Informacje z Polski
Tylko maseczka
Od jutra, według zapowiedzi nowych, rządowych obostrzeń, usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczką. Szale, kominy, chusty czy inne tego typu materiały będą zakazane. Natomiast przyłbic będziemy mogli używać tylko jako wzmocnienie ochrony – razem z maseczką. Dodatkowo w województwie warmińsko-mazurskim – najbardziej dotkniętym koronawirusem – nastąpi ponowne zamknięcie kin, hoteli, teatrów, galerii handlowych i obiektów sportowych oraz powrót uczniów trzech pierwszych klas do nauki zdalnej.
Na środowej konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział także o obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski z Czech i Słowacji. Warunkiem zwolnienia z niej ma być zaszczepienie dwiema dawkami szczepionki albo posiadanie negatywnego testu na koronawirusa. Dodał również, że szczyt trzeciej fali pandemii przewiduje na koniec marca. W związku z tym nie wyklucza nowych restrykcji, które zostałyby wyznaczone na Wielkanoc.
Informacje z UAM
Kurier Akademicki nie tylko w sieci
Telewizja studencka z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa – Kurier Akademicki poszerza swoją widownię. Kurierowe odcinki będzie można oglądać na antenie lokalnej telewizji WTK w każdy czwarty czwartek miesiąca o godzinie 19:15.
Już teraz odwiedźcie ich fanpage lub kanał na YouTube .
Poznański biolog o amerykańskich lasach
Jak zmiany klimatu wpłynęły na drzewa w Stanach Zjednoczonych pokazuje badanie przeprowadzone przez Duke University. Jego współautorem jest dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikację, dostępną od wtorku, możemy przeczytać w Nature Communications. Wynika z niej, że młodsze drzewa, z amerykańskiego wschodu zwiększyły produkcję nasion w przeciwieństwie do dominujących na zachodzie starszych drzew, które znacznie ucierpiały.
Na stronie internetowej UAM-u dr hab. Michał Bogdziewicz wyjaśnia między innymi, że spadek płodności drzew może ograniczyć umiejętność lasów do regeneracji. Po więcej zajrzyjcie tutaj.
Gratka dla fanów e-sportu
Ruszyły zapisy do I E-sportowego Turnieju Akademickiego UAM. Będzie można zmierzyć się w takich grach jak: League of Legends i Counter Strike Global Offensive.
Zgłoszenie minimum 5-osobowych drużyn (zawodnicy muszą reprezentować ten sam wydział!) odbywa się przez formularz Google. Będzie można to uczynić do 14 marca, bo następnego dnia ruszy już pierwszy etap rozgrywek – wewnątrzwydziałowy, który potrwa do 31 marca. Drugi etap, czyli międzywydziałowy, w którym zmierzą się najlepsze drużyny, będzie rozgrywany od 8 kwietnia do 12 maja.
Organizatorami rozgrywek są: Samorząd studentów UAM, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM oraz Sekcja e-sportowa AZS Koziołki UAM.
Informacje z Poznania
76 lat wolnego Poznania
We wtorek minęła 76. rocznica zakończenia walk o okupowany przez hitlerowców Poznań. Właśnie wtedy padł ostatni bastion nazistów – Cytadela. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń kwiaty pod pomnikami na Cytadeli złożyli urzędnicy miejscy: prezydent miasta – Jacek Jaśkowiak, przewodniczący rady miasta – Grzegorz Ganowicz oraz zastępca prezydenta – Mariusz Wiśniewski, przedstawiciele władz regionu oraz środowisk kombatanckich.
Urzędniczej delegacji towarzyszyło wycie syren w samo południe, po czym odśpiewano hymn państwowy. Ze względu na pandemię nie odbyło się tradycyjne spotkanie władz miasta z uczestnikami walk o Cytadelę.