NetEase kupiło twórców Detroid: Become Human

Dziś poinformowano na oficjalnym twitterze Quantic Dream, że 100% udziałów studia przejmuje chińskie NetEase Games. Francuski developer znany jest przede wszystkim z Heavy Rain i Detroid: Become Human. Obecnie zaś zajmuje się pracą nad grą osadzoną w uniwersum Star Wars o tytule Star Wars Eclipse.

Potwierdziły się plotki z marca, jakoby NetEase miało w planach wykupienie pełnego pakietu udziałów Quantic Dream. Wtedy Tom Henderson, znany branżowy insider, powołując się na swoje źródła, trafnie przewidział, że do ogłoszenia dojdzie tego lata. Te same źródła sugerowały również, że francuskie studio szukało nabywcy tuż po tym, jak zakończyła się umowa pomiędzy nim a Sony. Obejmowała ona produkcję trzech gier na wyłączność, a ostatnią z nich było Detroid: Become Human.

Jak pisze przejęte studio na swojej oficjalnej stronie, był to ruch potrzebny, aby rozwijało się dalej. Dodaje również, że zostaje kreatywnie i wydawniczo niezależne:

Aby wciąż ewoluować i marzyć o wielkich rzeczach[…], dołączamy do NetEase Games, które staje się stuprocentowym udziałowcem Quantic Dream. Zachowamy naszą niezależność w kwestii linii działania studia, artystyczną nad naszymi projektami oraz zarządzania studiem.[…] Wciąż będziemy operowali osobno [od NetEase Games]”, mieli zdolność do tworzenia i wydawania naszych gier wideo na wszystkie platformy oraz nadal wspierać i wydawać tytuły stworzone przez strony trzecie.

Tym samym Quantic Dreams staje się pierwszym europejskim studiem wykupionym przez chińskiego dewelopera i wydawcę. Wcześniej NetEase inwestowało w zachodnie firmy takie jak Bungie, czy omawiane Quantic, dotychczas jednak nabywając tylko mniejszościowe udziały.

Czym jest NetEase Games?

NetEase, jest firmą, która zajmuje się technologiami internetowymi. Działa na polu usługi związanych z reklamą, handlem, oraz pocztą elektroniczną. Produkcja i wydawnictwo gier należy do jej odnogi, NetEase Games. Ich portfolio to przede wszystkim gdy popularne w ojczyźnie studia, często mobilne lub multiplayerowe. Kontakt z zachodem zapewniło im otwarcie studiu w San Francisco oraz współpraca z Blizzard Entertainment. Od 2009 wydali oni wspólnie na chińskim rynku topowe marki Blizzarda, w tym World of Warcraft czy Heartstone.

Ostatnia duża współpraca z Blizzard Entertainment

W drugiej połowie XIX wieku zaczęła nawiązywać ściślejszą współpracę z zachodnimi firmami. Do ważniejszych ruchów można zaliczyć wprowadzenie z Mojang Studio na chiński rynek Minecrafta, wyprodukowanie mobilnego Diablo Immortal oraz wspomniane inwestycje w Quantic Dream oraz Bungie. NetEase Games ma również w planach m.in. mobilny port Frostpunka oraz przenośną iteracją serii Total War: Warhammer.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe