniem. Postanowiłem wybrać pięć piosenek wydanych na przestrzeni paru ostatnich lat. A żeby sobie utrudnić zadanie, a wam ukazać bogactwo tego gatunku, wszystkie są w różnych językach.
Co to w ogóle jest post-punk?
Kiedy powstawał punk, narzucił on sobie dość wąskie ramy, które były mocnym ograniczeniem. W późnych latach 70. narodził się post-punk, a za pionierów uważa się takie zespoły jak The Cure czy Joy Division. Czerpie inspiracje z kina, sztuki modernistycznej czy architektury. Słuchając niektórych z niżej wymienionych zespołów dosłownie przed oczami mam post-sowieckie, betonowe molochy. Kiedyś post-punk opierał się głównie na gitarowym graniu, aktualnie często romansuje z elektroniką czy to pod postacią perkusji, czy syntezatorów. Z tego powodu w zestawieniu pojawią się też bardziej elektroniczne utwory.
Białoruś – Nürnberg Valasy
Wcześniej wspomniani Molchat Doma są z Białorusi, jednak sądzę, że przez o wiele bardziej melodyjną warstwę wokalną oraz instrumentalną to właśnie Nürnberg jest lepszym wyborem na początek. Duo z Mińska w swoim dorobku ma już dwa świetne longplaye i przygotowują też walentynkowego singla, więc osobiście nie mogę się doczekać!
Rosja – The End of Electronics Night
Trochę psychodeliczny, hipnotyzujący wokal. Melodia podczas zwrotek opiera się na gitarze basowej, ale w refrenie zaczyna się dziać więcej. Ta piosenka to definicja post-sowieckiego, betonowego monumentalizmu.
Kanada – Traitrs – Thin Flesh
Miejscami wokalista przypomina Roberta Smitha z The Cure, ale czy to źle? Wychodzi mu to tak dobrze, że kompletnie nie mam pretensji. Całość brzmi bardzo emocjonalnie i autentycznie.
Meksyk – Dani Shivers Sólo Quiero Morir
Teraz trochę spokojniej. Przepiękny, kobiecy wokal. Piosenka refleksyjna, marzycielska. Dani Shivers buduje napięcie w warstwie muzycznej, dodając z czasem kolejne elementy, przez co cały czas czymś nas zaskakuje.
Polska – Jerzyk Krzyżyk Stacja Benzin (112)
Mocne syntezatory, smutna historia. Dosyć płaski głos wokalisty przywodzi na myśl frontmanów Siekiery czy Ayi RL. Natomiast dopełnia go warstwa melodyjna, która jest przepięknie poprowadzona. Razem z teledyskiem mamy jedną, spójną, mroczną opowieść. O czym? Przekonajcie się sami.
Mam nadzieję, że czujecie się już odpowiednio wdrożeni w post-punkowy klimat. Dla czujących niedosyt przygotowałem specjalnie playlistę w serwisie Spotify, więc zapraszam do posłuchania. Link: https://open.spotify.com/playlist/4TmghJsxb7yVLjAvs74AGP?si=ZMKN_8RNTRSasB8sMbNjDw
Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/