„Nie rób siary. Daj oddychać!”.

Ruszyła miejska kampania antysmogowa, której celem jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Akcja ma charakter edukacyjny. Ma uświadomić Poznaniakom, jakim zagrożeniem jest smog oraz jak temu zjawisku zapobiegać.

– Czyste powietrze to priorytet dla nas wszystkich. Obecnie, ale też dla przyszłych pokoleń. Trzeba o tym rozmawiać merytorycznie i konkretnie, a przede wszystkim działać – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. Nie każdy wie, co ma wpływ na powstawanie smogu oraz jakie negatywne skutki za sobą niesie. Edukacja to podstawa, wiele zależy bowiem od świadomości samych mieszkańców.

Akcja zaczęła się już w poniedziałek, kiedy w godzinach wieczornych na kilkunastu budynkach w Poznaniu wyświetlono informacje na temat skutków, które wywołuje smog (są wśród nich takie choroby, jak astma czy nadciśnienie). Ku zaskoczeniu mieszkańców, oprócz symptomów wywoływanych przez zanieczyszczone powietrze pod ściennymi ekranami unosił się sztucznie wytworzony dym imitujący smogową mgłę.

W środę rano przy Moście Teatralnym, ul. Półwiejskiej, Starym Rynku i Placu Wolności rozdano poznaniakom tysiące sadzonek bluszczu, zapakowanych w woreczek z logotypem „Czysty Poznań bez smogu”. Roślina ma przypominać, że zieleń w domu, ogrodzie czy parku to dodatkowe naturalne płuca dla naszego otoczenia.

Razem z sadzonką rozdawano ulotki „Nie rób siary. Daj oddychać!”, w której mieszkańcy mogli przeczytać o skutkach i przyczynach smogu oraz dowiedzieć się, co można zrobić, by polepszyć jakość powietrza w Poznaniu i okolicach.

W najbliższych dniach na przystankach pojawią się plakaty informujące o skutkach
i utrudnieniach, które wywołuje smog. Kampania skierowana jest także dla najmłodszych. Dzieci otrzymają zaproszenie do konkursu plastycznego (jego wyniki poznamy na początku grudnia). W mediach społecznościowych Urzędu Miasta publikowane będą informacje o sposobach walki ze smogiem, jego negatywnych skutkach dla ludzi, zwierząt, roślin, a nawet budynków. Równolegle działać będzie strona internetowa www.czystypoznan.pl. Sprawdzić tam można m.in., która dzielnica w Poznaniu robi największą siarę (ma najbardziej zanieczyszczone powietrze).

Miasto walczy ze smogiem

Kampania to kolejny krok w walce ze smogiem. Na rzecz poprawy jakości powietrza Miasto Poznań działa już od wielu lat.

  • Miasto Poznań podejmuje wiele działań mających na celu zminimalizowanie zanieczyszczenia powietrza – mówi Hanna Grunt, pełnomocniczka prezydenta do spraw jakości powietrza. – Podejmowane są szeroko rozumiane prace w kierunku usprawnień komunikacyjnych, likwidacji źródeł niskiej emisji powodowanej przez paleniska paliwa stałego, dostosowywanie do właściwych warunków termicznych obiektów będących w gestii Miasta, a także szeroko rozumiane działania edukacyjne, czy pomocy socjalnej tam, gdzie jest ona potrzebna lub niezbędna. Podejmowane inicjatywy są wielokierunkowe
    i wielopłaszczyznowe, co wymaga  ciągłej weryfikacji pod względem zmieniających się potrzeb – tłumaczy pełnomocniczka prezydenta ds. jakości powietrza.

Aby zmniejszyć ruch samochodowy w centrum, Miasto Poznań uruchamia parkingi Park&Ride, gdzie każdy posiadający bilet komunikacji miejskiej może bezpłatnie zostawić auto.
W aglomeracji poznańskiej rozbudowywana jest także kolejowa siatka połączeń. Korzystając z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej można używać łączonego biletu BUS-TRAMWAJ-KOLEJ. Miasto realizuje program KAWKA BIS (będący kontynuacją wcześniejszego programu KAWKA), w ramach którego w kolejnych lokalizacjach mieszkańcy otrzymują dofinansowanie do zmiany starego kotła grzewczego na nowy, np. gazowy czy elektryczny lub podłączenie do ogrzewania systemowego. W samym 2018 roku zostanie wymienionych ponad 500 pieców, co spowoduje, że miasto sprowadzi blisko 50 wagonów węgla mniej.

W ramach tzw. małej uchwały antysmogowej, w przypadku występowania smogu, mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską (na razie nie było jednak konieczności jej uruchomienia). Termomodernizowane są budynki szkół i urzędów administracji publicznej. Wśród programów realizowanych przez miasto są też inne akcje, takie jak „Trzymaj ciepło” (pomagająca poznaniakom w oszczędzania energii cieplnej
i efektywnym ocieplaniu budynków) czy „Eco-driving” (bezpłatne szkolenia dla kierowców), publikowanych jest wiele materiałów, programów i audycji edukacyjnych. Stan powietrza poznaniacy mogą kontrolować na bieżąco, dzięki stronie internetowej i aplikacji „Atmosfera dla Poznania”, stworzonej przez specjalistów Wydziału Ochrony Środowiska UMP. W temacie zwalczania smogu aktywnie działa też Ekopatrol Straży Miejskiej.