Forum Krytyki Filmowej

FORUM KRYTYKI FILMOWEJ

 

Kinematografia trafia do każdego z nas w inny sposób. Trudno jest przejść obok niej obojętnie, gdy co chwila słyszy się w telewizji o najnowszych premierach, czy festiwalach filmowych. Wiele osób po zobaczeniu danego działa czyta jego recenzję napisaną przez krytyka filmowego, aby porównać swoje przemyślenia ze „znawcami”. Jednak z kim specjaliści filmu mają konfrontować swoje tezy i opinie?

Oczywiście z innymi krytykami. Właśnie dlatego w murach Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, w dniach 23-25 maja odbyło się Forum Krytyki Filmowej.

Najlepsi polscy krytycy filmowi, wybitni filmoznawcy i zagraniczni goście poruszali istotne aspekty krytyczno-filmowe. Zastanawiali się nad tym, jakie są granice krytyki i jak wygląda ona na świecie. Debata o tym, jakie tak naprawdę, są granice krytyki w czasach internetu czy YouTube’a była jedną z najaktualniejszych na tegorocznym forum.

Swego rodzaju „przerwą” pomiędzy panelami dyskusyjnymi było nieoficjalne ogłoszenie wyników 23. edycji konkursu dla młodych krytyków im. Krzysztofa Mętraka. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród, jaką młody autor tekstów krytycznych może otrzymać. Anna Osmólska- Mętrak i Janusz Zaorski już od ponad 20 lat wyłaniają obiecujących młodych krytyków i rozprzestrzeniają swoją ideę promowania ich w kręgach filmoznawczych. W tym roku, najwyższe wyróżnienie, nagrodę pieniężną oraz rzeźbę autorstwa Adama Myjaka zdobyła Klaudia Rachubińska.

Laureatka jest doktorantką w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej, a także absolwentką Wydziału Psychologii UW. Oficjalne wręczenie nagród, wraz z uzasadnieniem przyznania I miejsca, odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

 

 

Innym, równie ciekawym wydarzeniem była prezentacja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Jest to jedyne wydarzenie na naszym kontynencie poświęcone działalności krytyków filmowych!

Dla filmowych „świrów” możliwość uczestniczenia w tego rodzaju forach  daje niesamowitą możliwość poznania sławnych, nie tylko w Polsce filmoznawców. Nie codziennie mamy szansę konfrontowania naszych poglądów ze znanymi krytykami. Trzydniowe Forum spotkało się z bardzo dobrym odbiorem, zarówno gości jak i uczestników.

Jeśli fascynuje Was film, jego interpretacje i wpływ kinematografii na społeczeństwo, to  Forum Krytyki Filmowej jest wydarzeniem, którego nie możecie przegapić.