Kolejorzu, życzymy Tobie… Tak Lech Poznań świętował swoje stulecie

W sobotę, 19 marca o godzinie 20:45 nastrój sympatyków Kolejorza nie należał do najlepszych. Piłkarze Macieja Skorży w pierwszej połowie meczu rocznicowego nie zdołali przedrzeć się przez nisko ustawiony blok obronny Jagiellonii Białystok. Do przerwy na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Ku uciesze poznaniaków w 47. minucie gry Jesper Karlström wbiegł z głębi pola w szesnastkę i skupił uwagę obrońców na sobie. Dzięki temu Mikael Ishak mógł bez trudu umieścić piłkę w siatce. Lech Poznań zdobył pierwszy punkt.

Od tej pory spotkanie się otworzyło, niebiesko-biali zwyciężyli 3:0 i mogli świętować w pełnej krasie. Drugoplanową, lecz kluczową rolę, podobnie jak szwedzki pomocnik, pełniło w ostatnim czasie mnóstwo osób związanych z klubem oraz grupami kibicowskimi, by uświetnić setną rocznicę rejestracji Lecha w okręgowym związku piłki nożnej. W formie kalendarium przedstawiamy najważniejsze punkty obchodów urodzin Kolejorza.

Źródło zdjęcia: Miasto Poznań

Pierwsze akcenty niebiesko-białego jubileuszu pojawiły się już na początku marca. Ulice dojazdowe do stadionu oraz pojazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu zostały przyozdobione flagami w barwach Kolejorza.

Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

Na kilka dni przed meczem z Jagiellonią przy ulicy Bułgarskiej zaczęto prezentować wizerunki członków Złotej XI Lecha Poznań. Najwybitniejszych piłkarzy w dziejach „poznańskiej lokomotywy” wyłoniło jury oraz kibice uczestniczący w programie LECHICI.

Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

Następnie, 16 marca na Stadionie Poznań odbyło się wyjazdowe posiedzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes Cezary Kulesza wręczył członkom zarządu Kolejorza pamiątkową paterę z okazji 100-lecia Klubu.

Okrągłe urodziny Lecha uwieczniła również Poczta Polska. Do obiegu wprowadziła 135 tysięcy sztuk arkuszy z pięcioma znaczkami pocztowymi z napisem „100-lecie KKS Lech Poznań” oraz herbem TS Ligi Poznań-Dębiec. Tak brzmiała oficjalna nazwa Klubu na początku jego istnienia.

Źródło zdjęć: Miasto Poznań

Lech Poznań świętuje 100-lecie różnymi pamiątkami

Nie zabrakło także nowych pozycji książkowych, traktujących o historii Kolejorza. Wyłącznie dziejom Lecha zostało poświęcone osobne wydanie Kroniki Miasta Poznania (nabyć je można w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka w Poznaniu lub w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania), a w nieco innym charakterze powstał komiks „Jedenastka z Bułgarskiej”. Dotyczy on legendarnej rywalizacji Lecha z FC Barceloną w 1988 roku, a jego autorami są Radosław Nawrot i Jacek Kowalski. Wydawnictwo dostępne jest w sklepie na stadionie oraz online.

Świętowanie w dniu jubileuszu rozpoczęło się dokładnie o północy. Kibice w pobliżu stadionu odpalili setki rac i fajerwerków, które rozświetliły niebo w dzielnicy Grunwald. W wydarzeniu brali udział również Mateusz Skrzypczak, obrońca Lecha oraz Tymoteusz Puchacz, wychowanek klubu z Bułgarskiej i obecny piłkarz tureckiego Trabzonsporu.

Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

Na kilka godzin przed meczem kibice przed stadionem mieli możliwość wykonania pamiątkowych fotografii w fotobudce oraz uczestniczenia w nagraniu rocznicowego teledysku. Ponadto firma Lech Pils zasponsorowała dwa tysiące okolicznościowych flag dla tych, którzy najwcześniej pojawili się przy Bułgarskiej.

Stadion przy Bułgarskiej sercem całej imprezy

Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

Membranę stadionu zdobiły tego dnia animacje laserowe, przedstawiające zdobycie gola oraz napis KOLE100RZ.

Wewnątrz obiektu kibice mieli do czynienia z latającym dronem – często na wysokości oczu. Za nawigację sprzętu odpowiadały firmy dronujemy.com i Drone&More. Natomiast efekty ich działań można podziwiać na kanale Lecha Poznań na portalu YouTube.

Tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego na murawę wraz z zespołem wyszedł Marcin Piotrowski, czyli popularny Liber. Raper i prywatnie kibic Kolejorza wykonał swój utwór „Czysta gra”, który pierwotnie powstał na 85-lecie Lecha w 2007 roku.

Źródło zdjęcia: KKSLECH.com

Podczas wyjścia piłkarzy na boisko kibice przedstawili swoją pierwszą oprawę meczową. Widzowie na całym stadionie podnieśli niebieskie i białe kartony, które stworzyły choreografię w barwach Kolejorza, a na trybunie im. Henryka Czapczyka zaprezentowano transparenty. Na pierwszym z nich widniał napis „Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa”. Drugi zaś stanowiła sektorówka z herbem Lecha. Całość dopełniały daty „1922” i „2022” na obu piętrach…

Źródło zdjęcia: Lech Poznań

A efekt podkreśliło kilkadziesiąt rac.

Źródło zdjęcia: Lech Poznań

Lech Poznań w rocznicowym meczum

Zawodnicy „poznańskiej lokomotywy” zagrali w meczu z Jagiellonią w strojach retro. Jak podano na stronie klubowej:

[…] jasnoniebieski kolor, kołnierzyk, a także biały poziomy pas na klatce piersiowej to odniesienie do początku lat 70., kiedy Kolejorz wracał do ekstraklasy, a jego mecze budziły gigantyczne zainteresowanie. Napis LECH to nawiązanie do pierwszego mistrzostwa Polski (1983) oraz wygranej nad mistrzem Hiszpanii, Athletic Bilbao w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.

Lech Poznań
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

W przerwie spotkania uhonorowano członków Złotej XI Lecha Poznań. Wyróżnienia otrzymali: Piotr Mowlik (bramkarz), Hieronim Barczak, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Marek Rzepka (obrońcy), Jarosław Araszkiewicz, Roman Jakóbczak, Mirosław Okoński, Semir Štilić (pomocnicy), Teodor Anioła (popularny „Diabeł” zmarł w 1992 roku i nagrodę w jego imieniu odebrała córka, Barbara Anioła-Jankowska) oraz Robert Lewandowski (napastnicy). „Lewy” rozgrywał w tym czasie mecz ligowy w zespole Bayernu Monachium, dlatego przedstawiciele Klubu odwiedzili wcześniej kapitana polskiej kadry:

Lech Poznań
Źródło zdjęcia: KKSLECH.com

W drugiej części gry kibice w „Kotle” zaprezentowali kolejne choreografie. Na dwóch poziomach trybuny zawiesili transparenty z napisami „Kolejorzu, życzymy Tobie…”, „trofeów, wiernych kiboli, prawdziwych lechitów”. Dodatkowo pomiędzy nimi spuścili sektorówkę z podobizną Eugeniusza Głozińskiego – byłego piłkarza i legendarnego magazyniera Lecha, który po 50 latach stażu w klubie zmarł w grudniu 2020 roku. Podziękowania dla kibiców przekazała Barbara Głozińska, żona Pana Eugeniusza:

Pokaz zwieńczyły napisy „oraz hucznej zabawy”, „Twoje zdrowie Lechu!” i ogromna liczba środków pirotechnicznych.

Zdjęcie
Wojciech Łazarek (po lewej) w rozmowie z Mirosławem Okońskim (po prawej)
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

W lożach na stadionie zjawili się również poprzedni trenerzy i piłkarze Lecha. Nie sposób wymienić wszystkich obecnych. Do najbardziej znanych osób, które zawitały na Bułgarskiej, należy zaliczyć m.in. szkoleniowców Kolejorza i polskiej kadry, Wojciecha Łazarka oraz Czesława Michniewicza.  

Nie obyło się bez specjalnych życzeń i upominków

W ostatnich dniach do Klubu zaczęły spływać życzenia z różnych stron Europy i świata. Ex-gracze Lecha w swoich nagraniach wspominali grę w niebiesko-białych barwach. „Najdalszą drogę” przebyło wideo Manuela Arboledy z Kolumbii, który wciąż żywi ogromną sympatię do poznańskiej drużyny.

Kolejno, do dawnych przeciwników Lecha w europejskich pucharach dotarły listy i upominki z Poznania. Modele pociągów z sezonem rozegrania wspólnych meczów powędrowały m.in. do IFK Göteborg, Borussii Mönchengladbach czy Aberdeen FC.

Na początku kolejnego tygodnia fan cluby oraz sekcje Lecha Poznań przedstawiły relacje z obchodów 100-lecia Klubu w swoim gronie.

Obchody okrągłej rocznicy rejestracji Lecha zwieńczy otwarcie klubowego muzeum. Ma się ono znajdować na stadionie w pobliżu sali konferencyjnej, a inaugurację zaplanowano na ostatni kwartał 2022 roku. W międzyczasie odbędą się również inne wydarzenia upamiętniające to wydarzenie — odsłoniecie pamiątkowej tablicy na Dębcu, Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań, piknik rocznicowy, wystawa fotograficzna czy gra miejska.

***

Po więcej ciekawych tekstów ze świata sportu zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/sport/

Źródło zdjęcia wyróżniającego: oficjalna strona Lecha Poznań