Manga

Azja w zasięgu słuchu – 28.03.2019 r.

Prowadzenie — Daria Banasiewicz

Azja w zasięgu słuchu - manga

Manga, czyli komiks, obraz, rysunek, szkic bądź karykatura. Jest to też japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza oczywiście japoński komiks. Co ciekawe, osoby starsze kojarzą mangę z humorystycznymi rysunkami, karykaturami lub satyrami społecznymi, a przez współczesnych z drzeworytami z okresu Edo. Dopiero w dalszej kolejności z komiksem.

Manga — jak wiele o niej wiesz?

Manga wyewoluowała z połączenia wielu technik, w tym ze wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Mangę drukuje się głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Popularne mangi często adaptuje się na filmy animowane i seriale anime.

Większość mang publikowana jest w periodycznie ukazujących się magazynach. Każdy z nich prowadzi zwykle od kilku do kilkunastu serii w odcinkach. Zazwyczaj po 20-40 stron na odcinek. Wydawnictwa te drukuje się na papierze o niskiej jakości i mogą mieć od 200 do ponad 850 stron. Mogą też zawierać pojedyncze historyjki i yonkomy (paski komiksowe). Twórcy takich komiksów zaczynają od kilku pojedynczych historyjek, pracując na uznanie. Jeśli te okażą się sukcesem, są kontynuowane.

Tradycyjnie manga zapisuje się od prawej do lewej strony. Niektórzy wydawcy tłumaczonej mangi trzymają się takiego formatu, niektórzy odwracają kierunek od lewego do prawego, żeby ułatwić czytanie zachodnim czytelnikom.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/