„W pogoni za książką” – 16

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
Grafika: 
Jakub Siedlecki

 

 

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” – Olga Tokarczuk

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to thriller Olgi Tokarczuk, polskiej pisarki, dwukrotnej laureatki Nagrody Literackiej NIKE oraz laureatki The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni”.

Akcja książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” rozgrywa się w małej wsi w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie wraz ze swoimi psami mieszka Janina Duszejko. Ta nieco zwariowana starsza pani to emerytowana inżynier budownictwa, która obecnie uczy języka angielskiego w szkole. W wolnych chwilach tłumaczy poezję Williama Blake’a oraz interesuje się astrologią. Jej z pozoru spokojne życie zakłócają jedynie polowania.

Niespodziewanie jednak okazuje się, że w lasach giną nie tylko zwierzęta, ale także myśliwi. Morderstwa tych mężczyzn mają bardzo brutalny charakter, a ich śmierci za każdym razem towarzyszy obecność dzikich zwierząt.

 

Czy to możliwe, jak sugeruje Duszejko, że to zwierzęta mordują swoich oprawców?
Odpowiedź na to pytanie znajdziecie oczywiście w książce.

 

Podążając tropem strachu” – Kay Hooper

Podążając tropem strachu” to thriller, który trzyma w napięciu i niepewności do ostatniej strony. Na samym początku czytelnik doznaje nawet wrażenia, że Hooper specjalnie dobiera słowa i rozwój akcji, aby wzbudzać niepokój od pierwszych stron historii.

Główny bohater Lucas Jordan jest jednym z najlepszych gliniarzy, wyspecjalizowanych do tworzenia profili psychologicznych. Lukas ma wyjątkowe i paranormalne zdolności — wyczuwa strach i lęk osób, które porwano. Boi się ich jednak używać i wykorzystuje je dopiero w ostateczności.

Nie wszyscy wierzą i są w stanie zaakceptować jego nadnaturalne zdolności, ale wyniki jego pracy graniczą nieraz z cudem. Właśnie dlatego Lukas zostaje wezwany do rozwiązania zagadki tajemniczych porwań, które z pozoru są dla okupu. Jednak kiedy zostają wpłacone pieniądze, ofiary giną w okrutnych męczarniach. Rozpoczyna się gra między Lucasem i bardzo sprytnym, ale psychopatycznym mordercą. Kto wygra ten pojedynek strachu? 

 

Ta historia jest dowodem na to, że strach nie jest tylko wytworem wyobraźni. Nadnaturalne zdolności to nie zawsze błogosławieństwo, a psychopaci nigdy się nie zatrzymują przed niczym.