Taniec na wózkach — Przestrzeń Tańca

foto: Jacek Reda

Przestrzeń Tańca —26.10.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec
Grafika: Kuba Siedlecki


Tym razem w „Przestrzeni Tańca” Radia Meteor Rafał Król opowiedział o tańcu towarzyskim na wózkach. Taniec na wózkach jest jedną z form rehabilitacji, ale też zabawy i ćwiczenia mięśni. Taniec wykształca pozytywne cechy psychiki takie jak: koncentrację, dyscyplinę wewnętrzną, systematyczność, wiarę we własne umiejętności i silną wolę. Ze względu na sprawność ruchową w tańcu towarzyskim na wózkach wyróżniamy:

  • klasa I – osoby o mniejszej sprawności fizycznej (zwykle są to osoby z porażeniem czterokończynowym, lub dystrofią mięśniową).
  • klasa II – osoby o większej sprawności fizycznej (paraplegia, osoby poruszające się o kulach lub korzystające z protez kończyn dolnych).

Co roku organizowane są w Polsce Otwarte Mistrzostwa Polski w Tańcu na Wózkach, natomiast w Holandii odbywa się Puchar Świata w Tańcu Na Wózkach. Co dwa lata organizowane są naprzemiennie Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy.

Brzmi ciekawie? To koniecznie posłuchajcie!
Zdjęcie pochodzi z Mistrzostw Polski w tańcu na wózkach – Łomianki 2017 (20 i 21 maja), gdzie Katarzyna Błoch (na zdjęciu) wraz z partnerem – Hubertem Łaganowskim zdobyli w kategorii amatorów I miejsce w standardzie i I miejsce w łacinie. FotoJacek Reda