WOŚP-owe rozmaitości na 32.Finał w Poznaniu

Jedno z najważniejszych społecznych wydarzeń zbliża się wielkimi krokami! Chęć niesienia pomocy, zaangażowanie i zaciętość w uzbieraniu jak największej kwoty, to tylko niektóre cechy charakteryzujące Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja, 32. Finał WOŚP rozpocznie się 28 stycznia i skupi się na pomocy osobom dotkniętym chorobami płucnymi po pandemii.

32.Finał WOŚP
Źródło: wosp.org.pl

Tegoroczne hasło wydarzenia nawiązuje do powikłań płucnych spowodowanych COVID-19. Fundacja zapewnia przekazanie uzbieranych pieniędzy na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Pandemia była zaskoczeniem dla całego świata, w tym dla Polski, która nie była przygotowana na jej negatywne skutki. Zwalczanie powikłań, ułatwią zapewnione sprzęty, w 15 oddziałach dziecięcych i 49 oddziałach dla dorosłych.

Jak WOŚP gra w Poznaniu?

Jak co roku, także miasto Poznań przyłącza się do akcji i dzieli na sztaby. Ogrom placówek i wolontariuszy, których spotkać można w całym mieście szerzy niesienie pomocy. W tym roku głównym sztabem, który zajmie się organizacją wydarzenia na Międzynarodowych Targach Poznańskich, jest Sztab Ławica. 28 stycznia od 10:00 do 19:30 budynek poświęcony będzie dla atrakcji, przemówień i koncertów. W holu wschodnim znajdzie się strefa ratowników oraz silent disco. Iglica zamieni się w strefę sportu z maratonem “Rowerowy Zawrót Głowy”. Możliwe będzie również oddanie krwi dla fundacji „Wojtusiaki”.  Część Poznań Congres Center podzieli się natomiast na dwa poziomy. Do odwiedzenia ich, zachęca Tamara Briańska:

Atrakcji jest tyle, że trudno je w jednym zdaniu wymienić. Najbardziej przyciągają one dzieci z rodzicami. Na poziomie 0 i 1, będą miały miejsca różne warsztaty

Według oficjalnego planu- na stopniu 0 siedzibę będą mieli członkowie sztabu, gdzie odbędą się aukcje i licytacje. Otwarte zostanie również stoisko ogrodowe i urody. Na poziomie wyżej goście mogą spróbować swoich sił w strefie warsztatowej, porozmawiać o zdrowiu ze społecznością „Czuły Poznań” i Wydziałem Zdrowia MP oraz skorzystać ze sceny animacji. Wejście B budynku PCC posłuży jako start biegu „Policz się z cukrzycą”. Plac Powszechnej Wystawy Krajowej będzie natomiast miejscem sceny głównej prowadzonej przez Żanetę Rosińską i Wojciecha Załustowicza.

Będzie rockowo, punkowo, sentymentalnie i szantowo. Staraliśmy się tak dobrać program, żeby każdy coś wyjął”- zapowiada Wojciech Załustowicz

Widzowie usłyszą nie tylko lokalne głosy, takie jak uczniów Szkoły Muzycznej „Noto Voice”, przedstawicieli „Kombinatu” z Teatru Muzycznego, ale także zespół Lockdown, Roan, TSA, Mijani i wiele innych. Głównym występem wieczoru, który rozpocznie się po licytacji „złotego serduszka” i wystrzeleniu światełka do nieba w postaci „Tytki z glancem”, będzie koncert Izabeli Trojanowskiej. Oprócz sceny głównej plac PWK posłuży również jako miejsce dla food truck’ów i badań RTG klatki piersiowej, mammografii i słuchu. 

Poznańska „Tytka z glancem”

Charakterystyczna gwara poznańska, pojawiająca się także w nazwie światełka do nieba, ponownie będzie zaprezentowana w ekologiczny i bezpieczny sposób.

Naklejamy serduszko, odpalamy latareczki w telefonach, podnosimy tytkę do góry i to nasze światełko leci – zapewniał Wojciech Załustowicz w środę na konferencji przed 32. Finałem WOŚP.

Organizatorzy nie chcą straszyć i przeszkadzać mieszkańcom miasta, dlatego jest to niezawodna forma od lat.

Jurek Owsiak 32.Finał WOŚP
Źródło: newsroom.wosp.org.pl/presskits

Czworonogi też grają z WOŚP! 

Wiele inicjatyw z upływem lat stało się już tradycją. Należą do nich psy, a dokładniej Golden Retrivery i Charty. Pierwsze z wymienionych można spotkać i pogłaskać dzień wcześniej w Galerii Pestka i King Cross Marcelin. Następnego dnia, organizacja poszerzy teren i umożliwi spotkanie zwierząt na Starym Rynku i przy wejściu na MTP od strony Mostu Dworcowego. Członkowie „Chartoterapii”, po zaprezentowaniu się z czworonogami na MTP, proponują spacer po parku Cytadela. Tradycją poznańskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest również przedmiot, który na licytację wystawia prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Tegoroczna propozycja wywołała zdziwienie i poruszenie, ponieważ wystawioną rzeczą jest kostka z płyty Starego Rynku.  

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to wydarzenie, które rozpoczęło się w 1993 roku i z biegiem lat staje się coraz popularniejsze. Pewnym jest, że charytatywna akcja utrzyma się, a postać Jerzego Owsiaka przejdzie do historii. 28 stycznia będzie też dniem, w którym Poznaniacy zrzeszą się i ponownie przyczynią się do pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Na 32. Finale WOŚP na Międzynarodowych Targach Poznańskich zobaczycie też nasze stanowisko!

Jeśli chcesz zobaczyć czym jeszcze żyje studencki Poznań, to koniecznie zobaczcie inne teksty na naszej stronie.

GOSIA MICHALSKA