Foals – Life Is Yours [Recenzja]

Foals mają na swoim koncie już sześć studyjnych albumów. Brytyjska formacja od rozpoczęcia swojej działalności w 2005 roku zdążyła zyskać ogólnoświatowe uznanie. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w obrębie indie i alternatywnego rocka. Ich najnowsze, siódme wydawnictwo – Life Is Yours zadebiutowało 17 czerwca.

Foals - Life Is Yours

Pierwsze single

4 listopada 2021 roku na streamingach zadebiutował singiel Wake Me Up, pochodzący z nowego projektu Foals. Energetyczny i konkretny wake-up call ma wyznaczać nowy początek i powrót po pandemicznej przerwie. Z kolei 10 lutego 2022 roku ukazał się utwór 2am, który oficjalnie zwiastowały już album Life Is Yours. To zdecydowanie jedna z najbardziej popowych odsłon grupy, pomimo tego nie da się powiedzieć, że w jakikolwiek sposób jej ujmuje. Niedługo później podano również datę wydania projektu.

1 kwietnia do singli dołączył Looking High, a dwa dni przed premierą ukazał się jeszcze kawałek Crest of the Wave. Szczególnie w pierwszym z nich wyraźne są disco-popowe brzmienia, które przewijają się w tle całego albumu. Podobny klimat daje Crest of The Wave, pomimo że przeleżało w szufladzie ponad dekadę.

Foals – Wake Me Up

Zmiany i Foals w Polsce

Poprzedni album Foals – Everything Not Saved Will Be Lost, ukazał się w dwóch częściach w 2019 roku. Jeszcze w 2018 roku, przed wydaniem albumu, swoje odejście ogłosił basista Walter Gervers. Trzy lata później, we wrześniu 2021 roku zespół opuścił również klawiszowiec Edwin Congreave. W związku z tym kolejny album Foals został jednocześnie pierwszym albumem wydanym jako trio. W składzie pozostali już tylko Yannis Philippakis, Jack Bevan i Jimmy Smith.

Właśnie ten skład można było usłyszeć w Polsce, a konkretnie na warszawskim Służewcu podczas tegorocznego Orange Warsaw Festival. Koncert Foals odbył się 4 czerwca i nie zabrakło na nim singli z najnowszego albumu. Po raz pierwszy na żywo polska publiczność mogła usłyszeć utwory takie jak 2am czy Wake Me Up.

Foals – 2am

Life Is Yours

Na siódmy album brytyjskiej formacji składa się 11 utworów, które trwają razem 42-minuty. Life Is Yours przepełnione jest disco-popowymi brzmieniami, a momentami zahaczając mocno o retro-synthowe klimaty. Najnowszy album być może odnalazłby się na półce inspirowanej stylistyką new wave. Szczególny powiew syntezatorów otrzymujemy w tytułowym kawałku. Foals przyjmuje rolę kształtującego charakteru, śpiewając: The choice is yours, don’t be late. Escape your fate and break away.

Utwór 2001 zdaje się być przedłużeniem klimatu, który pojawił się wcześniej w 2am, a który usłyszeć można też w następnym (summer sky). Najbardziej nietypowe dźwięki powstały za to w numerze Flutter, gdzie dosłyszeć się można nawet afrykańskich inspiracji. Mieszankę wybuchową, bo połączenie disco-synthowych brzmień serwuje z kolei Under the Radar. W bardziej taneczne i elektroniczne klimaty uderzają jeszcze zamykające album The Sound oraz Wild Green. Ten ostatni zdecydowanie najmocniej odzwierciedla inspiracje, przewijające się przez Life Is Yours.

Foals – Life Is Yours

Jak niemal każde wydawnictwo, nowy projekt Foals ma zarówno słabe jak i mocne strony. Najlepiej sprawdziły się tu rockowo-popowe klimaty, które pojawiały się chociażby w singlach Wake Me Up czy 2am. Kuleją jednak klimaty, które według zamysłu powinny raczej królować na płycie. New wave, disco-pop czy elektronika nie brzmi w ich wykonaniu źle, ale zdecydowanie nie oddaje w pełni możliwości Foals. Być może ta część Life Is Yours potrzebowała jeszcze trochę czasu, żeby dało się w pełni wykorzystać jej potencjał. Pomimo tego, że nie jest to najlepsze dzieło grupy, warto chociaż raz przesłuchać je w całości.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/