11. Edycja Short Waves Festival | 19-24.03.2019

11. Edycja Short Waves Festival
„Outside The Box”
19-24 marca 2019 r.

11. Short Waves Festival /źródło: shortwaves.pl

Krótkie metraże wracają do Poznania!

Od 19 do 24 marca mieliśmy okazję oglądać najlepsze krótkie metraże z całego świata. Wszystko to za sprawą 11. już edycji międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festiwal zorganizowanego przez Fundację Ad Arte, która od 2003 roku zajmuje się organizacją wydarzeń związanych z tą często niedocenianą filmową formą.

Nowa dekada i nowe rozwiązania

Mimo że pierwsza edycja SWF odbyła się w 2009 roku, to wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród fanów krótkiego kina.  Tegoroczna odsłona festiwalu wróciła do Poznania wraz z rozpoczęciem wiosny i przyniosła ze sobą powiew świeżości. W tym roku hasłem wydarzenia jest OUTSIDE THE BOX, i, jak dodają sami organizatorzy, „jest to zachęta do wyjścia poza schematy myślenia. Poza utarte ścieżki europejskiej estetyki filmowej.”

Dlatego właśnie tegoroczny program fokusowy poświęcony został regionowi Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto, oprócz programu fokusowego, na festiwalu pojawiło się wiele cykli pozakonkursowych takich jak : „Girl Shorts”, „Rainbow Shorts”, „Cat Shorts” czy „Deaf Shorts”.

Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina

Warto jednak zaznaczyć, że Festiwal Short Waves to nie tylko projekcje filmowe, ale także wydarzenia specjalne. Pomiędzy seansami widzowie mieli okazję spotkać się i rozmawiać z twórcami filmowymi, jurorami, organizatorami oraz ludźmi zajmującymi się pracą z krótkim metrażem.

Banner promujący 11. Edycję SWF/ źródło: shortwaves.pl

Założycielem Short Waves Festiwal jest Szymon Stemplewski, natomiast dyrektorką tegorocznej odsłony została Emilia Mazik – koordynatorka i  programerka, która w wywiadzie dla Radia Meteor opowiedziała o pozostałych atrakcjach zorganizowanych w ramach festiwalu.

Reportaż: Aleksandra Kubiak i Albert Cichy