Remonty w Poznaniu dają się mocno we znaki. Jednak Centrum Kultury Zamek, mimo utrudnionego dojazdu, organizuje kolejną, już 26 edycja OFF Cinema. W tym roku święto dokumentu rozpocznie się 18, a zakończy 23 października.
Przez pandemię COVID-19 festiwal odbywał się zarówno w świecie wirtualnym, jak i stacjonarnym. W tym roku fani dokumentu będą musieli udać się osobiście do CK Zamku. 26 edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych nie przewiduje możliwości oglądania filmów w internecie. Co prawda jest to zrozumiałe, jednak uważam, że organizowanie seansu w domu pod kocem jest bardziej kusząca. Ale trzeba od czasu do czasu wyjść ze swojej strefy komfortu.
Na wielbicieli dokumentów czeka aż 8 sekcji tematycznych, a w nich 50 pełnometrażowych filmów. Festiwal jest idealną okazją do zdobycia wiedzy na temat tego, co aktualnie dzieje się na świecie. To właśnie filmy dokumentalne opowiadają o tym, co nas otacza. W tym roku oczy szczególnie zwracają się w stronę Ukrainy.
Bogaty repertuar
OFF Cinema jest znany z różnorodności, którą oferuje repertuar. W tym roku zaszczyt otwarcia Festiwalu ma Bogna Kowalczyk i jej debiut Boylesque. To historia przedstawiająca losy najstarszej w Polsce drag queen.
Czym byłby Festiwal Filmów Dokumentalny, gdyby zabrakło w nim produkcji związanych z ekologią? Temat niezwykle ważny. Sekcja ECO DOC z pewnością przedstawi wam palące problemy świata. W tej kategorii będzie można zobaczyć m.in. film Krowa w reżyserii Macieja Fiszera. W programie nie zabraknie oczywiście sekcji DOKUMENTÓW GÓRSKICH, KLASYKI DOKUMENTU, czy FILMÓW O FILMACH (w tej kategorii będzie można zobaczyć portret Charliego Chaplina). Dodatkowo wśród sekcji DŹWIĘKI DOKUMENTU i oczywiście najważniejsze dokumenty SEZONU.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na tegoroczne POKAZY SPECJALNE. Zwłaszcza, że projekcja filmów z tej sekcji odbywać się będzie poza murami CK Zamku. De humani corporis fabrica to opowieść o wnętrzu człowieka, a seans zobaczyć można w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że odbędzie się również spotkanie w prosektorium, na które osobiście czekam z niecierpliwością. Ennio, czyli historia wybitnego włoskiego kompozytora zawita w przestrzeni Akademii Muzycznej. Jednak kluczową sekcją w 2022 r. jest Bardzo Bliski Wschód.
Bliski Wschód jeszcze bliżej
Na dużym ekranie zagości Mariupol w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa. Ten litewski twórca zginął podczas realizacji drugiej części dylogii w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu. Festiwal to nie tylko oglądanie filmów. To również rozmowy z zaproszonymi gośćmi. W tym roku w czasie OFF Cinema będzie można spotkać m.in.: Piotra Rosołowskiego, czy Yuliie Antypovą. Kobieta na co dzień kieruje kinem studyjnym w Kijowie, czyli miejscu zagrożonym wojną. Oprócz niej w CK Zamku ponownie zagości stały bywalec wydarzenia – Andrei Kutsila. Ten Białoruski dokumentalista jest twórcą filmu Gdy kwiaty nie milczą, przez który nie może wrócić do swojego kraju.
Nie można zapominać o spotkaniach literackich. Tematem spotkań będzie m.in. filmowy Dolny Śląsk, techniki audiowizualne w kinie współczesnym i polski Lwów. W programie również konfrontacja autorki książki z filmową adaptatorką dzieła – pisarka Anna Kamińska i reżyserka Natalia Koryncka-Gruz porozmawiają o Simonie Kossak.
OFF Cinema dla wszystkich
Poznański Festiwal Filmów Dokumentalnych nie tworzy barier dla swoich odbiorców. Jak co roku, również w czasie 26 edycji wydarzenia będzie dostępny dla wszystkich. Prezentowane filmy będą odtwarzane z audiodeskrypcją, a spotkania z gośćmi będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ceny biletów. Na większość filmów obowiązują wejściówki w kwocie 17 zł (za bilet ulgowy). Z pewnością nie jest to wygórowana cena za taką moc wrażeń.
Zeszłoroczna edycja festiwalu zaskoczyła mnie swoim programem. W tym roku czeka na nas jeszcze więcej. Osobiście najbardziej czekam na film otwarcia i spotkanie z najstarszą polską Drag Queen. Moim zdaniem będzie to najbardziej oblegane spotkanie w tegorocznej edycji.
Cały program dostępny jest na stronie CK Zamek.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura