Anime

Azja w zasięgu słuchu – 4.04.2019 r.

Prowadzenie — Daria Banasiewicz

Azja w zasięgu słuchu - anime

Słowo anime to skrót słowny w języku japońskim, który pochodzi od angielskiego słowa animation. Po japońsku wymawia się je jako animēshon. Oznacza ono film animowany, z tym że w Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane bez względu na kraj ich pochodzenia.

Natomiast poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dość dyskusyjna. Niemniej jednak Japończycy używają obu form – pierwotnej animēshon i skróconej anime.

Anime — historia skrócona

Pierwszym japońskim filmem animowanym było pięciominutowe dzieło z 1917 roku. Autor filmu pochodził z Okinawy i był wówczas 26-letnim filmowcem amatorem.

Po wojnie i w latach 50. nastąpił zastój w japońskim przemyśle filmowym, głównie z powodu popularności produkcji amerykańskich, pochodzących z wytwórni Walt Disney, Metro-Goldwyn-Mayer i Warner Bros.

Na ten okres przypadł jednak rozwój komiksu określanego w Japonii mianem mangi.

W latach 60. nastąpił ponowny rozwój produkcji animowanych (głównie seriali telewizyjnych). Symbolami sukcesu okazały się: Astro Boy (reż. Osamu Tezuki), Sally czarodziejka, Czarodziejskie zwierciadełko i Biały lew Kimba.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/