Teoria Wielkiego Serialu – 17.01.2018
Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec
W Teorii Wielkiego Serialu jak zwykle przygotowałem dwa seriale. Zacznę od produkcji norweskiej SKAM. Zwykle proponuje wam produkcje USA lub UK, a tu taka zmiana. Na pewno na początku nie będziecie mogli się wczuć, bo bariera językowa jest ciężka do pokonania, jednak zaufajcie mi, warto! Norweski brzmi naprawdę przyjemnie dla ucha i jest niezwykle melodyjny. A co do serialu, to opowiada on o nastolatkach, ale nie robi tego w taki typowy sposób, nie rozwleka wątków. Szybko je zamyka, a cały fenomen produkcji opiera się na komunikacji z widzami.
Kolejny tytuł to Degrassi: Next Class – nie wierzę, żeby ktokolwiek z was nie znał tego tytułu. Prawie 3 generacje wychowały się na Degrassi, a teraz powstała wersja pod tytułem Nowy rocznik dla kolejnego pokolenia. Podobnie jak poprzednie wersje, opowiada o typowych problemach amerykańskich nastolatków, jednak wydaje mi się, że tego tematu nie da się w pełni wykorzystać, bo zawsze znajdą się kolejne osoby, które będą przeżywać problemy wieku nastoletniego. W końcu każdy z nas przeszedł, przechodzi lub będzie przechodził przez takie problemy. Wyjątkiem od poprzednich wersji jest to, że najnowsza wersja bardzo mocno skupia się na mediach społecznościowych, ale o tym dokładniej w samej audycji.
Odcinek pilotażowy serialu SKAM Du ser ut som en slu – jest to cytat z serialu i tłumaczyć go mogę jako: wyglądasz jak pani lekkich obyczajów. Premiera odbyła się 25 września 2015 roku w NRK. Twórcą i reżyserem serialu jest Julie Andem. W serialu zagrali: Lisa Teige (jako Eva Mohn), Marlon Langeland (jako Jonas Noah Vasquez) oraz Tarjei Sandvik Moe (jako Isak Valtersen).
Degrassi: Next Class swoją premierę miało 4 stycznia 2016 roku, a pilot nosił nazwę #BootyCall. Nad stworzeniem nowego Degrassi działało aż 5 osób (nie żartuję) – Linda Schuyler, Yan Moore, Stephen Stohn, Sarah Glinski, Matt Huether. Dość zabawne jest to, że nad tak banalnymi wątkami musiało pracować aż tyle osób. Oczywiście jak to bywa w produkcjach dla nastolatków mamy wiele postaci głównych, tzw. główną paczkę i pozwólcie, że opowiem tylko o wybranych, żeby za mocno nie zdradzać Wam, co się wydarzy. Jako pierwszą poznajemy Mayę Matlin (w tej roli Olivia Scriven), a następnie na ekranie goszczą: Tristan Milligan (grany przez Lyle’a O’Donohoe’a), Miles Hollingsworth (rola Erica Osborne’a), Zoe Rivas (w tej roli Ana Golja) oraz Lola Pacini (postać wykreowała Amanda Arcuri).
Odsłuch: