Cosfun od A do Z – 15.01.2018
Prowadzi: Iga Tomaszewska
Realizował: Maciej Dymowłok
Grafika: Kuba Siedlecki
Zanim wprowadzę was w świat pełen kleju, farb, pianek i różnorodnych tkanin, a co ważniejsze, zanim przejdę do poważniejszych tematów jak budowanie zbroi czy pierwsze występy na scenie warto będzie złapać wspólny język. Pomoże nam w tym ten oto słowniczek cosplayowy. Zawiera on zbiór najczęściej przewijających się w cosplayowym świecie słów i ich znaczeń.
Pierwszym z nich jest refka, czyli grafika referencyjna, pokazująca to, jak wygląda cosplayowana przez nas postać. Przydaje się szczególnie podczas tworzenia stroju, a także podczas konkursów, bo to właśnie na jej podstawie jury ocenia nasze cosplaye. Podobny do refki jest concept art – coś co pomaga nam zwizualizować nasz pomysł. Kolejny na liście jest bodypainting. Jak można się domyślić, jest to malowanie farbami na ciele. Pojęciami, które często są ze sobą mylone, są instant cosplay i budget cosplay. Te pierwsze to cosplaye niepełne, dopuszczające odchylenia od refki. Często szykowane z rzeczy dostępnych akurat pod ręką. Z kolei budget cosplay dotyczy strojów niskobudżetowych, często łączony z instantami, jednak nie każdy z nich wykonaniem odbiega w pełni od profesjonalnych cosplayów.
Innym, często używanym zwrotem jest WIP (work in progress), czyli pokazanie strojów trakcie pracy nad nim. Podobnie brzmiącym słowem jest wig, który z angielskiego oznacza po prostu perukę. Lacefront jest rodzajem wiga z siateczką, która zapewnia naturalny wygląd włosów przy linii czoła. Skoro mowa jest o perukach, wig cap jest czymś niezbędnym w ich noszeniu. Jest to siateczkowy czepek zakładany pod perukę, który zapobiega odkształcaniu się wiga. Kolejnymi powiązanymi słowami są wig test, make-up test oraz costest, czyli testy wiga, makijażu czy cosplayu, kiedy strój jeszcze nie jest gotowy.
Słowniczek cosplayowy nie może obejść się także bez słowa props. Propsy to nic innego jak dobrze znane wszystkim rekwizyty – bronie, paski, czy nawet rogi. Wszystko, co uatrakcyjnia nasz cosplay. Podobnie jak gemy, czyli kryształy wykonane zazwyczaj ze specjalnej żywicy. Protezy – najczęściej lateksowe odlewy, elfie uszy, skrzela, drobne rogi itp.
Kolejnych słów można by wypisać tu jeszcze wiele, jednak te powyższe powinny wystarczyć każdemu początkującemu entuzjaście cosplayów, by zrozumieć ten barwny świat.