Narzędzia w cosplayu – Cosfun od A do Z

Narzędzia do szycia

Cosfun od A do Z – 26.03.2018

Prowadzi: Iga Tomaszewska
Realizował: Monika Frydrychowicz
Grafika: Kuba Siedlecki


Narzędzia są czymś, bez czego w cosplayu nie może się obejść. Dlaczego akurat narzędzia? To proste. Bez ich użycia cosplay by nie istniał. No bo jak zacząć tworzyć bez wcześniejszego przygotowania? Poniższa lista jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Będą to przedmioty, które są chyba jednymi z najpowszechniejszych przy tworzeniu cosplayów. Przechodząc jednak do konkretów:

 1. Nożyczki! Warto uzbroić się w kilka sztuk. Nożyczki do materiału powinny być używane jedynie do cięcia tkanin, tak by nie tępiły się zbyt szybko. Dodatkowo zawsze muszą być ostre, pomoże nam to w uniknięciu strzępienia się materiału i denerwującym zaciągnięciom. Do cięcia kartek, cienkiej pianki, czy też innych rzeczy warto mieć oddzielne nożyczki. No i ostrzałkę. Raz na jakiś czas warto je naostrzyć.
 2. Nóż do tapet! Dostaniecie go w każdym sklepie budowlanym, a trzeba przyznać, że jest on niezastąpiony. Wycinanie pianki, czy rzeźbienie styroduru z nożykiem nie są nam straszne! Przydać się nam mogą także skalpele i nożyki modelarskie, które są idealnie do wycinania drobnych i wymagających precyzji elementów.
 3. Papier ścierny o różnych grubościach, który przyda się do wykończenia i równania powierzchni zbroi, broni lub innych elementów z pianki.
 4. Multi-szlifierka – alternatywa dla papieru ściernego, która znacznie przyśpiesza pracę. Jest też dokładniejsza, a wymienne końcówki pomogą nie tylko szlifować, ale także rzeźbić, wycinać czy nawet wytłaczać w piankach.
 5. Opalarka, ponieważ praca z materiałami termoplastycznymi wymaga ciepła. Suszarka nie zawsze jest w stanie nam zapewnić odpowiednią temperaturę, zwłaszcza przy pracy z grubymi piankami i dużymi powierzchniami.
 6. Pistolet do gorącego kleju. Możecie nim skleić niemal wszystko, zrobić przy jego użyciu gemy, wypukłe zdobienia, no i nie raz ratuje on stroje na konwentach.
 7. Maszyna do szycia – kiedy nauczymy się ją obsługiwać, zyskamy naprawdę dużo czasu. Dodatkowo przyda się nam nie tylko do naszych cosplayowych wyczynów. Posiadanie maszyny do szycia w domu to prawdziwy skarb.
 8. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości zwykła nitka i igła też nam wystarczą. Szycie ręczne nie jest wcale takie straszne. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że zajmuje więcej czasu.
 9. Linijki i metry krawieckie, ponieważ wyliczenie odpowiedniej długości przy szyciu czy też wycinaniu jest ważne. W końcu nie chcemy marnować naszych materiałów.
 10. Szpilki i agrafki. Przydają się niemal zawsze. Czy to do spięcia wykroju, czy też do przytwierdzenia elementów przed ich sklejeniem.
 11. Pędzle i farby. Czego użyjemy dokładnie, zależy już od nas. Spraye, akryle, a może aerograf? Nie polecam jednak farb olejnych – mogą przysporzyć wiele problemów.

Pamiętajcie jednak, że do prawie każdej z tych rzeczy można znaleźć zamiennik, a mnogość technik i materiałów nie pozwoli mi wymienić tu wszystkiego, co może przydać się podczas waszej pracy.

Grafika bloku Cosfun od A do Z