W świecie dokumentów, czyli 25. edycja MFF OFF CINEMA

Gdańsk ma Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Wenecja Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a Poznań Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Jego 25. edycja rozpocznie się już 19 października i potrwa 6 dni. 

Źródło: materiały prasowe MFFD OFF CINEMA

OFF CINEMA

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych to jak dotąd 24 edycje, 6 platynowych zamków i setki filmów. Organizatorem poznańskiego święta dokumentu jest nieprzerwanie od 1997 r. Centrum Kultury ZAMEK. Od 24 edycji poznański festiwal pokazuje, że nie tylko tak znane miasta jak Łódź czy Wenecja stoją filmem.

Do 2008 r. MFFD OFF CINEMA był kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Film poza kinem. Jednak od 13 lat działa jako samodzielne wydarzenie. 

źródło: materiały prasowe MFFD OFF CINEMA

Misją festiwalu jest prezentacja twórczości dokumentalnej zarówno z Polski, jak i całego świata, z uwzględnieniem zmian zachodzących w dziedzinie filmu. Jak dotąd OFF CINEMA swoją misję wykonuje wzorowo.

1 października poznaliśmy pełen program wydarzenia. Tegoroczny Festiwal otworzy szwedzki dokument Przeżyć – laureat Wielkiej Nagrody Jury w Konkursie Międzynarodowym w Sundance.

Animowana opowieść w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena to historia czterdziestoletniego Amina, który przez 20 lat tłumił w sobie traumę. Dzieło opowiada przede wszystkim o dorastaniu, seksualności i odkrywaniu siebie. 

Gwarantuję, że po seansie Przeżyć długo nie będziecie mogli oderwać wzorku od (już) pustego ekranu. Choć na początku, po przeczytaniu opisu produkcji miałam wrażenie, że animowany film dokumentalny nie może być dobry. Po obejrzeniu wszystkie wątpliwości minęły. Łzy w oczach i zdziwienie przez ponad 90 minut. Zdziwienie, że w taki sposób można przedstawić tak trudną historię.

CO PRZYNIESIE TEGOROCZNA EDYCJA?

Po seansie zaplanowano również dyskusję. Wśród gości można wyróżnić na przykład Khedi Alieve, Joannę Spychałę oraz Feras Daboul, którzy rozmawiać będą na tematy związane z uchodźstwem i poszukiwaniem bezpieczeństwa. Debatę moderować będzie socjolog i kurator projektów społecznych w Centrum Kultury ZAMEK – Bartek Lis

Jest to bez wątpienia spotkanie konieczne w tak trudnym czasie. Spotkanie pokazujące dwie perspektywy – osób, które osobiście doświadczyły uchodźstwa, jak i tych pomagających.

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że organizatorzy przygotowali również relację na żywo, która dostępna będzie na facebookowym Fanpag’u CK ZAMEK oraz OFF CINEMA. 

źródło: Filmweb

Filmem zamknięcia wybrany został dokument Notturno Gianfranco Rosi. Reżyser filmu zabiera widza na Bliski Wschód, wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, ukazując życie mieszkańców tych terenów.  

FILMY GÓRSKIE 

Festiwalowe filmy zostały podzielone na tematyczne bloki i tak znajdziemy tam np. filmy o tematyce górskiej. Wśród nich laureata Nagrody Publiczności Festiwalu Moc Gór – film Opętany. 36-minutowe dzieło Jakuba Brzosko opowiada historię wspinacza – Marcina Gąsienicy-Kotelnickiego, znanego z pokonywania najtrudniejszych tras wspinaczkowych Tatr. 

W zestawieniu filmów górskich nie zabraknie również rosyjskiego Kiedy topnieje śniegGolovkov w ciągu 62 minut zestawia nam dwa światy, pasterza reniferów i kobiety poświęcającej większość życia pracy. Po tym seansie zaplanowano spotkanie z podróżniczką Kamilą Kielar. Na widzów czeka także filmowa perełka, czyli #To_be. Film o wspaniałym wspinaczu – Krzysztofie Wielickim.

ZAMKI                      

Do tegorocznej edycji zgłoszono 524 filmy dokumentalne z 79 krajów (w tym 113 z Polski).

Reżyserzy i reżyserki powalczą w 14 blokach konkursowych. Wśród produkcji znaleźć można dokumenty m.in. z: Hiszpanii (W zawieszeniu), Szwajcarii (Naczynia połączone), Czech (Cienie dorastania), Polski (A co, jeśli nic? Poza krajem; Opus magnum; Raisa; Piach), USA (W drodze; Odkąd wyjechałaś, moje serce przestało do mnie należeć), Izraela (Na krawędzi; Byłem tam), Białorusi (Mury), Rosji (Mewa). 

źródło: Ten Poznań

Młodzi reżyserzy i reżyserki zawalczą w dwóch kategoriach: filmy długometrażowe i krótkometrażowe.

W jury konkursu filmów krótkometrażowych zasiądą:

Piotr Stasik – autor nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej 21 x Nowy Jork (2016), reżyser, scenarzysta, producent, animator kultury. 

Patrycja Polkowska – autorka Efektu halo, nagrodzonego na Festiwalu OFF CINEMA, absolwentka kulturoznawstwa na UW.

Petr Vlček – absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu im. Františka Palackého w Ołomuńcu, kierownik produkcji Festiwalu Filmów Popularnonaukowych Academia Film Olomouc (najstarszego festiwalu filmów dokumentalnych w Czechach), prodziekan do spraw studenta FAMU w Pradze.

źródło: Facebook

Natomiast w jury długich metraży

Maciej Cuske – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, ekspert w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzący warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży, członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Dokumentalistów.

Yifan Sun – absolwentka filmoznawstwa Pekińskiej Akademii Filmowej, finalistka BAFTA 2019 dzięki Family².

Zuzanna Solakiewicz – laureatka Nagrody Tygodnia Krytyki Filmowej na MFFLocarno, jej filmy prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach oraz dystrybuowane w TV i na platformach cyfrowych. 

Uczestnicy konkursu walczą o: złoty, srebrny i brązowy zamek

OFF CINEMA – COŚ WIĘCEJ NIŻ KONKURS 

25. edycja MFFD to oprócz wspomnianych bloków, także pięć pokazów specjalnych, spotkania literackie i filmy laureata Platynowego ZamkuJacka Bławuta

W mojej ocenie filmy Bławuta nie należą do łatwych, jednak miłośnik dokumentów powinien po nie sięgnąć.

W tym roku miłośnicy kina będą mieli możliwość zobaczyć blok Filmów o filmacha w nim: Ucieczkę na srebrny glob w reż. Kuby Mikurdy, Fellinopolis, reż. Silvia Giulietti, Klan Rosselinich, w reż. Alessandro Rosseliniego. 

źródło: Facebook

Dźwięki dokumentu, czyli: Zappa; Summer of Sou; Ronnie Wood: Ktoś na górze mnie lubi

Bilety na 25. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych można znaleźć na stronie CK ZAMEK.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/