Targi inicjatyw młodzieżowych [RELACJA]

Targi inicjatyw młodzieżowych to wydarzenie organizowane przez Fundację Impuls oraz Ambasadę Brytyjską w Polsce. Jest to multimedialne, innowacyjne wydarzenie przygotowane przez młodych dla młodych. Dwa dni, ponad dziewięćdziesiąt stoisk, wystąpienia prelegentów, warsztaty, konkursy i wiele innych.

Dawka wiedzy eksperckiej, czyli ImpulsTalk

Działacze społeczni, aktywiści, założyciele organizacji i nie tylko. Ludzie, którzy mieli do przedstawienia ważny przekaz gościli na scenie targów inicjatyw młodzieżowych. Ich przemówienia dotyczyły różnych dziedzin, ale każde z nich łączyła jedna cecha wpłynięcie na punkt widzenia. Po oficjalnym otwarciu uczestników czekało przemówienie aktywistki, autorki książek i statystyczki Janiny Bąk, dotyczące zdrowia psychicznego. Podczas wystąpienia pod tytułem „Wszyscy czasem kruszymy się jak biszkopt. O tym, jak i dlaczego dbać o zdrowie psychiczne.” prelegentka określiła swoje zdanie na temat sytuacji problemów psychicznych:

 „Niestety mam wrażenie, że w tym kraju bardzo często gramy w taki teleturniej kto ma gorzej. Jeśli powiecie komuś, że stresuje was egzamin ósmoklasisty, to być może usłyszycie, że poczekajcie na liceum, tam to dopiero będzie trudno. Jeśli będziecie narzekać, że jesteście zmęczeni nadmiarem pracy domowej, to  być może usłyszycie, że dopiero pójdziecie do pracy, to zrozumiecie, co to jest prawdziwy stres. To jest taki plebiscyt, kto ma prawo czuć się źle, a kto nie, ale taki plebiscyt, w którym absolutnie wszyscy przegrywamy”.

Aktywistka wytłumaczyła, że na trudności psychiczne nie można sobie zasłużyć w żaden sposób, a każdy z nas może mieć całkiem inne predyspozycje, odporności na to, co nam się przytrafia w życiu. Opowiedziała też o przyczynach występowania trudności psychicznych, dzieląc je na genetykę, zaburzenia biochemiczne w mózgu i trudne wydarzenia życiowe. Nie zabrakło również wiedzy statystycznej:

 „Obudziliśmy się dzisiaj wszyscy w kraju, w którym dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach samochodowych”.

Wystąpienia w ramach ImpulsTalk dotykały najaktualniejszych tematów naszych czasów. Przykładem była przemowa Michała Kwiatkowskiego aktywisty klimatycznego i miejskiego o klimacie. Członek Greenpeace Polska opowiedział o swojej drodze, która rozpoczęła się w Białymstoku, a następnie przyjęła wymiar ogólnopolski.  Zaczął od podpisywania petycji, udostępniania postów czy zaprzestania jedzenia mięsa, jednak wkrótce okazało się, że to za mało:

„Czym dłużej zacząłem zgłębiać ten temat, tym bardziej dochodziło do mnie, że zmiana indywidualna jest w pewien sposób tylko zmianą dla mnie i dla mojego otoczenia, a faktycznie w większym, szerszym pojęciu zmiana indywidualna może być tylko czynnikiem, który będzie w stanie zmotywować osoby liderskie, polityków do tego, aby wprowadzić zmianę, która faktycznie może zmienić coś dla planety zmianę systemową.”

Wraz z rówieśnikami zdecydowali podjąć się wprowadzenia uchwały klimatycznej w Białymstoku pierwszej tego typu inicjatywy we wschodniej Polsce. Przy wsparciu ekspertów zbierali podpisy pod projektem obywatelskiej uchwały o stanie alarmu klimatycznego w Białymstoku. Uchwała po roku została przyjęta. Gwarantowała na przykład obowiązek raportowania mieszkańców, o tym jak miasto adaptuje przestrzeń zgodnie z planem adaptacji przystosowania miasta do zmian klimatu do 2040 roku. O tym, co między innymi skłoniło jego i jego rówieśników do działania Michał wypowiedział się następująco:

„Nieodpowiedzialność polityków sprawiła, że nie mogliśmy dłużej się temu przyglądać.”

W przerwach od zmieniania świata warto zadbać o siebie!

O tym właśnie mówił Michał Niewęgłowski twórca pierwszej polskiej aplikacji mobilnej z medytacjami i psychoedukacją INTU, podczas segmentu „Dbam o Impuls z INTU”. Prelegent prowadzi także warsztaty medytacyjno-terapeutyczne w Polsce i Europie.  W celu wyjaśnienia dlaczego powinniśmy w swoje dnie wprowadzić medytację zastosował przyrównania funkcjonowania człowieka do świątecznego objadania czy smartfonu:

„Medytacja, to jest nic innego, jak aktualizacja swojego systemu operacyjnego. To jest po pierwsze podładowanie baterii, po drugie przeczyszczenie danych, a po trzecie zwolnieniem trochę tych danych, żeby ten procesor uwolnić.”

Ponadto, kolejne wirtualne spotkanie z twórcą INTU przybrało formę praktyczną, gdzie wraz z uczestnikami wykonywał technikę medytacyjną.

O tym jak kształtuje nas hobby

Marek Kamiński innowator, filozof, zdobywca obu biegunów wystąpił w ramach ImpulsArt: „Sztuka podróżowania i pomagania wywiad na żywo”. Opowiedział między innymi jak znaleźć w sobie siłę psychiczną, jak radzić sobie z kryzysami oraz jak przekształcić doświadczenia w narzędzia. Pomimo, iż spotykały go różne niebezpieczne sytuacje, takie jak wpadnięcie do szczeliny na biegunie południowym czy odpadnięcie od ścian na wspinaczkach, nie lekceważy obecnego w codziennym życiu zagrożenia:

„Te banalne sytuacje właśnie w codziennym życiu nie raz są dużo bardziej niebezpieczne niż te widowiskowe, ekstremalne na wyprawach.”

Czego uczą wymagające wyprawy? Według Marka Kamińskiego przetrwanie kryzysów daje siłę, ale również pomaga bardziej cenić życie oraz zaufać samemu sobie.

Gdzie w tym wszystkim rola mediów?

Drugiego dnia wydarzenia miały miejsce również panele. Jeden z nich pod tytułem: „ Przyszłość mediów młodzieżowych” współtworzony był między innymi przez redaktora naczelnego Radia Meteor. Oprócz Mikołaja Obały w dyskusji brali udział przedstawiciele: telewizji studenckiej Flesz, Politics Now, Głosu Pokolenia, Ad Personem, telewizji studenckiej Kurier Akademicki oraz impuls.press. O tym, w którym w jakim kierunku powinny iść media studenckie wypowiedział się redaktor naczelny Radia Meteor:

 „My jako reprezentanci mediów studenckich, mediów młodzieżowych przede wszystkim, w najbliższych latach powinniśmy iść odważniej w takie sfery jak polityka, jak równouprawnienie, jak takie sfery, w których wydaje mi się, baliśmy się poruszać poważnych tematów.”

Dyskusja była wielowątkowa. Poruszone zostały między innymi tematy takie jak: ważność przekazywania wiedzy i umiejętności następcom czy dostosowanie treści do konkretnych grup. A gdzie w tym wszystkim miejsce dla polityki? Na to pytanie odpowiedział redaktor naczelny telewizji studenckiej Flesz Kamil Pacholczyk:

„My jako media powinnyśmy przede wszystkim informować i mówić prawdę. Tylko prawda może tu zadziałać. Nie powinniśmy się skupiać na jednej stronie czy na drugiej. Nie możemy zapominać o tym, że jesteśmy tym medium studenckim. Uczymy się swojego fachu i później, jeśli zdecydujemy się wejść w daną sprawę i zostać dziennikarzem ogólnokrajowym, który zajmuje się sprawami politycznymi, to na takim stanowisku możemy sobie więcej pozwolić, a miejsce studenckich to jest bardziej rozwój i na tym musimy się skupić”.

Targi inicjatyw młodzieżowych to nie tylko okazja, aby posłuchać ciekawych treści, które widzieliśmy na scenie ale też możliwość, aby zapoznać się samodzielnie z tymi, które szczególnie przyciągnęły naszą uwagę. Umożliwiło to ponad dziewięćdziesiąt stoisk, które prezentowały między innymi: opis organizacji, informacje jak zostać członkiem czy realizowane projekty. Można było również umówić spotkanie, aby uzyskać informacje z pierwszej ręki. Poza tym uczestnikom czas umilały grywalizacja, konkursy oraz humor i charyzma prowadzących.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –>  https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/