Focon – fantastyka przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości

Ostatni rok nie rozpieszczał nas stacjonarnymi wydarzeniami. Nie było również mowy o dużych konwentach, na których mogli spotkać się fani książek, gier i komiksów w klimatach fantasy. Organizatorzy festiwalu Focon postanowili podejść do sprawy nieszablonowo. Tak powstał „najbardziej internetowy konwent w sieci”, w którym możecie wziąć udział całkowicie za darmo w najbliższy weekend (24-25 kwietnia). 

Focon = moc możliwości 

Wirtualna rzeczywistość daje mnóstwo różnych opcji i usuwa wiele ograniczeń. Jednym z nich jest przestrzeń. Dzięki przeniesieniu konwentu do internetu orgowie mogli zaprosić na prelekcję gości z całego świata oraz najróżniejszych wystawców. Dla tych ostatnich to szczególnie wygodne, ponieważ oszczędzą oni czas, który poświęciliby na dojazdy i będą mogli pochwalić się swoimi dziełami przed dużą liczbą osób. Każdy wystawca będzie miał do dyspozycji pokój mogący pomieścić 250 osób!

To też niemała gratka dla uczestników — dzięki stanowiskom sprzedawców mogą nie tylko zobaczyć oferowane produkty, ale także porozmawiać z ich twórcami. O to przecież chodzi w konwentowych zakupach, prawda? Fantasy Online Convention oferuje niemal nieograniczoną przestrzeń i bezpośredni kontakt, którego tak brakuje podczas standardowych zakupów internetowych. 

Czy wspomniałam o prelegentach? 

Organizatorzy nie zapomnieli, że to właśnie spotkania z ciekawymi osobami i twórcami są istotą takich zlotów! Przeniesienie konwentu do internetu otworzyło możliwości, jakie byłyby niemal niemożliwe przy stacjonarnym wydarzeniu. Do współpracy zaproszono nie tylko autorów książek i komiksów, ale także muzyków, cosplayerów, reżyserów czy youtuberów. A to tylko przykłady profesji licznych gości, jakich uczestnicy Foconu będą mogli spotkać w wirtualnej rzeczywistości.  

Kogo spotkasz na konwencie Focon? 

Skoro już rozbudziłam waszą ciekawość, to nie pozostaje nic innego jak rozwiać nieco wątpliwości. Czas zatem opowiedzieć z kim będzie okazja porozmawiać podczas wydarzenia. Znajdziecie tutaj tylko niektórych z gości, a po pełną listę warto zajrzeć na stronę wydarzenia lub na fanpage mu poświęcony

Zdjęcie opatrzone logiem Focon przedstawia Andrzeja Pilipiuka w stylizowanym stroju oraz nieodzownej czapce z orzełkiem

Literatura 

Jak już wspomniałam na wirtualnym festiwalu Focon nie zabraknie autorów książek i komiksów. Będą to zarówno twórcy z Polski, jak i z całego świata. 

Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać z takimi osobami jak autor poczytnej serii o Jakubie Wędrowyczu, czyli Andrzej Pilipiuk czy twórca licznych opowiadań i książek z gatunku science-fiction oraz fantasy – Eugeniusz Dębski 
Kojarzycie Hardą Hordę, czyli grupę polskich pisarek, która postanowiła połączyć siły? W takim razie zapewne ucieszy was, że jedną z prelegentek będzie Anna Kańtoch. Jeśli natomiast chcecie zanurzyć się w świat wydawniczy, to okazją do tego może być spotkanie z Magdaleną Stonawską, reprezentującą Grupę Wydawniczą Alpaka. To właśnie oni stoją za wydaniem „Tęczowe i fantastyczne: antologia queerowej fantastyki”. 
Mieliście już okazję zobaczyć serial „Kraina Lovecrafta”? Warto przypomnieć, że historia oparta jest na powieści, a z jej autorem, Mattem Ruffem, będziecie mieli okazję spotkać się podczas Foconu. 
Zapewne długo trzeba by szukać osoby, która nie słyszała o League of Legends. Tym bardziej ogromną gratką może okazać się możliwość rozmowy z Yu Joeyem, który pracuje jako writer w Riot Games.  
Natomiast jeśli bardziej przemawia do was bogata oprawa graficzna, to z pewnością ucieszy was fakt, że Focon odwiedzą również twórcy komiksu, jak Hubert Ronek oraz mangi – Katt Lett. 

To tylko kilku spośród blisko 40 gości z dziedziny szeroko pojętej literatury, ale już ta krótka lista pokazuje, że warto zapisać sobie datę 24-25 kwietnia i zarezerwować nieco czasu na wirtualną rozrywkę.

Gry komputerowe 

Gry i fantastyka są ze sobą niemal nierozerwalnie połączone, prawda? W myśl tego na Foconie nie zabraknie też osób odpowiedzialnych za ich tworzenie czy wydawanie. Rozpiętość zainteresowań i profesji zaproszonych gości jest naprawdę imponująca. Uczestnicy będą mieli okazję poznać prezesa firmy 11 bit studio Przemka Marszała, a także porozmawiać z jedną z projektantek Frostpunka — Mają Fijak. Przygotowano także gratkę dla fanów Gothica – jednym z gości Fantasy Online Convention będzie współtwórca tej gry, Tom Putzki

Zdjęcie tatuażystki i gościa konwentu Azji opatrzone logo Foconu

To wszystko? 

Absolutnie nie! Wśród zaproszonych gości będzie można zobaczyć jeszcze wiele ciekawych osób, z bardzo różnorodnych dziedzin. Muzykę będą reprezentowali wokaliści zespołów Nocny Kochanek oraz Abney Park. Będzie można także porozmawiać z autorem kanału Brody z Kosmosu — Julianem Jelińskim oraz streamerem będącym specjalistą od e-sportu, czyli NotParadoxem. Odbędą się także spotkania z reżyserami i twórcami filmów, a także artystami. Wśród nich będą między innymi tatuażystka Azja oraz ilustrator i rysownik Michał Węgrzyn

Cosplay, czyli coś, bez czego konwent nie byłby taki sam 

Trudno sobie wyobrazić festiwal fantastyki bez konkursu autorskich strojów cosplayerów, nawet jeśli jest to wydarzenie odbywające się w sieci. Z podobnego założenia wyszli organizatorzy Fantasy Online Convention i postanowili zorganizować taką konkurencję. Wystartować można aż w trzech kategoriach:  

  • „Najlepszy cosplay” – można zgłosić dowolne zdjęcie dowolnego kostiumu, istotny jest fakt, że pod uwagę będzie brane zarówno przebranie, jak i jego prezentacja; 
  • „Cosplay na kwarantannie” – tutaj ważny jest strój, a więc to doskonała okazja dla każdego, kto nie ma profesjonalnych zdjęć swoich kreacji; 
  • „Najlepsza fotografia cosplayowa” – jeśli jesteś fotografem to kategoria właśnie dla Ciebie. Do konkursu możesz zgłosić zdjęcie z sesji z cosplayerem. 

Co ważne, nie muszą być to najnowsze, dopiero co przygotowane fotografie czy kostiumy. Wszyscy wiemy, że lockdown nie rozpieszcza możliwością spotkań i tworzenia w większym zespole, więc organizatorzy postanowili dać szansę również projektom wcześniejszym. 

Finał konkursu odbędzie się w czasie trwania festiwalu Focon, dokładnie 25 kwietnia i to właśnie wtedy poznamy zwycięzców. Jeśli chcielibyście zaprezentować swoje dzieło, to możecie przesłać propozycje do 20 kwietnia – a to oznacza, że musicie się pospieszyć! Wszystkie informacje dostępne są na tej stronie

Namacalna pamiątka wirtualnej zabawy 

Jesteście fanami zachowywania papierowych biletów konwentowych? Może chcielibyście mieć w domu maskotkę Focon 1.0? Jest na to szansa! Organizatorzy dołożyli starań, aby wszyscy miłośnicy materialnych pamiątek czuli się zadbani.  

Na stronie festiwalu możecie zakupić specjalne, limitowane edycje biletów papierowych oraz jedyną w swoim rodzaju Focariańską Fokę. Prócz biletu otrzymujecie również specjalny dostęp do wszystkich wystąpień w formie filmików na YouTubie oraz nigdy wcześniej niepublikowane opowiadanie Tomasza Kamińskiego. Do wyboru macie kilka opcji. Co ważne, prócz pamiątki oraz dodatkowych upominków, wspieracie również organizatorów konwentu. Tym samym umożliwiacie im tworzenie kolejnych edycji najbardziej internetowego konwentu w sieci. 

Zostań wirtualnym detektywem i zdobądź nagrodę 

Prócz pamiątek, które możecie zakupić w festiwalowym sklepie, organizatorzy postanowili również zaangażować uczestników w ciekawą grę konwentową. Aby wygrać, trzeba uważnie śledzić profile Focon w social mediach (Facebook, Twitter oraz Instagram), warto również zapisać się do newslettera. Wskazówki mogą się kryć na stanowiskach wystawców. Jest też szansa, że pojawią się podczas prelekcji i spotkań. Do zebrania jest 6 haseł. Po odkryciu jednego z nich wystarczy zalogować się za jego pomocą na stronie i wybrać nagrodę. 

Nagroda za kreatywność 

Lubicie czytać? Na wylot znacie ulubione postacie literackie? Jeśli na te pytania odpowiedzieliście twierdząco, to doskonale się składa. Na fanpage’u jednego z patronów medialnych czeka ciekawy konkurs poświęcony tematyce Foconu i bohaterów powieści szeroko pojętego gatunku fantastyki. Nie chcę psuć zabawy, zatem odnalezienie wszystkich informacji dotyczących wyzwania pozostawiam zainteresowanym. Podpowiem tylko, że warto się pospieszyć, bo czas na przesłanie konkursowej odpowiedzi jest do 21 kwietnia, do końca dnia. 

Logo Focon

Jeśli chcecie być na bieżąco, to warto dołączyć do wydarzenia na Facebooku oraz bacznie obserwować stronę konwentu gdzie znajdziecie godzinowy plan wszystkich weekendowych wystąpień. 

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/