16 marca tego roku ruszyła poznańska odsłona wystawy KLIMT – The Immersive Exhibition. Jej celem jest przybliżenie twórczości austriackiego malarza poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii. To w połączeniu z walorami edukacyjnymi sprawia, że jej goście mogą poczuć obrazy Klimta całym sobą.

Twórczość Gustava Klimta można podziwiać przy ulicy Głogowskiej 18 na Międzynarodowych Targach Poznańskich do 29 czerwca. Sama wystawa nie należy do codziennych i pospolitych i składa się z dwóch części: tradycyjnej ekspozycji kopii obrazów malarza oraz ze strefy wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, wszystko wzbogaca muzyka znanego polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera.
Obrazy w towarzystwie krótkiej historii życia Klimta
Bardziej tradycyjna część wystawy przybliża historię wielkiego artysty w prosty, ciekawy i przystępny sposób. Dzięki niej możemy poznać życie Klimta z różnych perspektyw. Wybrane obrazy to przekrój przez całą paletę jego twórczości. W szczególny zachwyt wprawiły mnie dzieła ze złotej ery malarza, czyli z lat 1899-1910. To właśnie wtedy trwał okres jego rozkwitu, który przyniósł mu rozgłos jeszcze za życia, a dziś stale wzbudza podziw nowszych odbiorców. Pozłacane, dekoracyjne, przełomowe wytwory pędzla takie jak Pocałunek, Danae czy Portret Adele Bloch-Bauer I robią ogromne wrażenie.

Feeria pięknych barw i dźwięków
Strefa Virtual Reality ma otulić oglądających sztukę Klimta poprzez wyświetlanie dzieł przez ponad 40 projektorów na wielkich ekranach, jak i podłodze. Używany sprzęt ma zakres 360 stopni, co spawia, że obrazy są wszędzie wokół oglądających. Właśnie to pozwala zanurzyć się w świecie artysty. Co więcej, dobrze dobrana muzyka Zbigniewa Preisnera, którego twórczść można znać z filmów m. in. Krzysztofa Kieślowskiego czy Agnieszki Holland, zwielokrotnia wrażenia. Dodatkowo lektor w strefie VR przytacza wiele poruszających sentencji o sztuce, życiu, bólu oraz miłości. Cała projekcja trwa 40 minut.
KLIMT – The Immersive Exhibition daje odbiorcom możliwość obcowania ze sztuką w sposób inny niż ten, do którego przyzwyczaiły nas tradycyjne muzea. Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa wystawy, Ewa Król:
Jest to wystawa sztuki, którą możemy nie tylko oglądać, ale tez poczuć całym sobą. Tym właśnie różni się od tradycyjnych, muzealnych ekspozycji. To jest w niej piękne! Ona przenika do naszego wnętrza.
Do kogo jednak jest skierowana wystawa? Do jakiej grupy docelowej ma trafić? Zapytana o to rzeczniczka odparła, że organizatorzy nie widzą zbyt wielu barier:
Ta wystawa jest skierowana do 5 latka, jak i do 100 latka. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie oraz zbliżyć się do sztuki poprzez tę wystawę.

Klucze do sukcesu artysty
Gustav Klimt to malarz nietracący sławy, a wręcz stale zdobywający coraz to większe grono wielbicieli. Anna Kluza, malarka, kopistka, znawczyni twórczości austriackiego artysty tłumaczy, co według niej mogło sprawić, że jego sztuka jest dla wielu, jak i niej samej tak nietuzinkowa i ponadczasowa:
W twórczości Klimta jest wiele wyjątkowych aspektów. Wprowadzał przełomowe elementy w sztuce takie jak dekoracyjność, ornamentykę, elementy złota, czy symbolizm w jego pracach. Nie chciał opierać się na konwenansach. Walczył o swoją wolność artystyczną i subiektywizm w jego sztuce. Robił to wbrew krytyce. […] Nie bał się zmysłowości i erotyzmu. Klimt malował kobiety wyzwolone, niezależne. Pokazywał ich feministyczną stronę. Przedstawiał kobiety wyemancypowane, co czyniło go bardzo śmiałym i odważnym malarzem.

Bilety i wrażenia widzów
Kiedy udać się na zwiedzanie. Wystawę można podziwiać od poniedziałku do niedzieli, między godziną 10:00 a 20:00. Czas zwiedzania to około 1,5 godziny. Cena biletu waha się między 45 a 75 zł, w zależności od dnia i ulgi. Dzieci z opiekunami do 6 roku życia mogą wejść bezpłatnie. Istnieje możliwość zdobycia biletu rodzinnego oraz dla grup szkolnych. Jeśli jednak potrzebujecie więcej informacji, to odnajdziecie je na stronie wystawy.
Jak odbierają wystawę zwiedzający? Opinie są bardzo pozytywne:
Myślę, że reprodukcje są naprawdę dobrze zrobione i że to bardzo ciekawe przedstawienie twórczości tego artysty. Jestem pozytywnie zaskoczona. Wszystko jest dobrze dopracowane – mówi 19 letnia Klaudia.
Wystawa jest cudowna. Fotografujemy i tworzymy pamiątki. Jesteśmy obie zachwycone. Malarstwo Klimta już wcześniej budziło nasz podziw i wielkie uznanie – opowiadają seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Autorka: Zuzanna Turkiewicz
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura