Muzyka dla Ukrainy – 27/02/2022

Poznańscy artyści nie mogli przejść obojętnie wobec aktualnej sytuacji mieszkańców Ukrainy. 27 lutego odbył się koncert rozpoczynający serię wydarzeń „RAZEM MAMY SIŁĘ – POZNAŃ DLA UKRAINY”.

Koncert „Muzyka dla Ukrainy” to wydarzenie, które powstało w jeden wieczór z inicjatywy poznańskiego Centrum Kultury Zamek. W spontanicznym koncercie wzięło udział ponad dwudziestu muzyków z Poznania i okolic, których połączyło jedno – okazanie wsparcia mieszkańcom i mieszkankom Ukrainy. Warunkiem uczestnictwa w koncercie było przekazanie datku na zbiórkę „Pomoc dla Ukrainy”, organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

Pomimo krótkiego czasu na przygotowanie, całe wydarzenie odbyło się bez problemów. Na scenie mogliśmy usłyszeć zarówno ukraińską muzykę ludową, jak i polskie i łemkowskie utwory folklorystyczne. W koncercie wzięli udział: Kapela Hałasów, duet Kurkowicz/Braszak, Odloty, trio Oczepa/Każmierak/Ociepka, Camino Polaco, Duo Ruach, Daga Gregorowicz, Piękna Kompania, Romek Jędraszek, oraz Hanna Banaszek w specjalnym utworze zagranym z offu.

Koncert był pierwszym wydarzeniem z serii „RAZEM MAMY SIŁĘ – POZNAŃ DLA UKRAINY”, organizowanej przez poznańskie ośrodki kultury. Przez cały tydzień w Poznaniu będą odbywać się eventy w trakcie których będą zbierane środki na bezpośrednią pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.

Plan wydarzeń na następne dni zapowiada się następująco:
𝟏.𝟎𝟑 – dzień trzeci – TANIEC DLA UKRAINY (wydarzenie na Placu Wolności)
𝟐.𝟎𝟑 – dzień czwarty – PIEŚŃ DLA UKRAINY (koncert w Scenie Wspólnej)
𝟑.𝟎𝟑 – dzień piąty – ŚWIATŁO DLA UKRAINY (koncert na Placu Wolności)
𝟒.𝟎𝟑 – dzień szósty – CISZA DLA UKRAINY (cały Poznań)
𝟓.𝟎𝟑 – dzień siódmy – OBRAZ DLA UKRAINY (projekcje filmowe – Plac Wolności)

Zuzanna Grzegorzewska