Nazwisko De Niro jest chyba jednym z tych, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Aktor, reżyser i producent filmowy, a także zdobywca dwóch Oscarów, uznawany obecnie za jedną z najważniejszych postaci w świecie kina. Urodzony 17 sierpnia 1943 roku Robert De Niro obchodzi dziś swoje 80. urodziny.
Tchórzliwy Lew
Robert De Niro, a właściwie Robert Anthony De Niro Jr, przyszedł na świat na Manhattanie w Nowym Jorku 17 sierpnia 1943 roku. Był jedynym dzieckiem dwójki malarzy – Virginii Admiral i Roberta Henry’ego De Niro – o korzeniach Irlandzkich i Włoskich. Po rozwodzie rodziców, De Niro wychowywał się pod opieką matki. Większość dzieciństwa spędził natomiast na terenie Małej Italii (dzielnica Nowego Jorku), zamieszkanej głównie przez mniejszość włoską.
Robert od dziecka wykazywał ogromne zainteresowanie sztuką. Już w wieku dziesięciu lat zadebiutował na scenie w roli Tchórzliwego Lwa w inscenizacji Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Jak potem wspominał: w sztuce już najmłodszych latach znalazł ucieczkę od nieśmiałości. Po porzuceniu szkoły w wieku 16 lat, De Niro zaczął studiować aktorstwo. Najpierw w Herbert Berghof Studio, potem pod okiem samej Stelli Adler.
Vito Corleone
Aktor po raz pierwszy przed kamerami pojawił się w roku 1963, na planie Wesela Briana De Palmy. Film swoją premierę miał jednak dopiero 6 lat później. Kolejnym znaczącym momentem w jego karierze był występ w komedii satyrycznej o wojnie w Wietnamie – Pozdrowienia – gdzie wcielił się w postać weterana wojennego. Zagrał tam główną rolę, która przyniosła mu pozytywny odzew krytyków. Istotniejszym jednak dla De Niro okazało się pojawienie się w dramacie sportowym Uderzaj powoli w bęben z 1973 roku w roli umierającego baseballisty. Film zebrał jeszcze więcej pochlebnych opinii, co pozwoliło aktorowi zyskać większą rozpoznawalność. Otworzyło mu to także ścieżkę do przyszłej współpracy ze Scorsese i Coppolą.
De Niro swoim występem udowadnia, że jest aktualnie jednym z najlepszych i najbardziej lubianych młodych aktorów.
The Hollywood Reporter
Po pojawieniu się w filmie kryminalnym – Ulice Nędzy – z Harveyem Keitelem u boku, De Niro miał okazję sięgnąć po rolę młodego Vito Corleone w Ojcu Chrzestnym II. Występ w produkcji Francisa Forda Coppoli był przełomowym w karierze amerykańskiego aktora i do dziś pozostaje jednym z jego najlepszych aktów. Co ciekawe, De Niro mówi w Ojcu Chrzestnym głównie w kilku sycylijskich dialektach. By się ich natomiast dobrze nauczyć, zamieszkał na jakiś czas na Sycylii.
Rola w filmie Coppoli zapewniła aktorowi pierwszą statuetkę od Akademii Filmowej za najlepszego drugoplanowego aktora. Nagrodę odebrał jednak sam reżyser, gdyż laureat nie zjawił się na ceremonii. Wygrana uczyniła De Niro pierwszym zwycięzcą w historii, którego postać mowiła w innym języku niż angielski.
Robert De Niro – saksofon i piłowanie zębów
Współpraca i przyjaźń Roberta De Niro z Martinem Scorsese zaczęła się w 1973 roku, na planie Ulic Nędzy. Mężczyzn łączyła równie wielka miłość do kina i dzieciństwo, które spędzili na ulicach Małej Italii. Z tamtego okresu artyści czerpali wiele inspiracji w swojej późniejszej twórczości. W 1976 roku, De Niro zagrał w filmie Taksówkarz. Rola weterana wojennego pracującego na taryfie okazała się jedną z najlepszych w dorobku aktora. Został za nią nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA, a wypowiadana przez niego kwestia You talking to me? zyskała miano kultowej. Jak potem przyznał – scena była w dużej mierze improwizowana.
Nie była to jednak jedyna sytuacja, kiedy De Niro udowadniał, że bierze swoją pracę na poważnie. Na potrzeby musicalu New York, New York nauczył się grać na saksofonie, do roli pięściarza we Wściekłym Byku trenował boks i przytył prawie 30 kilo. Aby natomiast wypaść wiarygodnie w roli pałającego żądzą zemsty więźnia w Przylądku strachu, przypiłował sobie zęby.
Robert De Niro – ojciec i rekin w jednym
Aktor ugruntował swoją pozycję w kinie gangsterskim i w gatunku dreszczowców jeszcze takimi hitami jak: Dawno temu w Ameryce (1984), Chłopcy z ferajny (1990) czy Kasyno (1995). Spotkał się również w duecie z Alem Pacino w filmie Gorączka, który stał się spełnieniem marzeń wielu miłośników kina kryminalego. Niemniej jednak nie możemy go kojarzyć jedynie z rewolwerem, cygarem i sycylijskim akcentem. De Niro miał okazję wystąpić w wielu, fenomenalnych komediach i dramatach gdzie tylko potwierdził szeroką gamę swoich umiejętności.
Trzeba tu z pewnością powiedzieć głośno o produkcji z 2000 roku – Poznaj mojego tatę. W komedii romantycznej, De Niro zagrał zaborczego ojca, który konfrontuje się ze swoim przyszłym zięciem (Ben Stiller). Zarówno film, jak i gra aktorska Roberta De Niro tak przypadły do gustu widzom, że postanowiono wypuścić jeszcze dwa sequele. Do innych komedii wartych wymienienia należą: Depresja Gangstera (1999), Last Vegas (2013) czy Praktykant (2015). Bez De Niro nie obyłby się również świat dramatów. Tutaj od razu przychodzi na myśl piękny występ naszego solenizanta w Misji (1986) czy Przebudzeniach (1990).
Aktor miał okazję stanąć reżyserskimi sterami dwukrotnie. Spod jego ręki, w 1993 roku wyszło Prawo Bronxu, które zadedykował swojemu zmarłemu ojcu, a także Dobry agent z 2006. Co wielu mogło umknąć – Robert De Niro miał okazję podkładać głos pod postacie bajkowe. W komedii animowanej z 2004 roku – Rybki z ferajny – aktor użyczył głosu postaci Don Lino – rekina z mafijnej rodziny. W ramach polskiego dubbingu, Don Lino przemawiał jednak głosem Krzysztofa Stelmaszyka.
New York, New York
Już w czerwcu, podczas Tribeca Film Festival, gwiazdor dostał prezent urodzinowy od samego burmistrza Nowego Jorku. Eric Adams, w ramach wdzięczności za jego wkład w kulturalny rozkwit The City, przekazał na ręce aktora klucz do miasta Nowy Jork.
W 1989 roku De Niro założył w swoim rodzinnym mieście firmę TriBeCa Production, zajmującą się produkcją filmów i programów telewizyjnych. W 2001 roku powołał do życia Tribeca Film Festival, który miał ożywić rewitalizację kulturalną Manhattanu po atakach 9/11. Mieszkańcy Dużego Jabłka mają więc za co być wdzięczni aktorowi. Z tego powodu, na przełomie września i października, w Nowym Jorku odbędzie się festiwal poświęcony Robertowi De Niro – De Niro Con.
To przede wszystkim nowojorczyk z krwi i kości, a jego twórczość pozostaje istotną częścią Nowego Jorku, jak i on sam (…) Mimo iż osiągnął wielki sukces, nigdy nie zapomniał o tym, skąd pochodzi.
Eric Adams
Robert De Niro – 80. urodziny mistrza
Robert De Niro jeszcze za życia wywalczył sobie tytuł jednego z najlepszych aktorów wszechczasów. Pracował jako aktor, reżyser lub producent przy ponad 140 filmach, otrzymał dwa Oscary i stworzył sztukę, która przetrwa próbę czasu.
6 października tego roku będzie miała miejsce premiera 33. filmu Martina Scorsese. Killers of the Flower Moon będzie produkcją, w której obsadzie będziemy mogli znaleźć właśnie Roberta De Niro. Pomimo 80 lat doświadczenia życiowego, aktor nie zwalnia tempa i wciąż zapewnia nam niewiarygodne występy. Myślę, że z okazji jego urodzin, możemy życzyć samym sobie jak najwięcej nowych produkcji z udziałem mistrza.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura