Muzyczny Wehikuł Czasu #2 – Kate Bush

Tajemnicza, sensualna, ale przede wszystkim utalentowana” – tak media opisywały początki kariery dziewiętnastoletniej Kate Bush. Dzisiaj jest utożsamiana z ikoną lat osiemdziesiątych. Mimo to, artystka woli pozostać z dala od blasku reflektorów. Kim jest Kate Bush?

O Kate Bush w jej urodziny | Kultura na co dzień

Catherine Bush

Urodzona w 1958 roku, wczesne lata swojego życia spędziła na małej farmie. Kate od zawsze kochała śpiewać, wychowywała się w domu, gdzie cała rodzina amatorsko interesowała się muzyką. W wieku zaledwie dziewiętnastu lat, dzięki pomocy Davida Gilmoura który dostrzegł w niej potencjał, podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. Już w 1978 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany The Kick Inside. Niedługo po jego wydaniu, piosenkarka została okrzyknięta królową alternatywnego popu, słuchacze nigdy wcześniej nie spotkali się z tak nietypowym połączeniem gatunkowym. Bogate, eksperymentalne brzmienia oparte na syntezatorach, smyczkach i pianinie wraz z nietuzinkowym wokalem Kate zagwarantowały jej miano debiutu roku.

Gwiazda

Pojawienie się wokalistki pod koniec lat siedemdziesiątych wzbudziło niemałą burzę na brytyjskiej scenie muzycznej. Przede wszystkim dlatego, że muzyka Kate wykraczała poza standardowe ramy klasyfikacyjne, bardzo ciężko było ją zamknąć w jednym gatunku. Nie wpasowywała się w mainstream, eksperymentalna forma wskazywała na coś nietypowego, świeżego. Mimo to, niemal wszystkie albumy cieszyły się olbrzymią popularnością i pierwszymi miejscami na listach przebojów. Wokalistka udowodniła, że rola kobiety w przemyśle muzycznym wcale nie musi się wpisywać w określony szablon. Dlatego cała jej twórczość emanuje kobiecością, sensualnością i wyzwoleniem. Swoje inspiracje do metaforycznych tekstów czerpała z literatury, m.in. z Wichrowych Wzgórz Emily Brontë.

W cieniu

Mimo komercyjnego sukcesu jakie odniosła większość albumów z dyskografii Kate, wokalistka wybrała się zaledwie w dwie trasy koncertowe. Pierwsza odbyła się na początku jej kariery, po wydaniu The Kick Inside oraz Lion Heart w 1979 roku. Mimo tego, że wokalistka dobrze wspomina pierwsze koncerty, w drugą trasę wyruszyła dopiero w 2014 roku. Czym była spowodowana ponad trzydziestoletnia przerwa? Przede wszystkim tym, że Kate nigdy nie dążyła do miana światowej gwiazdy, od zawsze uważała, że muzyka wykonywana przez nią nie jest tworzona dla mas. Po owocnym debiucie postanowiła się bardziej skupić na tworzeniu w studiu niż prezentowaniu swojej twórczości, ale nigdy nie zrezygnowała ze swojej pasji i miłości do muzyki. Odsunięcie się od szalonego świata showbiznesu i życia w trasie dało jej czas na osobisty rozwój i założenie rodziny. Co ciekawe, Kate Bush do dzisiaj pozostawia fakty ze swojego życia prywatnego dla siebie, tak naprawdę opinia publiczna niewiele o niej wie. Cała aura tajemniczości idealnie pasuje do twórczości wokalistki.

Wolność

Mimo upływu lat, Kate stale tworzy i nie patrzy na występujące w muzyce trendy, próbuje nowych kierunków i ciągle się rozwija. Wydany w 2011 roku album 50 Words For Snow wydaje się być najbardziej wolnym i nieszablonowym z całej twórczości artystki. Bawi się na nim harmonią, instrumentami, łączy różne gatunki muzyczne i przede wszystkim buduje niesamowity nastrój. Nic dziwnego, że eksperymenty muzyczne Kate przykuwają uwagę słuchaczy aż do dzisiaj, warto się zapoznać z całą dyskografią wokalistki, od najstarszych do najnowszych albumów.