Historia akcji Movember jest już czytelnikom dobrze znana. Założenie kampanii opiera się o główny wątek, jakim jest profilaktyka. Ale przed czym właściwie pomysłodawcy oraz członkowie akcji pragną nas przestrzec? W tym artykule skupimy się na opisaniu, czym są nowotwory i jakie ich odmiany dotykają mężczyzn.
Choroba nowotworowa – czym właściwie jest?
Termin nowotwór na pewno jest doskonale znany większości — niemalże każdy miał choćby okazję go usłyszeć. Kojarzymy go z ciężką i poważną chorobą, wymagającą leczenia szpitalnego. Fachowo nowotwory to choroby polegające na nieprawidłowym rozroście tkanek. Innymi słowy komórki w ciele człowieka rozrastają się w niekontrolowany sposób. Nowotwory dzielimy ze względu na rodzaje tkanek, z których się wywodzą. Przykładem może był: Chłoniak, Czerniak, czy Rak. Nazwa, jak już wspomniano, często nawiązuje do tkanki, której bezpośrednio dotyczą.
Na jakie nowotwory narażeni są mężczyźni?
Choroba nowotworowa, tak naprawdę może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, czy prowadzony styl życia. Oczywiście istnieją grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że znajdujące się w niej osoby są bardziej narażone na wystąpienie nowotworu. Czynnikiem może być wiek, wykonywana profesja czy nawet uzależnienia. Tak naprawdę powodów jest wiele. Występują jednak rodzaje nowotworów, które dotykają bezpośrednio tylko mężczyzn lub tylko kobiety. Jako że akcja Movember, podkreśla wage profilaktyk nowotworów mężczyzn, na tej grupie się skupimy. Jednym z najczęściej występujących nowotworów męskiego układu płciowego jest rak prostaty. Stanowi on około 15% zachorowań. Innymi występującymi nowotworami są nowotwór jądra oraz prącia. Każdy z nich, charakteryzuje się odmiennymi objawami, jednak wszystkie równie groźne.
Niepokojące objawy?
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z objawów i je bagatelizować. W rzeczywiści ile przypadków, tyle możliwych objawów i symptomów choroby. Warto jednak dokonywać samobadania i monitorować to, w jaki sposób zachowuje się ciało oraz jakie daje sygnały. Przede wszystkim, gdy zauważymy jakikolwiek niepokojący nas przypadek, powinnyśmy zwrócić się do specjalisty. Szczególnie w przypadku mężczyzn, gdy towarzyszą im nawet subtelne objawy w okolicach podbrzusza oraz narządów płciowych. Lekarze podkreślają, że samobadanie stanowi podstawę, a bardzo często pozwala wykryć chorobę w jej wczesnym stadium rozwoju.
Statystki dotyczące nowotworów
Tak naprawdę na co dzień, każdy myśli, że jego samego problem i ryzyko może nie dotyczyć. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że 25% zachorowań chociażby na raka jądra dotyczy grupy wiekowej 20 – 44 lat. Rzeczywiście grupa podwyższonego ryzyka zarówno na raka jądra, jak i raka prostaty to przedział wiekowy między 55, a 60 rokiem życia. Jednak statystyki to jedno, jednak zawsze warto zdawać sobie sprawę z ryzyka i regularnie poddawać badaniom. Dlatego właśnie akcja Movember ma przypominać każdemu mężczyźnie bez względu na wiek o konieczności badań.
Zapraszamy również do tekstów na temat Movember – tutaj, a także artykułem dotyczącym popularności akcji: https://meteor.amu.edu.pl/movember-i-jego-popularnosc/