Ryucon Open Air – konwent w Krakowie

W dniach 11-12 września odbył się konwent Ryucon Open Air w Krakowie. Jest to wyjątkowa edycja tego eventu, gdyż ze względu na obostrzenia pandemiczne, jak sama nazwa wskazuje, odbywał się on na otwartej przestrzeni. W tym roku Ryucon został zorganizowany na terenie basenu Wandzianka.

Ryucon to konwent dla fanów mangi i anime odbywający się już od 6 lat. Event organizowany jest przez stowarzyszenie Funcube, odpowiedzialne za jeden z najpopularniejszych świątecznych konwentów xmascon. Przed rozpoczęciem pandemii COVID-19 wydarzenie odbywało się w okresie wakacyjnym, niestety z przyczyn pandemicznych w roku 2020 przedsięwzięcie nie mogło odbyć się w formie tradycyjnej. Jak dotąd każda edycja odbywała się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17, jednak przez potrzebę przeprowadzenia konwentu w formie „Open air” odbył się na terenie basenu Wandzianka.

Ryucon pomaga

W tym roku konwent dołączył do akcji charytatywnej na rzecz Izabelli Michty, nowohucianki, która od 20 lat zmaga się z ciężkimi chorobami. Na świat przyszła 2 lipca 2001 r. z przepukliną oponowo-mózgową. Dodatkowo cierpi na padaczkę. Jak piszą sami rodzice, walka o życie Izabelli toczy się każdego dnia, dlatego pomoc dla niej jest tak ważna. Przy wejściu na konwent uczestnicy mieli okazję dokonać zakupu przy stoisku z gadżetami, z którego zysk trafił właśnie na rzecz Izy.

Konkurs cosplay

Na samym konwencie mieliśmy szanse obejrzeć konkurs cosplay. Jak zawsze była to jedna z głównych atrakcji, która tłumnie zgromadziła zainteresowanych. Uczestnicy walczyli o nagrody zarówno pieniężne, jak i rzeczowe. W jury na tegorocznym Ryuconie zasiedli: Asgardian Fraud Workshop, Rav Props oraz Endzii cosplay. Koordynatorką konkursu była Shappi Workshop. Uczestnicy walczyli o wygraną w czterech kategoriach:

  • Grand Prix, czyli nagroda za najlepszy strój i scenkę, trafiła do Talon’s Cosplay Crusade w stroju Dragonborna z gry Skyrim;
  • Nagroda za najlepszy strój przypadła Bishcuit Cosplay – Knight z Bloodborne;
  • Najlepszy występ solo powędrował do MaiZoe_cosplay – Venti z Genshin Impact;
  • Najlepszy występ grupowy wygrały Alice i Asia, czyli Golden Troublemakers – Rowena Ravenclaw i Helga Hufflepuff.

Wszyscy uczestnicy konkursu trzymali niesamowity poziom, a emocje przed ogłoszeniem wyników były niezwykle wysokie.

Jak każdy konwent, Ryucon zapewnił także wiele innych atrakcji dla zwiedzających. Na evencie mogliśmy wysłuchać kilku prelekcji: „Tajne projekty wojskowe Imprerium Japonii”, „Tłumaczenie mang od kuchni” czy „Japońskie gry strategiczne”. Mogliśmy również wspólnie zabawić się podczas interaktywnych gier i konkursów takich jak np. wspólny taniec belgijki.

Ryucon to kolejny konwent, który zdecydował się spróbować swoich sił i pomimo ograniczeń pandemicznych zebrać wielbicieli fantastyki w celu dobrej zabawy. Takie eventy dają nam chociaż namiastkę dawnych czasów i jak sami konwentowicze mówią: Dają nadzieje na szybki powrót do normalności.

Nie pozostaje już więc nic innego jak tylko wyczekiwać kolejnych konwentów w tym roku.

JAN WELTROWSKI-KNOPIK

*fot. Alcherol, źródło: facebook.com

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/