„W pogoni za książką” – 12

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
Grafika:
Jakub Siedlecki

 

„Piaskowa góra” – Joanna Bator

„Piaskowa góra” to powieść Joanny Bator o relacjach międzyludzkich i wartościach, jakimi kierujemy się w życiu. Autorka kreuje postacie o silnych charakterach, które trudnią się różnymi zawodami i których losy w zupełnie nieprzypadkowy sposób się przeplatają. Bator przedstawia relacje matek z córkami, wnuczek z babciami oraz żon i mężów. Opisuje ich codzienne życie osadzone w Polsce w czasach PRL-u. Nie brakuje zatem typowych odniesień do epoki takich jak np. problemy związane z brakiem towarów na sklepowych półkach czy walka o kartki na mięso.

To bardzo emocjonalna książka, w której nie brakuje humoru. Autorka posługuje się ciętym, ironicznym językiem, bezwzględnie obnażając realia PRL-u. Zabiegi przez nią stosowane są niepodważalnym dowodem jej ogromnego pisarskiego kunsztu, który wielokrotnie był doceniany w prestiżowych konkursach literackich.

„Piaskowa góra” to książka, przy której nie można się nudzić, a kluczem do jej zrozumienia jest zachowanie zdrowego dystansu i nieocenianie bohaterów przez pryzmat pierwszego rozdziału, bo, tak jak w życiu, zakończenie bywa przewrotne.

„Prokurator” – Paulina Świst

Paulina Świst to pseudonim literacki debiutującej pisarki. Prywatnie jest adwokatem prowadzącym kancelarię we Wrocławiu, który specjalizuje się w prawie karnym. W swoich książkach autorka porusza się po świecie, który doskonale zna. Starcia przestępców i prawników na salach sądowych oraz poza nimi nie są jej obce.

„Prokurator” to historia atrakcyjnej adwokatki Kingi Błońskiej stacjonującej we Wrocławiu, która wiedzie szczęśliwe życie spełnionej zawodowo i życiowo kobiety. Idealny zamek z piasku zaczyna się walić, kiedy musi poprowadzić sprawę w Gliwicach i bronić Szarego, który jest oskarżany o przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej i zlecenie kilku zabójstw. Kinga nie chce podjąć się tego zadania, ale nie ma wyjścia.

Na sali sądowej musi zmierzyć się z Łukaszem Zimnickim, równie wyrachowanym i zawziętym prawnikiem co ona. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że głównych bohaterów łączy coś znaczenie większego niż stosunki zawodowe, a Szary realizuje swój własny szalony plan, nie mówiąc nic swojej obrończyni.

„Prokurator” to książka pełna ciętego języka, ostrych emocji i silnych zwrotów akcji. Wciągająca historia, która idealnie nadaje się na relaksujący wieczór.
Okazuje się, że czasami nawet strażnicy prawa działają wbrew niemu.